Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

Důchody porostou. U průměrné penze dělá zvýšení 475 korun měsíčně. Valorizace důchodů přijde státní kasu na 16,6 miliardy korun. O kolik si polepší vaše peněženka, spočítá naše kalkulačka.
Kalkulačka valorizace 2018. Spočítejte si, o kolik vám zvýší důchod

Ještě před dvěma lety rostly důchody jen o čtyřicet korun, nyní si důchodci – starobní, invalidní i ti, kdo pobírají vdovský (vdovecký) nebo sirotčí důchod, polepší výrazněji. Valorizace důchodů se bude poprvé počítat podle nových pravidel, která zavedla novela zákona o důchodovém pojištění.

Důchodové počty

Při výpočtu starobních důchodů sociálka vždy vychází ze základní a procentní výměry. Zatímco základní výměra je pro všechny stejná – do konce roku dělá 2550 korun, procentní výměra se odvíjí od počtu odpracovaných let a dosažených příjmů. Zároveň se penze na začátku každého roku valorizují. Valorizační vzorec počítá se dvěma ukazateli: růstem reálných mezd a růstem obecného spotřebního koše.

Sada důchodových kalkulaček

Některé věci si sami rozumně nespočítáte – výpočet pravděpodobné (nebo chvilku před důchodem už i přesné) výše důchodu vlastními silami... to je práce pro masochistu. Trpělivého a pozorného masochistu. Ten čas se dá strávit líp, proto nechejte počty důchodovým kalkulátorům od Peníze.cz:

Důchodová kalkulačka: věk odchodu do důchodu

Důchodová kalkulačka: jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod

Důchodová kalkulačka: přesný výpočet důchodu

Valorizace důchodů 2017

U růstu mezd se dosud zohledňovala pouze jeho třetina. Od nového roku se ale bude počítat s polovičkou. Růst reálných mezd ve sledovaném období dělal 3,3 procenta, polovina (po zaokrouhlení) tedy dosahuje 1,7 procenta.

Krom toho se do novely dostalo ještě další pravidlo: valorizace bude zohledňovat také růst indexu životních nákladů domácností důchodců. Ve srovnání s ekonomicky aktivními lidmi totiž penzisté vynakládají větší část příjmů na bydlení, stravování, zdravotní péči a léky. Dosud se při valorizaci počítalo s obecnou inflací. Teď platí, že se při výpočtech bere ohled vždy na ten z indexů, který rostl víc. Spotřební koš důchodců loni rostl pouze o 2,1 procenta, proto se při lednové valorizaci použije obecný index spotřebitelských cen, který vyrostl o 2,3 procenta.

Na základě výše uvedených výpočtů se od ledna zvedne základní výměra všech důchodů o 150 korun na 2700 korun. Procentní výměra bude vyšší o 3,5 procenta.

Růst mezd

O kolik v Česku rostou mzdy, pravidelně sleduje Český statistický úřad. Ten se jednak zajímá o průměrné mzdy, které se počítají jako součet všech hrubých mezd v ekonomice přepočítaných na hlavu. Takovou statistiku ovšem zkreslují lidé s vyššími příjmy, proto ČSÚ zkoumá také reálné mzdy. Reálná mzda je průměrná mzda očištěná o inflaci, což znamená, že bere v potaz růst spotřebitelských cen a líp tak značí, o kolik si zaměstnanci polepší.

Letošek je podle statistiků obdobím dynamického růstu, alespoň pokud jde o průměrnou mzdu. Ta nominálně vzrostla ve 3. čtvrtletí roku 2017 o 6,8 procenta. Co se týče reálných mezd, ty od začátku roku 2014 až do 3. čtvrtletí 2016 kopírovaly vývoj průměrných mezd. Inflace byla v tomto období kolem půl procenta a docházelo tak k rychlému zvyšování reálné kupní síly. Od začátku roku 2017 je ale všechno jinak – inflace stoupá a tak se průměrná a reálná mzda stále víc rozcházejí.

Kolik přidají?

Pro důchodce, kteří dosáhnou na průměrnou penzi 11 828 korun, znamená valorizace zvýšení o 475 korun měsíčně. O 306 korun měsíčně si polepší penzisté s důchodem 7000 korun. Ještě sedmdesát korun navrch dostane ten, jehož penze dělá 9000 korun měsíčně.

Přesnější počty lehce zvládnete s naší kalkulačkou. Stačí zadat, kolik váš důchod dělá teď.

Jak vám to roste: Kalkulačka valorizace důchodů

O zvýšení důchodu není potřeba žádat. Česká správa sociálního zabezpečení penzi automaticky navýší od lednové splátky 2018.

Anketa

Zvyšování důchodů. Pro radost, nebo pro zlost?

Vyšší penze i strop důchodového věku

Po hubených letech 2014 a 2016, kdy se penze valorizovaly jen o desítky korun, se minulá vláda snažila lidem v důchodu přilepšit. Nejprve změnila pravidla valorizace: od roku 2012 totiž důchody rostly jen o třetinu reálných mezd a třetinu inflace. Sobotkův kabinet ale vrátil do valorizačního vzorce zvýšení o celý růst spotřebitelských cen. V roce 2016 všichni důchodci dostali také jednorázový příspěvek 1200 korun.

Kromě toho minulá vláda prosadila novelu, díky které lze zvyšovat důchody bez souhlasu Parlamentu, pokud by valorizace vycházela tak, že základní a procentní výměra stoupnou o míň než 2,7 procenta. „Jsem ráda, že se nám podařilo prosadit změny v zákoně tak, že díky tomu teď každoročně porostou důchody výrazněji. Důchodci si takové navýšení bezesporu zaslouží. Kdyby tato vláda opakovaně neměnila pravidla valorizace, průměrný důchod by se zvýšil o pouhých 234 korun,“ komentovala zvyšování penzí, nyní už bývalá, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Tak šel čas. S důchody

V tabulce vidíte, o kolik se v posledních letech zvedal průměrný starobní důchod.

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

0 Kč

377 Kč

178 Kč

141 Kč

49 Kč

205 Kč

40 Kč

313 Kč

Zdroj: MPSV

Vyšší penze ale nejsou jediná novinka, kterou minulá vláda v oblasti důchodů nachystala. Další změna zákona zastropovala věk odchodu do starobního důchodu na pětašedesát let. I když jen prozatím. Podle nových pravidel se bude důchodový věk přepočítávat v závislosti na demografickém vývoji populace. Každých pět let – v letopočtech končících číslovkou čtyři a devět – bude ministerstvo práce spolu s Českým statistickým úřadem chystat Zprávu o důchodovém systému. Pokud se bude prodlužovat věk dožití, strop pro důchodový věk se zvýší.

Zastropování důchodového věku na pětašedesáti je rovněž účinné od začátku příštího roku. Poprvé se ale projeví v roce 2031, kdy půjdou do důchodu současní padesátníci.

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 12. 2017 12:21, Antonin Herman. email: herman.an@seznam.cz

Ptám se.Pokud je nyni deklarovaná vůle zvyšovat důchody,je možné podívat se na text zákona o výpočet výše důchodu a upravit paragraf,který nekompromisně zaokrouhluje dobu pojištění na cele roky(365)!!!Na př.mě chybělo 7dni do 365r.(někomu třeba vice)a už ani poměrná část roku mě nebyla započtena!!Dlouhé roky to vnímám jako nespravedlnost!!!

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 12. 2017 13:56

Reagují sám.Svoji odpověď jsem si po odeslání přečetl ale ty hrozné chyby v češtině jsem neviděl.Za ně se omlouvám.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

10. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

I přes mimořádnou valorizaci se letos nevyplatí odcházet do důchodu na konci roku. Počkejte na začátek příštího roku a vyděláte na tom, ukazují výpočty.

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

27. 9. 2021 | Petr Kučera | 110 komentářů

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

Valorizace penzí 2022: Vláda schválila bonus 300 korun měsíčně nad rámec standardního zvýšení podle zákona. Tady jsou podrobnosti a kalkulačka.

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

9. 9. 2021 | Petr Kučera | 43 komentářů

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Průměrný důchod se od roku 2022 zvýší o 805 korun. Konečné číslo oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace.

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

30. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos, případně o něj ještě letos zažádá. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.