Příliš bezpečný internetbanking

Příliš bezpečný internetbanking
Jako jedna z posledních velkých bank přichází GE Capital na trh s internetovým bankovnictvím. Jeho instalace je (alespoň podle návodu) velice komplikovaná a v porovnání s konkurencí není cenově ani příliš atraktivní.
Uvedením internetu mezi své komunikační kanály se GE (profil, názory) stala šestou bankou, která tento produkt představila v průběhu tohoto roku a devátou, která má tento produkt ve své nabídce. Z jejich významných konkurentů jej ještě nenabízí jen ČSOB (profil, názory) a Poštovní spořitelna (profil, názory).

Není to moc bezpečné?

Při tvorbě jakéhokoliv přímého bankovnictví se řeší důležitá otázka – bezpečnost. U internetbankingu se u nás vyskytují tři směry – "kalkulačka" generující vstupní hesla, používaná například v eBance (profil, názory) či České spořitelně (profil, názory), digitální certifikáty, nabízené například Živnobankou (profil, názory) a prosté zabezpečení heslem třeba u Citibank (profil, názory). GE si pro svůj produkt vybrala digitální certifikáty. Jejich volba však každého fixuje na počítač, na kterém jsou instalovány, eventuelně s sebou musíte nosit disketu s nimi. Samotná jejich instalace je jednoduchá, tedy alespoň pro někoho, kdo věci rozumí. Člověk, který však umí pouze spustit Internet Explorer a surfovat na internetu, bude asi přemýšlet dvakrát, než se do něčeho takového pustí.

Hlavním faktorem, který přispěl ke špičkové bezpečnosti českých internetových bank, byla skutečnost, že ve většině iniciovali vznik této novinky lidé z IT oddělení bank. V porovnání se zahraničím, kde na vznik těchto služeb tlačili hlavně obchodníci, je tato bezpečnost dokonce příliš vysoká. Zatímco ve Spojených státech a mnoha západoevropských zemích vám ke vstupu do internetbankingu stačí heslo, u nás si nosíte různé kalkulačky a diskety s certifikáty. To jsou věci, které o vysoké úrovni zabezpečení přesvědčí odborníky, ale není moc důvodů pro to, aby jim museli rozumět a používat je ti ostatní, kteří si možná poradí s kalkulačkou, ale ne s instalací certifikátu do svého počítače. GE ve svém manuálu internetbanky věnuje této problematice asi 15 stran z 24.

Je to drahé

Snahou banky je, aby klienti co nejméně obtěžovali na pobočce, ceny přímých kanálů by tedy měly být takové, aby k nechození na pobočku motivovaly. Na první pohled se tak cenová nabídka GE i jeví. Měsíční poplatek 30 korun, každá transakce vycházející z této služby stojí jen dvě koruny oproti pěti na přepážce a třem až šesti korunám v GSM Bankingu. Zajímavost ceny se ale bude trošku ztrácet, pokud k ní připočteme všechny další nutné náklady. Při nízkých zůstatcích zaplatíte za vedení účtu a výpisy dalších 30 korun měsíčně, podobnou částku dáte i za platební kartu, případně ještě za mobilbanku. Podtrženo sečteno (vedení účtu+internet+telefon+karta+mobilbanka) to znamená 120 korun měsíčně za něco, co je například v eBance již v základní ceně (od 55 korun měsíčně) za vedení účtu. Opomenout tak nelze ani HVB, která nabízí podobné služby za 199 či Citibank za dvě stě korun měsíčně.

Ačkoliv se může někomu jevit služba drahá a nepohodlná pro použití na více počítačích, své klienty si určitě najde. Protože však s ní není spojená žádná dotace, nepůjde asi o takový úspěch, jakým byla a je mobilbanka. Zajímavou paralelou a náznakem, jak by to mohlo dopadnout, je Česká spořitelna. Ta představila internet v květnu a od té doby na něj získal pouhých několik tisíc klientů, zatímco její nové telefonní bankovnictví si pořizuje několik tisíc lidí denně. Hlavní důvod asi bude v nízké penetraci internetu mezi obyvatele české kotliny, dalším ale také to, že ke vstupu musíte používat "kalkulačku". Je pak otázka, jak dopadne GE, kde musíte provádět kouzla se svým browserem.

Myslíte si také, že to české banky s tím zabezpečením přehánějí? Je podle vás GE drahá banka? Podělte se o své názory s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 11. 2001 10:15, Míra

Lidi, koukněte se na www.eBanka.cz (demo) ať víte co je to Internet/GSM Bankikg. Jsem u nich přes rok a jsem vysmáty. :o)

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2001 17:54

Na druhou stranu pockejte, az banky zavedou CRM systemy a produkty vam budou nutit. Ja osobne si nestezuju, radsi si jejich nabidku najdu sam.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

5. 10. 2022 | Jiří Hovorka

Jedna ku deseti, že přijdete o peníze. Nová studie k dluhopisům

Každá desátá firma, která vydala dluhopisy po roce 2013, skončila v insolvenci. V polovině případů je to do tří let od vydání první emise. Ukazuje to nová analýza forenzní společnosti... celý článek

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.