Hvězdné nebe: co je nového?

| 9. 11. 2001
Hvězdné nebe: co je nového?
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli počátkem listopadu pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již více než rok, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody´s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách. A jak dopadly jednotlivé fondy?

Akciové fondy

Ve skupině je vyhodnocováno celkem deset fondů, což je dostatečně široká srovnávací skupina fondů, která dává jistotu stability a srovnatelnosti. Nejvyšší hodnocení si i nadále udržely dva fondy, IKS fond světových indexů (profil, názory) a fond ČSOB český akciový (profil, názory), který do této skupiny patří dle metodiky UNIS, ale struktura portfolia tomu neodpovídá, jelikož veškerá svá aktiva má uložena ve formě termínovaných vkladů. S platností od listopadu zavedl UNIS ČR novou skupinu momentálně nezařazených fondů. ČSOB český akciový se stal jejím prvním členem. Ve skupině akciových nedošlo od minulého hodnocení k žádnému poklesu v hodnocení. Mírné posílení o jednu hvězdičku zaznamenaly po minulém propadu fondy Citicorp OPF akcií (profil, názory) a AKRO Eurotech (profil, názory). Ostatní fondy získaly stejný počet hvězdiček jako v předchozím hodnocení. Z dluhodobějšího vývoje hodnocení skupiny akciových fondů je zřetelné, že se vývoj i hodnocení fondů stabilizovalo a nevyznačuje se očekávanou vyšší volatilitou. Zde najdete kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

V této skupině je vyhodnocováno celkem sedm fondů. Pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržuje duo fondů: stálice mezi dluhopisovými fondy IKS Dluhopisový (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory). Mírné zlepšení o jednu hvězdičku na celkové tři zaznamenal Newton Kosíř (profil, názory). Ostatní fondy jsou hodnoceny beze změn. Skupina dluhopisových fondů se vyznačuje nejstabilnějším hodnocením. Chcete li vidět výsledky všech dluhopisových fondů, nejdete je zde.

Fondy peněžního trhu

Fondy peněžního trhu Ve skupině je vyhodnocováno devět fondů. Stálicí s pěti hvězdičkami zůstává v této skupině i nadále ŽB-Sporokonto (profil, názory), dále pak IKS Peněžní trh (profil, názory), Union peněžní trh (profil, názory) a po minulém propadu se mezi nejlepší opět vrátil 1.IN fond peněžního trhu (profil, názory), který získal zpět minule ztracené dvě hvězdičky. Jednu hvězdičku opět ztratil předminule pětihvězdičkový fond ISČS Merkur (profil, názory), nyní má jen tři. Naproti tomu jednu hvězdičku získal ČSOB český peněžní trh (profil, názory), který se postupem času dostává z podprůměrného hodnocení mezi nejlepší. Ostatní fondy si i nadále udržují své hodnocení. Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

Tato skupina se oproti minulému hodnocení rozšířila o dva nové fondy. Jedná se o fondy, které byly založeny za účelem kupónové privatizace a od jejichž otevření uplynul již rok. Jedná se o největší kupónový fond 1.IN restituční fond (profil, názory) a ISČS Všeobecný (profil, názory), oba fondy získaly čtyři hvězdičky. Nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení si i nadále udržují ISČS Výnosový (profil, názory), ISČS Český (profil, názory), ŽB balancovaný fond nadací (profil, názory) a IKS Plus balancovaný (profil, názory). K těmto stálicím na hvězdném nebi se nově zařadily 1.IN výnosový fond (profil, názory), InvestAGe AG2000 (profil, názory) a InvestAGe AG7 (profil, názory). Z hodnocení je patrné, že i tato poměrně široká skupina fondů se stabilizovala. Největší nárůst v hodnocení, a to o dvě hvězdičky zaznamenaly dva nově pětihvězdičkové fondy InvestAGe. Ztrátu jedné hvězdičky zaznamenaly pouze tři fondy. Naopak jednu hvězdičku získaly čtyři fondy. Ostatní fondy si udržely své minulé hodnocení. Hodnocená skupina fondů ke konci října čítá celkem dvacet devět fondů a je tudíž nejširší skupinou, kterou vyhodnocujeme. Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou. Kompletní výsledky smíšených fondů.

CRA Fond Scoring vychází z historického vývoje dat jednotlivých fondů a žádným způsobem nehodnotí budoucí stav a vývoj jednotlivých fondů. Přestože výsledky hodnocení nepředstavují žádné investiční doporučení, pevně věříme, že scoringové hodnocení pomáhá v orientaci na trhu kolektivního investování.

Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Budou hvězdičky v kategoriích akciový a smíšený přibývat také v průběhu listopadu? Který portfolio manažer zvládl podle vás krizi po 11. září nejlépe? podle čeho se při koupi fondu rozhodujete?  Co myslíte?

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.