Příliš bezpečný internetbanking

Příliš bezpečný internetbanking
Jako jedna z posledních velkých bank přichází GE Capital na trh s internetovým bankovnictvím. Jeho instalace je (alespoň podle návodu) velice komplikovaná a v porovnání s konkurencí není cenově ani příliš atraktivní.
Uvedením internetu mezi své komunikační kanály se GE (profil, názory) stala šestou bankou, která tento produkt představila v průběhu tohoto roku a devátou, která má tento produkt ve své nabídce. Z jejich významných konkurentů jej ještě nenabízí jen ČSOB (profil, názory) a Poštovní spořitelna (profil, názory).

Není to moc bezpečné?

Při tvorbě jakéhokoliv přímého bankovnictví se řeší důležitá otázka – bezpečnost. U internetbankingu se u nás vyskytují tři směry – "kalkulačka" generující vstupní hesla, používaná například v eBance (profil, názory) či České spořitelně (profil, názory), digitální certifikáty, nabízené například Živnobankou (profil, názory) a prosté zabezpečení heslem třeba u Citibank (profil, názory). GE si pro svůj produkt vybrala digitální certifikáty. Jejich volba však každého fixuje na počítač, na kterém jsou instalovány, eventuelně s sebou musíte nosit disketu s nimi. Samotná jejich instalace je jednoduchá, tedy alespoň pro někoho, kdo věci rozumí. Člověk, který však umí pouze spustit Internet Explorer a surfovat na internetu, bude asi přemýšlet dvakrát, než se do něčeho takového pustí.

Hlavním faktorem, který přispěl ke špičkové bezpečnosti českých internetových bank, byla skutečnost, že ve většině iniciovali vznik této novinky lidé z IT oddělení bank. V porovnání se zahraničím, kde na vznik těchto služeb tlačili hlavně obchodníci, je tato bezpečnost dokonce příliš vysoká. Zatímco ve Spojených státech a mnoha západoevropských zemích vám ke vstupu do internetbankingu stačí heslo, u nás si nosíte různé kalkulačky a diskety s certifikáty. To jsou věci, které o vysoké úrovni zabezpečení přesvědčí odborníky, ale není moc důvodů pro to, aby jim museli rozumět a používat je ti ostatní, kteří si možná poradí s kalkulačkou, ale ne s instalací certifikátu do svého počítače. GE ve svém manuálu internetbanky věnuje této problematice asi 15 stran z 24.

Je to drahé

Snahou banky je, aby klienti co nejméně obtěžovali na pobočce, ceny přímých kanálů by tedy měly být takové, aby k nechození na pobočku motivovaly. Na první pohled se tak cenová nabídka GE i jeví. Měsíční poplatek 30 korun, každá transakce vycházející z této služby stojí jen dvě koruny oproti pěti na přepážce a třem až šesti korunám v GSM Bankingu. Zajímavost ceny se ale bude trošku ztrácet, pokud k ní připočteme všechny další nutné náklady. Při nízkých zůstatcích zaplatíte za vedení účtu a výpisy dalších 30 korun měsíčně, podobnou částku dáte i za platební kartu, případně ještě za mobilbanku. Podtrženo sečteno (vedení účtu+internet+telefon+karta+mobilbanka) to znamená 120 korun měsíčně za něco, co je například v eBance již v základní ceně (od 55 korun měsíčně) za vedení účtu. Opomenout tak nelze ani HVB, která nabízí podobné služby za 199 či Citibank za dvě stě korun měsíčně.

Ačkoliv se může někomu jevit služba drahá a nepohodlná pro použití na více počítačích, své klienty si určitě najde. Protože však s ní není spojená žádná dotace, nepůjde asi o takový úspěch, jakým byla a je mobilbanka. Zajímavou paralelou a náznakem, jak by to mohlo dopadnout, je Česká spořitelna. Ta představila internet v květnu a od té doby na něj získal pouhých několik tisíc klientů, zatímco její nové telefonní bankovnictví si pořizuje několik tisíc lidí denně. Hlavní důvod asi bude v nízké penetraci internetu mezi obyvatele české kotliny, dalším ale také to, že ke vstupu musíte používat "kalkulačku". Je pak otázka, jak dopadne GE, kde musíte provádět kouzla se svým browserem.

Myslíte si také, že to české banky s tím zabezpečením přehánějí? Je podle vás GE drahá banka? Podělte se o své názory s ostatními.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 11. 2001 10:15, Míra

Lidi, koukněte se na www.eBanka.cz (demo) ať víte co je to Internet/GSM Bankikg. Jsem u nich přes rok a jsem vysmáty. :o)

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2001 17:54

Na druhou stranu pockejte, az banky zavedou CRM systemy a produkty vam budou nutit. Ja osobne si nestezuju, radsi si jejich nabidku najdu sam.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services