Kalkulačka mateřská (PPM)

Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství (mateřské) vypočítá denní dávku peněžité pomoci v mateřství a převede ji pro rychlou orientaci i na měsíce a porovná ji s vaší čistou mzdou, v podrobnější verzi propočte, kolik celkem během mateřské dovolené na peněžité pomoci v mateřství dostanete. Pro podnikající ženy máme kalkulačku peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ, která napoví, jak vysoké si platit nemocenské pojistné, aby mateřkou dostaly v rozumné výši.

Využijte také naše další kalkulačky: Přídavky na dítě 2023Rodičovský příspěvek 2023Nárok na porodné.

Orientační výpočetPřesný výpočet

Mateřská dovolená, výpočet mateřské

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Co je peněžitá pomoc v mateřství?

    Peněžitá pomoc v mateřství, které se někdy lidově říká mateřská (stejně jako se tak někdy říká rodičovskému příspěvku), je dávka nemocenského pojištění, která má pomoct rodičům v prvních měsících s miminkem. Že je to dávka nemocenského pojištění, to znamená, že ji nedostane ten, kdo si nemocenské pojištění neplatil. Automaticky nemocenské pojištění platí zaměstnavatel zaměstnancům, smůlu tedy mají třeba studentky nebo podnikatelky. Pokud si nemocenské pojištění neplatí samy dobrovolně. Kdo nemá nárok na mateřskou, může hned od narození dítěte začít čerpat rodičovský příspěvek.

  • Odkdy a jak dlouho se vyplácí peněžitá pomoc v mateřství?

    Mateřská se vyplácí 28 týdnů, případně 37 týdnů, když se narodí dvojčata nebo ještě víc dětí. S čerpáním se začíná standardně s nástupem na mateřskou dovolenou, který si maminka volí v době od 8 do 6 týdnů před očekávaným datem porodu. Pokud si sama den neurčí, považuje se za něj první den 6. týdne před předpokládaným datem porodu.

  • Kdy chodí mateřská?

    Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí zpětně, tedy vždy na předchozí měsíc: únorová přijde v březnu a tak podobně. Sociálka má na výplatu čas do konce měsíce – ale většinou má v jeho první třetině všechno rozesláno.

  • Kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství?

    Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí správa sociálního zabezpečení. Vyplácí se buď na účet, nebo složenkou na poštu – jak si adresát dávky vybere.

  • Kdy a kde odevzdat žádost o peněžitou pomoc v mateřství?

    Žádost o mateřskou má předepsaný tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Vydává ho a částečně vyplňuje ošetřující gynekolog, konkrétně do něj potvrzuje předpokládané datum porodu. Tiskopis se odevzdává zaměstnavateli: ten musí budoucí mamince umožnit odchod na mateřskou dovolenou (podle její volby v termínu 8–6 týdnů před datem porodu) a v tu chvíli předává formulář sociálce. Žena na mateřskou dovolenou nastoupit nemusí, ale nejpozději prvním dnem 6. týdne před porodem jí začíná běžet podpůrčí doba, tedy doba nároku na mateřskou: a za dny, kdy pracuje, na mateřskou národ ztrácí.
    Podnikající žena musí na okresní správu sociálního zabezpečení žádost dodat sama.

  • Jak se vypočítá výše mateřské?

    To nechcete vědět. Sociálka to třeba říká takhle: „Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic.“ My jsme to přeložili, porozuměli tomu a udělali z toho kalkulačku.

  • Co je potřeba pro nárok na mateřskou?

    Nárok na mateřskou. K tomu je potřeba mít nemocenské pojištění (nebo být v tzv. ochranné lhůtě). Zároveň musí mít nemocenského pojištění nasbíráno aspoň 270 dní za poslední dva roky. Zaměstnanci jsou pojištěni automaticky, podnikatelé si můžou nemocenské pojištění platit dobrovolně.

  • Může na mateřskou i otec?

    Nárok na mateřskou může mít i otec dítěte. Ale ne dohromady s matkou, vždy jen jeden. Prvních šest týdnů po porodu mateřská náleží výhradně matce, zbytek podpůrné doby ale může čerpat PPM i tatínek. S maminkou ale musí uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Dohoda musí být úředně ověřena. Pak to chce ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče. A samozřejmě mít splněné potřebné doby pojištění. Na mateřskou může otec nastoupit až po šestinedělí, tedy od začátku 7. týdne po porodu dítěte, na dobu nejméně sedmi dní po sobě jdoucích. Peněžitou pomoc v mateřství otec může dostávat nejdéle 22 týdnů (31 týdnů u dvojčat a vícerčat). Do nich se započítává doba, kdy případně pobírala PPM matka, kromě prvních 6 týdnů po porodu, kdy PPM náleží výhradně matce.

Související články na téma mateřská, peněžitá pomoc v mateřství

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

17. 1. 2019 | Monika Veselíková | 9 komentářů

Rodičovský příspěvek 2019. Kalkulačky a pravidla

Peníze.cz přinášejí sadu rodičovských kalkulaček aktualizovaných pro rok 2019. Snadno si s nimi spočítáte, jak rychle můžete na rodičovské dovolené vybírat rodičovský příspěvek nebo jak změnit výši měsíční dávky rodičovského příspěvku, pokud čekáte narození dalšího potomka.

Mateřská 2019. Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství a přehled pravidel

15. 1. 2019 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Mateřská 2019. Kalkulačka peněžité pomoci v mateřství a přehled pravidel

S naší kalkulačkou aktualizovanou pro rok 2019 si lehce spočtete, kolik letos dělá mateřská. Navíc poradíme, kdo přesně má na peněžitou pomoc v mateřství nárok, jaké podmínky je nutné splnit, a podíváme se i na pár otázek, které se v souvislosti s mateřskou často řeší.

Změna. Rodičovský příspěvek se zvýší nejdřív v roce 2020

14. 11. 2018 | Monika Veselíková | 30 komentářů

Změna. Rodičovský příspěvek se zvýší nejdřív v roce 2020

O čtyřicet tisíc korun vyšší rodičovský příspěvek chtěla vláda rozdávat už příští rok v létě. Nyní je ale na stole nový návrh. Celková suma rodičovského příspěvku vzroste o osmdesát tisíc korun, novinka ale začne platit nejdřív v lednu 2020.

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc. MPSV chystá změny

27. 9. 2018 | Monika Veselíková | 14 komentářů

Rodičovský příspěvek vyšší o 40 tisíc. MPSV chystá změny

Ministryně práce Jana Maláčová prosazuje zvýšení rodičovského příspěvku na 260 tisíc korun. Současně chce rodičům usnadnit přivýdělek během rodičovské dovolené i papírování spojené s žádostí o dávku.

Dávky a důchody. Kolik stojí státní kasu?

24. 9. 2018 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Dávky a důchody. Kolik stojí státní kasu?

Kolik je v Česku penzistů, kdo pobírá invalidní důchod a kolik stát v době rekordně nízké nezaměstnanosti vyplácí na podpoře? Projděte si náš přehled.

Vyděláte kvůli těhotenství nebo mateřství míň? Máte nárok na příspěvek

8. 8. 2018 | Petra Dlouhá | 1 komentářů

Vyděláte kvůli těhotenství nebo mateřství míň? Máte nárok na příspěvek

Musela jste kvůli těhotenství, kojení nebo mateřství změnit pracovní pozici? A máte kvůli tomu nižší mzdu? Stát vás finančně podpoří. Přečtěte si, kdo má nárok na vyrovnávací příspěvek. Naše kalkulačka spočítá, kolik dostanete.

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

20. 7. 2018 | Monika Veselíková | 4 komentáře

Chystá se: Vyšší rodičovský příspěvek, změny v čerpání a místo dovolené péče

Poslanci a ministerstvo práce chtějí změny v rodičovském příspěvku. Co konkrétně bude jinak, pokud jejich návrhy získají dostatečnou podporu?

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

23. 4. 2018 | Monika Veselíková | 2 komentáře

Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

Poslanci TOP 09 navrhují zrušení redukčních hranic pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud novinka projde, polepší si zhruba třicet procent rodičů s vyššími příjmy. Co konkrétně se změní a o kolik jim mateřská stoupne?

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

20. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Mateřská na druhé dítě: kdo ji dostane, kdo ne

Druhé dítě se narodí v době, kdy ještě berete rodičovský příspěvek na prvního potomka nebo krátce po dočerpání dávky. Dostanete na druhé dítě mateřskou? Jak se liší pravidla u zaměstnankyň a podnikatelek?

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

14. 3. 2018 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Podnikatelka na mateřské a rodičovské. Musíte přerušit živnost? Platit odvody? A jak vydělávat?

Musí podnikatelka, která začne brát mateřskou a rodičovskou, přerušit živnost? Jak je to s odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění? Co když chcete aspoň trochu vydělávat?

Ne, kariéra nepočká

23. 2. 2018 | Michal Kašpárek | 50 komentářů

Ne, kariéra nepočká

Odpůrci školek vyžadují po matkách oběť bez odměny. O děti jim při tom nejde: to by se starali o ty v ústavech.

Mateřská a rodičovský příspěvek. Jak na žádost

22. 1. 2018 | Monika Veselíková | 10 komentářů

Mateřská a rodičovský příspěvek. Jak na žádost

Čekáte přírůstek do rodiny? Poradíme, jak zažádat o dávky – peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

OSVČ, mateřská a rodičovská. Rady a kalkulačky pro rok 2018

18. 1. 2018 | Monika Veselíková | 13 komentářů

OSVČ, mateřská a rodičovská. Rady a kalkulačky pro rok 2018

I matky podnikatelky dosáhnou na peněžitou pomoc v mateřství, musí si ale platit nemocenské pojištění. Poradíme, jaké podmínky je třeba splnit i jak se to má s rodičovským příspěvkem. Navíc jsme pro OSVČ nachystali šikovné kalkulačky.

Rodičovský příspěvek 2018. Pravidla, změny, kalkulačky

17. 1. 2018 | Monika Veselíková | 5 komentářů

Rodičovský příspěvek 2018. Pravidla, změny, kalkulačky

Příjemné novinky v pravidlech rodičovského příspěvku: Můžete víc přizpůsobit výši měsíčního příspěvku (a rychlost vyplácení). Tu možnost nově mají i ti, kteří si dřív vybírat nemohli. Rodiče vícerčat dostanou víc. Změny platí i pro ty, kteří už příspěvek dostávají.

Mateřská 2018. Mateřská dovolená a kalkulačka peněžité pomoci v mateřství

16. 1. 2018 | Monika Veselíková | 17 komentářů

Mateřská 2018. Mateřská dovolená a kalkulačka peněžité pomoci v mateřství

Kolik dělá mateřská v roce 2018? Poradí naše kalkulačka. Kromě toho víme, kdo přesně má na mateřskou nárok a jaké podmínky je potřeba splnit.

Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

14. 12. 2017 | Monika Veselíková

Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

Od začátku příštího roku začnou platit nová pravidla pro výplatu rodičovských příspěvků. Potěší rodiče, kteří si nemohli volit výši příspěvku, rodiče vícerčat a ty, kteří by chtěli rodičák čerpat rychleji.

Rodičovský příspěvek od roku 2018: Měsíčně dostanete víc

29. 8. 2017 | Petra Dlouhá | 64 komentářů

Rodičovský příspěvek od roku 2018: Měsíčně dostanete víc

Rodičovský příspěvek bude mít od ledna 2018 nová pravidla. Přinášíme přehled novinek. Jednoduše a srozumitelně.

Jak si smíte přivydělávat k mateřské a rodičovskému příspěvku

27. 7. 2017 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Jak si smíte přivydělávat k mateřské a rodičovskému příspěvku

Možnosti přivýdělku k peněžité pomoci v mateřství jsou omezené, k rodičovskému příspěvku už si můžete přivydělávat snáz. Poradíme, jak na to, ať o dávky nepřijdete.

Adopce krok za krokem: Delší cesta k rodičovství

31. 5. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Adopce krok za krokem: Delší cesta k rodičovství

Cesta k osvojení dítěte není krátká ani jednoduchá. Máme pro vás praktického průvodce, který napoví, s čím musíte počítat.

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

26. 4. 2017 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Zvyšuje se: rodičovský příspěvek, daňová sleva, přídavek na dítě i odměny pěstounů

Poslanci schválili novelu, která potěší rodiny s dětmi: zvýší se daňová sleva na první dítě, přídavky na děti, strop měsíčního rodičovského příspěvku i odměny trvalých pěstounů. Nabízíme přehled všeho důležitého na jednom místě.

Porovnání produktů

Spořicí účty

Spořicí účty jsou zakládány jako doplněk k běžnému účtu . Pokud máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořicí účet, kde je vyšší úrok.

Ještě doporučujeme

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta?...více

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční...více

Partners Financial Services