Příliš bezpečný internetbanking

Příliš bezpečný internetbanking
Jako jedna z posledních velkých bank přichází GE Capital na trh s internetovým bankovnictvím. Jeho instalace je (alespoň podle návodu) velice komplikovaná a v porovnání s konkurencí není cenově ani příliš atraktivní.
Uvedením internetu mezi své komunikační kanály se GE (profil, názory) stala šestou bankou, která tento produkt představila v průběhu tohoto roku a devátou, která má tento produkt ve své nabídce. Z jejich významných konkurentů jej ještě nenabízí jen ČSOB (profil, názory) a Poštovní spořitelna (profil, názory).

Není to moc bezpečné?

Při tvorbě jakéhokoliv přímého bankovnictví se řeší důležitá otázka – bezpečnost. U internetbankingu se u nás vyskytují tři směry – "kalkulačka" generující vstupní hesla, používaná například v eBance (profil, názory) či České spořitelně (profil, názory), digitální certifikáty, nabízené například Živnobankou (profil, názory) a prosté zabezpečení heslem třeba u Citibank (profil, názory). GE si pro svůj produkt vybrala digitální certifikáty. Jejich volba však každého fixuje na počítač, na kterém jsou instalovány, eventuelně s sebou musíte nosit disketu s nimi. Samotná jejich instalace je jednoduchá, tedy alespoň pro někoho, kdo věci rozumí. Člověk, který však umí pouze spustit Internet Explorer a surfovat na internetu, bude asi přemýšlet dvakrát, než se do něčeho takového pustí.

Hlavním faktorem, který přispěl ke špičkové bezpečnosti českých internetových bank, byla skutečnost, že ve většině iniciovali vznik této novinky lidé z IT oddělení bank. V porovnání se zahraničím, kde na vznik těchto služeb tlačili hlavně obchodníci, je tato bezpečnost dokonce příliš vysoká. Zatímco ve Spojených státech a mnoha západoevropských zemích vám ke vstupu do internetbankingu stačí heslo, u nás si nosíte různé kalkulačky a diskety s certifikáty. To jsou věci, které o vysoké úrovni zabezpečení přesvědčí odborníky, ale není moc důvodů pro to, aby jim museli rozumět a používat je ti ostatní, kteří si možná poradí s kalkulačkou, ale ne s instalací certifikátu do svého počítače. GE ve svém manuálu internetbanky věnuje této problematice asi 15 stran z 24.

Je to drahé

Snahou banky je, aby klienti co nejméně obtěžovali na pobočce, ceny přímých kanálů by tedy měly být takové, aby k nechození na pobočku motivovaly. Na první pohled se tak cenová nabídka GE i jeví. Měsíční poplatek 30 korun, každá transakce vycházející z této služby stojí jen dvě koruny oproti pěti na přepážce a třem až šesti korunám v GSM Bankingu. Zajímavost ceny se ale bude trošku ztrácet, pokud k ní připočteme všechny další nutné náklady. Při nízkých zůstatcích zaplatíte za vedení účtu a výpisy dalších 30 korun měsíčně, podobnou částku dáte i za platební kartu, případně ještě za mobilbanku. Podtrženo sečteno (vedení účtu+internet+telefon+karta+mobilbanka) to znamená 120 korun měsíčně za něco, co je například v eBance již v základní ceně (od 55 korun měsíčně) za vedení účtu. Opomenout tak nelze ani HVB, která nabízí podobné služby za 199 či Citibank za dvě stě korun měsíčně.

Ačkoliv se může někomu jevit služba drahá a nepohodlná pro použití na více počítačích, své klienty si určitě najde. Protože však s ní není spojená žádná dotace, nepůjde asi o takový úspěch, jakým byla a je mobilbanka. Zajímavou paralelou a náznakem, jak by to mohlo dopadnout, je Česká spořitelna. Ta představila internet v květnu a od té doby na něj získal pouhých několik tisíc klientů, zatímco její nové telefonní bankovnictví si pořizuje několik tisíc lidí denně. Hlavní důvod asi bude v nízké penetraci internetu mezi obyvatele české kotliny, dalším ale také to, že ke vstupu musíte používat "kalkulačku". Je pak otázka, jak dopadne GE, kde musíte provádět kouzla se svým browserem.

Myslíte si také, že to české banky s tím zabezpečením přehánějí? Je podle vás GE drahá banka? Podělte se o své názory s ostatními.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 11. 2001 10:15, Míra

Lidi, koukněte se na www.eBanka.cz (demo) ať víte co je to Internet/GSM Bankikg. Jsem u nich přes rok a jsem vysmáty. :o)

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2001 17:54

Na druhou stranu pockejte, az banky zavedou CRM systemy a produkty vam budou nutit. Ja osobne si nestezuju, radsi si jejich nabidku najdu sam.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

7. 11. 2021 | Martin Jaroš

Alternativa? Proč investovat do veteránů nebo umění

Alternativní investování například do veteránů, sběratelských předmětů nebo uměleckých děl je dnes otevřené i malým investorům. Spolu s dalšími se na klasické auto nebo hodnotný obraz... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.