Ne, kariéra nepočká

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 23. 2. 2018 | 22 komentářů
Odpůrci školek vyžadují po matkách oběť bez odměny. O děti jim při tom nejde: to by se starali o ty v ústavech.
Ne, kariéra nepočká

Z petice Dvouleté děti do školky nepatří jsem měl nejdřív radost – ve velkých třídách dvouletí nedostanou takovou péči jako v dětských skupinách a podnikových mikroškolkách. Pak jsem zjistil, že o ničem takovém v petici řeč není. A pak jsem si přečetl rozhovor s jedním z autorů, podle kterého matky až na nepočetné skutečně potřebné výjimky děti do školek zahazují, aby doma lenošily, nebo se věnovaly kariéře.

„Pořád si myslím, že jim v profesním životě nic neuteče a mateřství je důležitější než kariéra. Copak by to rok nepočkalo?“ ptá se Jiří Halda sugestivně – a zaslouží si odpověď.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Tahle země není pro pana a paní Mediánovy

Slovo kariéra má zvláštní konotace: je od K stejně jako kokain, kaviár a Kanárské ostrovy. Kdo dělá kariéru, nebuduje si materiální základnu nutnou k přežití, to by prostě chodil do práce. Kariéra je v Haldově světě nadstavbou, postradatelnou v zájmu dítěte. Proto je dobré připomenout, že většina matek dvouletých dětí v tomto smyslu nedělá kariéru, ale prostě potřebuje chodit do práce.

Vezměme do úvahy pár Mediánových, kteří berou střední mzdu. Pán má 27 486 hrubého, paní 22 584. Před narozením dítěte tedy hospodaří s 38 621 korunami čistého. Rodičák od půl roku do tří let činí 7333 korun měsíčně, a i když pánovi čistá mzda trochu vzroste dík slevám, jsou od půl roku dítěte na 31 667 korunách na měsíc, tedy 6954 korun v minusu – a to jim narostly náklady o několik tisíc.

Vzhledem k tomu, že je jim kolem třiceti, vlastní bydlení ještě s největší pravděpodobností zaplatit nezvládli. Rozpočet na útraty se jim proto na rodičovské nesmrskl na 82, ale rovnou na 77 procent, pokud na hypotéce či nájmu platí osm tisíc, a na 71 procent, pokud čtrnáct. To je brutální sešup z už tak nijak slavné výchozí úrovně. S dopadem nejen na materiální podmínky, ve kterých dítě vyrůstá, ale i na psychiku jeho rodičů. A opakuji: bavíme se tu o páru přesně ze středu platového žebříčku – což je pár let po škole pěkný výkon. Ne o těch neustále vytahovaných nezodpovědných vyžírkách, co umějí jen natahovat ruce.

Mediánovi mají tři možnosti, jak dorovnat příjmy do úrovně před dítětem. Buď se muž může tzv. pochlapit a vydělávat víc – přesně o deset tisíc, 37 570 korun hrubého. Nebo si můžou z mediánových platů dopředu našetřit 208 tisíc korun, aby dva a půl roku mezi koncem mateřské a koncem rodičovské vykryli. Nebo může paní začít chodit aspoň na částečný úvazek do práce a případně si zkrátit (a tedy navýšit) rodičák. Reálná bývá ve většině případů jen třetí možnost.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

O co tu jde doopravdy

Když ale pana Haldu ubíjíme čísly, trochu mu dáváme za pravdu v tom, že je kariéra v tom nadstavbovém smyslu cosi zbytného. Připomeňme si tedy, že dnešní prvorodičky prožily celý svůj život v kultu osobní zodpovědnosti. Nemají čekat, že se jim stát postará o důchod, o bydlení, v divočejších představách ani o lékařskou péči nebo o vzdělání jejich dětí. Na vysokou se nechodí zmoudřet, ale připravit se na kariéru, a místo v Rychlých šípech si mládež hledá vzory ve Forbesu.

Nic proti. Jen je podivné ze hry „kdo jenom chvíli stál, ten už stojí opodál“ vyřadit tu zhruba desetinu populace, kterou matky a potenciální matky malých dětí představují – a nechat je přitom nést všechny následky, které to vyřazení obnáší. Nižší příjmy. Menší jistoty. Nižší status. Společenská izolace. Stání opodál.

Halda a jemu podobní se ohánějí tradičním rodinným modelem. Kecy. Kde všichni ti obhájci tradičního rodinného modelu jsou, když Česko jako jediná evropská země strká malé děti do kojeňáků? Když stát odebírá rodičům děti kvůli špatné sociální situaci, Nejvyššímu soudu navzdory? Jsou schovaní. Tisíce dětí trávících všechen svůj čas mimo rodinu je netankuje tolik jako několik stovek, jejichž rodiče by naznali, že pár hodin denně ve školce bude pro všechny nejlepší.

Boj za tradiční rodinné hodnoty je totiž jen takový politicky korektní newspeak sociálních inženýrů Haldova střihu. Ve skutečnosti jim nejde o nic jiného než o omezení životních možností žen.

Umění jako jistota v nejistém světě… Čtěte v novém Finmagu

Inflace, politika i snahy o postpandemickou obnovu v posledních dvou letech ovlivnily globální i český trh s uměním. Oba však prokázaly odolnost. V turbulentních časech je umění prostě spolehlivým investičním prostředkem.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS

Martin Kodl miluje modernu a vede nejúspěšnější aukční dům u nás. • Jakub Kodl se zaměřuje na současnou tvorbu a jeho KodlContemporary zastupuje nejžádanější autory. • Proč rodinný klan Kodlů už 150 let sbírá umění?

BYZNYS JE HRA

Studium molekulární biologie i zážitky z kláštera přivedly Terezu Královou k výrobě mýdel Onwa. • Pro Zdeňka Lefflera bylo otevření prvního ReFresh Bistra návratem na střední školu. • Kde se berou talenty na podnikání?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 2. 2018 7:26, Tarzan

Asi bude nejlepší odebrat rodičkám děti hned aby mohli budovat vlast at je co krást.

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 2. 2018 14:26, SpookY

Víte, jaký je rozdíl mezi obilím a politiky?
Žádný - musíme je vymlátit, jinak umřeme hlady.

Uvědomme si konečně, že stát, jeho instituce a jeho zaměstnanci (vč. politiků) stejně jako celá ekonomika jsou zde pro lidi a pro rodiny, NIKOLIV NAOPAK!

Tenhle zrůdný systém, co zde nastolili sametoví vlastizrádci, privatizační zloději a otrokáři trhlého kapitalizmu zavede český a moravský národ k vymření. Lepší antikoncepci než tenhle pravdoláskový marast nešlo vymyslet.

A jestli si nějaký pošahaný psychopat a sluníčkový úchyl myslí, že nás zachrání "doktoři a inženýři ze zahraničí", tak mu to vřele doporučuji s nimi zkusit na vlastní kůži (ale ne v téhle zemi!).

Pokud má mít tahle země budoucnost, tak ochranu a podporu potřebují dostat úplné spořádané funkční rodiny, kde mladí toužící založit rodinu dosáhnou na bydlení, kde matky budou moci zůstat s dětmi dostatečně dlouho doma, kde otcové živící rodinu s dítětem a ženou na rodičovské dostanou výrazné úlevy na daních, kde půjde děti umístit do kvalitních školek a škol, kde vzdělání bude na základě schopností dětí bezplatné a kvalitní.

Moji rodiče dostali do začátku obecní byt. Rodiče partnerky dokonce byt do osobního vlastnictví za to, že tchán podepsal práci v národním podniku na 5 let. A to měli naši rodiče jistotu práce, bez extrémních stresů a strachu z budoucnosti, se zajištěným návratem našich matek do zaměstnání, po skončení mateřské/rodičovské a s jistotou podnikových školek.

Co máme my? Ač s lehce nadprůměrnými příjmy (na které 2/3 populace nedosáhnou), s partnerkou na rodičovské a malým dítětem, s hypotékou na krev minimálně do 60ti let je to všechno jen ne optimizmus... jen neveselý výhled do budoucna bez jakékoliv pozitivní jistoty.

Vůbec se nedivím lidem, kteří se rozhodnou zůstat bez dětí... protože tenhle systém je k tomu přímo přesvědčuje.

Je zajímavé, že ožrala Havel a jemu podobní úchylové z pražských kaváren žádné děti neměli ani nevychovávali. Podle toho ten jejich vesklácký režim taky vypadá.
A všimněte si, že žádný "renomovaný" ekonom nikdy neřeší otázku dětí. Pavěda jménem "ekonomie", na hony vzdálená skutečnému fyzickému hospodářství, prostě s dětmi nepočítá. Lidé a rodiny jsou pro ni jen "lidské zdroje", otroci pro prebendy pár vyvolených.

Bohužel Husák a Jakeš už neměli odvahu poslat na vlastizrádné šmejdy tanky a Lidové milice :-(

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nedostalo se vaše dítě do školky? Vyzkoušeli jsme novou možnost

5. 11. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostalo se vaše dítě do školky? Vyzkoušeli jsme novou možnost

Prostorný obývák v rodinném domě nedaleko Přibyslavi se každé všední ráno promění v dětskou hernu. Eliška Sobotková, matka dvou malých dětí, se rozhodla vyzkoušet, jaké je to být pečovatelkou... celý článek

Mám nárok na ošetřovné a kolik dostanu? Přehled a kalkulačka

21. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Mám nárok na ošetřovné a kolik dostanu? Přehled a kalkulačka

Zůstat doma na paragraf – jak se říkává tomu, když někdo nejde do zaměstnání kvůli péči o blízkého a nechá si vyplácet ošetřovné – nemůže každý. A dokonce ani všichni ti, kteří si platí... celý článek

Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování

23. 9. 2024 | Kateřina Hovorková

Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování

Na peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou mateřskou, by mohly mít nárok také studentky. Jak by to po chystané změně zákona mohlo fungovat?

Místo čtyř dávek bude jediná. Superdávka změní sociální pomoc

18. 9. 2024 | Kateřina Hovorková

Místo čtyř dávek bude jediná. Superdávka změní sociální pomoc

Příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí se spojí do jediné dávky. Návrh dnes podpořila vláda. Radikální změna v poskytování státní pomoci... celý článek

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

14. 8. 2024 | Pavla Adamcová, Kateřina Hovorková | 1 komentář

Návrat do školy vyjde rodiče na tisíce. Kolik jim přispěje stát?

Učebnice, přezůvky, ale i družina a kroužky. Začátek září je pro rodiče spojený s nemalými výdaji. Ty navíc rok od roku rostou. Podle některých průzkumů dostane start školního roku... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services