Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

Poslanci TOP 09 navrhují zrušení redukčních hranic pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. Pokud novinka projde, polepší si zhruba třicet procent rodičů s vyššími příjmy. Co konkrétně se změní a o kolik jim mateřská stoupne?
Nový výpočet mateřské. Rodiny s vyššími příjmy si polepší

„Návrh zákona má pozitivní dopad na rodinu. Pomáhá zamezit výraznějšímu propadu životního standardu po narození dítěte, čímž podporuje zakládání rodin. Dále přispívá k lepšímu sladění rodinného a pracovního života,“ stojí v důvodové zprávě k novele zákona o nemocenském pojištění Markéty Pekarové Adamové a dalších poslanců TOP 09.

Návrh minulý týden v prvním čtení odsouhlasila Poslanecká sněmovna, nyní ho bude projednávat Výbor pro sociální politiku.

Mateřská. Jak se počítá

Peněžitá pomoc v mateřství (lidově mateřská) je dávka nemocenského pojištění, která slouží jako náhrada mzdy nebo platu během mateřské dovolené. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství ale nevzniká automaticky: před nástupem na mateřskou byste se měli dostatečně dlouho účastnit nemocenského pojištění.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Při výpočtu peněžité pomoci v mateřství jsou rozhodující předchozí výdělky. Konkrétně průměr hrubých příjmů za posledních 12 měsíců, který se následně rozpočítá na dny. Tím ovšem počty nekončí – takto vypočítaný denní vyměřovací základ se dál přepočítává (a snižuje) podle redukčních hranic. Redukční hranice se každoročně mění, pro letošek vypadají následovně.

  • z částky do 1000 Kč se započítá 100 procent,
  • z částky nad 1000 Kč do 1499 Kč se započítá 60 procent,
  • z částky na 1499 Kč do 2889 Kč započítá 30 procent,
  • k částce nad 2889 Kč se nepřihlíží

Denní dávka mateřské pak dělá sedmdesát procent takto zredukovaného vyměřovacího základu (průměrného příjmu rozpočítaného na den). Při průměrném hrubém měsíčním výdělku třicet tisíc korun vypadá výpočet následovně. Hrubé příjmy 30 000 tisíc korun se nejprve vynásobí dvanácti, potom vydělí 365 – výsledkem je denní vyměřovací základ 987 korun (při výpočtu se zaokrouhluje na celé koruny nahoru). Protože se rodič s denním vyměřovacím základem 987 korun vejde do první redukční hranice, mateřská se v tomto případě vypočítá jako 70 procent z částky 987 korun: denní dávka peněžité pomoci mateřství dělá 691 korun, 20 730 korun za měsíc.

Pokud ale rodič vydělává dejme tomu pětatřicet tisíc korun měsíčně, denní vyměřovací základ 1151 (35 000 × 12 /365) korun se redukuje. Zatímco tisícovka se započítá plně, dalších 151 korun pouze z šedesáti procent. Redukovaný vyměřovací základ pak dělá 1091 korun měsíčně a denní dávka peněžité pomoci v mateřství 764 korun. Za měsíc to dá celkem 22 920 korun.

VÝPOČET PENĚŽITÉ POMOCI V MATEŘSTVÍ 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Bez redukčních hranic

Podle poslanců TOP 09 redukční hranice znevýhodňují rodiče se středními a vysokými příjmy. Chtějí je proto škrtnout. Pokud jejich návrh projde, denní vyměřovací základ se bude vždycky započítávat celý. V praxi se změna promítne pouze v mateřské rodičů, kteří měsíčně vydělají víc než třicet tisíc korun hrubého. Například při výdělku pětatřicet tisíc korun by se peněžitá pomoc v mateřství počítala z denního vyměřovacího základu 1151 korun. Denní dávka mateřská by tak stoupla na 806 korun, za měsíc na 24 180 korun. Měsíčně by si rodina polepšila o 1260 korun. U rodičů s nadprůměrnými příjmy – kolem pětasedmdesáti až devadesáti tisíc korun za měsíc, by se peněžitá pomoc v mateřství dostala téměř na úroveň čisté mzdy.

Podle odhadů České správy sociálního zabezpečení pobírá peněžitou pomoc v mateřství zhruba 76 tisíc lidí. Výdělky sedmdesáti procent z nich se pohybují do první redukční hranice. Příjem v rozmezí první a druhé redukční hranice má jednadvacet procent osob, nad třetí redukční hranici zbývajících devět procent.

Manuál nastávajícího rodiče

Státní kasu má vyšší mateřská přijít na 832 milionů korun ročně, přesná čísla budou pochopitelně záležet na počtu rodičů s vyššími příjmy. Podle poslanců TOP 09 nepředstavují vyšší výdaje problém, jelikož je účet nemocenského pojištění dlouhodobě v přebytku. Podle vlády v demisi ale budou výdaje státního rozpočtu v souvislosti se zrušením redukčních hranic vyšší – odhadují je na miliardu korun ročně. Vláda zároveň upozorňuje, že účet nemocenského pojištění v plusu patrně dlouho nevydrží. Důvodem jsou nové dávky nemocenského pojištění – od února lze čerpat dávky otcovské poporodní péče, v červnu přibude dlouhodobé ošetřovné.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství

Vedle peněžité pomoci v mateřství se změna dotkne další dávky nemocenského pojištění: vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství. Ten správa sociálního zabezpečení vyplácí ženám v zaměstnaneckém poměru, které jsou z důvodu těhotenství nebo mateřství převedené na jinou, hůř placenou pozici. Podmínkou je, že jejich původní práci mají těhotné ženy a kojící matky do konce devátého měsíce po porodu zakázané.

I při výpočtu vyrovnávacího příspěvku se počítá s redukčními hranicemi sto, šedesát a třicet procent. Pokud novela projde, druhá a třetí redukční hranice se škrtne a průměrné výdělky rozpočtené na den se započítají ze sta procent.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

22. 11. 2020 | Petr Kučera | 38 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to má být až 83 016 korun. S pěti dětmi by mohli nově dostat až 107 220 korun.

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na... celý článek

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

12. 3. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

Pokud si jeden z manželů ve společné domácnosti loni vydělal méně než 68 tisíc korun, může si druhý z páru odečíst z daní 24 840 korun. Co se do limitu počítá a na co si ještě dát pozor? celý článek

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

25. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

Mezi příjmy, které se počítají pro nárok na porodné, patří od ledna i rodičovský příspěvek. Naopak u daňové slevy na manželku či manžela se nic nemění.

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

23. 2. 2020 | Monika Veselíková, Petr Kučera | 38 komentářů

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

Díky zvýšení životního minima se do příjmové hranice vejde víc rodin než doteď. Na druhou stranu některé z nich o nárok přijdou, protože nově se do příjmů počítá i rodičovský příspěvek.... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.