Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 14. 12. 2017
Od začátku příštího roku začnou platit nová pravidla pro výplatu rodičovských příspěvků. Potěší rodiče, kteří si nemohli volit výši příspěvku, rodiče vícerčat a ty, kteří by chtěli rodičák čerpat rychleji.
Rodičovský příspěvek. Od ledna můžete čerpat víc

Důležitá informace na začátek: nové noty pro čerpání rodičovského příspěvku platí i pro toho, kdo už rodičovský příspěvek bere a část z celkové sumy 220 tisíc korun vyčerpal. Poradíme, jaké konkrétní změny od Nového roku platí i jak o novou výši příspěvku požádat.

Pravidla rodičáku

Na rodičovský příspěvek mají na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství nárok všichni rodiče. Finanční pomoc od státu dělá 220 tisíc korun, které musí rodič vyčerpat nejpozději do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání se ale řídí několika pravidly.

Radujte se, tatínku

– je to dítě!

Změna v čerpání rodičovských příspěvků není jedinou novinkou, kterou Ministerstvo práce a sociální věcí nachystalo. Od února 2018 začne Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet dávku otcovské poporodní péče. K týdennímu volnu na vzájemnou aklimatizaci s novým členem rodiny.

Dovolená pro novopečené otce. Kdo kolik dostane?

Pokud jde o rodiče, kteří získali nárok na peněžitou pomoc v mateřství – v předchozích dvou letech se alespoň 280 dní účastnili nemocenského pojištění, platí, že si mohou rychlost čerpání a tedy i výši měsíčních příspěvků určit sami. Zároveň jsou ale shora omezení částkou 11 500 korun měsíčně a současně nesmí rodičovský příspěvek dělat víc jak sedmdesát procent jejich předchozí hrubé mzdy.

Jestliže rodiče podmínku účasti na nemocenském pojištění nesplňují, platí pro ně zatím o něco přísnější pravidla. Rychlost čerpání rodičovského příspěvku si nemůžou určovat sami – prvních devět měsíců pobírají 7600 korun měsíčně, potom až do čtyř let věku dítěte 3800 korun měsíčně. Celkově tak vyčerpají o trochu míň než ostatní.

Rychlejší čerpání příspěvku

Počínaje lednem se ale výše uvedená pravidla mění. Strop 11 500 korun se ruší a nově může měsíční rodičovský příspěvek odpovídat až měsíční dávce peněžité pomoci v mateřství. Mateřská se počítá jako 70 procent průměrného hrubého měsíčního výdělku za poslední rok, který se ovšem ještě snižuje prostřednictvím takzvaných redukčních hranic. Pokud předchozí mzda dělala například 25 tisíc korun hrubého, peněžitá pomoc v mateřství bude 17 280 korun měsíčně. Od ledna bude možné ve stejné výši pobírat také rodičovský příspěvek.

Orientační výpočetPřesný výpočet

Nejrychleji půjde rodičovský příspěvek vyčerpat během půl roku. Tato možnost se ovšem týká pouze rodičů s vysokými příjmy – od 85 tisíc korun hrubého, kteří dosáhnou na peněžitou pomoc v mateřství kolem 34 tisíc korun.

Změn se od nového roku dočkají i rodiče, kteří na peněžitou pomoc v mateřství nedosáhli a začali čerpat rodičovský příspěvek hned po narození dítěte. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí jde především o studenty, OSVČ bez nemocenského pojištění a nezaměstnané. Nově si můžou tito rodiče zvolit čerpání rodičovského příspěvku až do výše 7600 korun měsíčně. Doba čerpání příspěvku se jim tak zkrátí na tři roky.

Pravidla přivýdělku

Každý chce víc

Rádi byste nějakou korunu navíc, ale zas aby vás to nestálo rodičovský příspěvek? Poradíme. A nejen vám.

Jak rychlost čerpání změnit

O změnu rychlosti čerpání rodičovského příspěvku podle nových pravidel lze požádat nejdřív na začátku ledna 2018. Roli přitom nehraje, kdy jste rychlost čerpání měnili naposledy. Pravidlo, podle kterého lze výši měsíční dávky měnit jen jednou za tři měsíce, začnou úřady uplatňovat teprve při přijímání vašich dalších žádostí.

O změnu výše rodičovského příspěvku je potřeba požádat na okresní správě sociálního zabezpečení prostřednictvím tiskopisu Volba výše rodičovského příspěvku. Stáhnout si ho můžete kliknutím na následující odkaz:

Sto tisíc navrch pro rodiny s vícerčaty

Kromě novinek v rychlosti čerpání rodičovského příspěvku přinesla novela zákona o státní sociální podpoře také změnu pro rodiče vícerčat. Celková suma příspěvku se pro ně zvyšuje na 330 tisíc korun. Novinku můžou využít i rodiče, kteří už rodičovský příspěvek čerpají a dokonce i ten, kdo už 220 tisíc od státu vybral. V takovém případě si rodiče můžou o rodičovský příspěvek znovu požádat a dočerpávat zbývajících 110 tisíc korun, respektive tolik, kolik stihnou vyčerpat do čtvrtého roku sourozenců. 

Rodičům vícerčat se zvedne také strop měsíční dávky – konkrétně na 1,5násobek částek platných pro rodiče s jedním dítětem. Pokud tedy půjde o rodiče, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měsíčně budou moct pobírat maximálně 11 400 korun měsíčně.

Pěstouni bez příspěvku

O rodičovský příspěvek od Nového roku naopak přijdou pěstouni na přechodnou dobu. Zároveň se ale nebude přihlížet k částkám, které pěstouni na přechodnou dobu před lednem 2018 načerpali. Rodiny, jejichž dítě (mladší čtyř let) dříve bylo v pěstounské péči na přechodnou dobu, tak budou moct zažádat o navýšení celkové částky rodičovského příspěvku. „Pokud už taková rodina rodičovský příspěvek pobírá, musí se informovat na úřadu práce o aktuální změněné výši celkové částky a případně si upravit výši čerpání rodičovského příspěvku. Pokud rodiny s dětmi, které byly dříve v pěstounské péči na přechodnou dobu, již rodičovský příspěvek podle původní úpravy dočerpaly a dítěti nejsou 4 roky, mohou příspěvek dočerpat, ale musí podat novou žádost,“ vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Rodičovský příspěvek 2022. Kolik dělá a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

14. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Mateřská 2022. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně má nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2022, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 115 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

28. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Otcovská dovolená se prodlužuje. Nová kalkulačka a přehled

Od roku 2022 je otcovská dvakrát delší. Kdo má nárok a kolik dostane? Tady je přehled pravidel i kalkulačka.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

17. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2022

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální pravidla a kalkulačky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.