Lepší drahý úvěr než chleba za tisícovku

David Bystrzycki | rubrika: BrandInsight | 20. 12. 2023
Nejsem analytik a už vůbec ne prognostik – a to mám nejspíš společné s většinou z vás. Nicméně mě hodně zajímá sazba PRIBOR. Proč? Protože ta ovlivňuje jak úspory v soukromé sféře, tak i výdělky podnikatelů.
Lepší drahý úvěr než chleba za tisícovku

Zdroj: Shutterstock

Pokud je vám tento pojem cizí a uvažujete o hypotéce nebo podnikatelské půjčce, doporučoval bych se s ním seznámit. Pod zkratkou PRIBOR (PRague InterBank Offered Rate) se skrývá odhad úrokové sazby, za kterou by byla banka ochotna půjčit jiné bance, a to v korunách. Sluší se doplnit, že pro odhad úrokových sazeb pro mezibankovní depozita v eurech je tu EURIBOR.

Možná bude překvapením, že tuto sazbu neurčuje Česká národní banka (ČNB). Ta řídí tok peněz v ekonomice tím, že stanovuje, za kolik si u ní mohou banky půjčit (lombardní sazba), za jakých podmínek si u ní peníze uložit (diskontní sazba) a také často diskutovanou repo sazbu, s jejíž pomocí reguluje množství peněz v ekonomice. Banky si pak půjčují a ukládají peníze u ČNB, ale i mezi sebou navzájem.

Znamenají vysoké sazby také vysoké zisky pro banky? Rozhodně ano. Aspoň v Česku, kde na běžných a spořicích účtech bezvládně leží téměř tři biliony korun. Banky bez rizika tato depozita uloží zase u ČNB a rozdíl mezi sazbou, kterou vyplácejí střadatelům a kterou jim dá ČNB, představuje krásný výnos. Na druhou stranu, když jsou sazby dole, musí banky hodně půjčovat a jdou do daleko většího rizika.

David Bystrzycki

Daniel Hamerník

Jeden ze zakladatelů investiční platformy ROIER. Vystudoval MFF Univerzity Karlovy a Katz Business School. V oblasti finančnictví se pohybuje přes 20 let. Byl také spoluzakladatelem P2P platformy Zonky.

Příklad: pokud mám jako banka úrok na depozita sedm procent u ČNB, tak za kolik budu půjčovat, aby to bylo výhodnější? Deset procent? Dvanáct procent? Za tolik by hypotéky a firemní úvěry asi nikdo nechtěl. Aktuálně jsou hypotéky dostupné se sazbou okolo šesti procent. A tuto hodnotu nepřímo ovlivňuje právě PRIBOR. Proč by banky půjčovaly za šest procent s rizikem, když si mohou ty samé peníze uložit u jiné banky či u ČNB téměř bez rizika? Protože vědí, že zatímco šestiprocentní hypotéka pořízená dnes tady bude i minimálně za dva roky, výnosy z vkladů budou příští dva roky asi klesat.

Aby to fungovalo a pro banku bylo poskytnutí hypotéky výhodné, musí být podle mého názoru snížení sazeb ČNB, a tím potažmo i PRIBORu už započteno do výpočtů dlouhodobějších úroků. Navíc ČNB ukončila úročení vkladů, které k ní musí ukládat banky jako povinné minimální rezervy. Takže nižší přínos z vysokých sazeb banky pocítí, budou se snažit výnosy dohnat půjčkami a budou půjčování více nakloněné.

Otázka za milion: Kdy půjde PRIBOR a ostatní sazby dolů? Až ČNB sníží svoje sazby. A ta je sníží, až půjde inflace dolů a až na ni vznikne dostatečný tlak. Vysoké sazby podporují dobrý kurz koruny a ten zase zaručuje, že inflace nevystřelí. Takže těch proměnných je víc.

Můj odhad: PRIBOR půjde dolů příští rok a pomalu. Co je pro mě záhada, je to, že se ekonomika ani pod vlivem vysokých sazeb nehroutí. Zaměstnanost se drží, podniky hlásí rekordní zisky. Lepší chvilku nadávat na drahé úvěry než mít chleba za tisícovku, ne?

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight: Partnerem článku je investiční platforma ROIER

David Bystrzycki

Jeden ze zakladatelů investiční platformy ROIER. Vystudoval MFF Univerzity Karlovy a Katz Business School. V oblasti finančnictví se pohybuje přes 20 let. Byl také spoluzakladatelem P2P platformy Zonky. Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

9. 2. 2024 | Adam Šoukal | 1 komentář

Evropská komise chce zkrátit splatnost faktur. Žije mimo realitu

Opožděné platby představují vážné riziko pro hospodářskou stabilitu firem. Navrhovaná opatření Evropské komise na stanovení maximální lhůty splatnosti na 30 dnů ale narazila na odpor... celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Partners Financial Services