Umění – nejistá investice pro znalce

Umění – nejistá investice pro znalce
Obrazy, sochy, grafika, věci, které si většina z nás umí představit pouze jako dekoraci do bytu, mohou být také nástrojem pro uložení peněz. Navíc, narozdíl od cenných papírů, komodit a jiných finančních investic si je v případě "prohry" můžete pověsit na zeď či dát do vitríny.

Pro investování do umění hrají velice významnou úlohu znalosti, ale také cit pro trh. Podobně jako u jiných dlouhodobých investic se zde nevyplatí příliš spěchat. Pokud chcete investovat hodně peněz, najděte si galeristu, který se dobře orientuje v tom co chcete sbírat a minimálně zpočátku si od něj nechte poradit. Budete-li spíše investovat po malých částkách sám, navštěvujte galerie a aukce, sledujte, co se nabízí. Ani dlouhé "vciťování do trhu" však nemusí zaručit úspěch a proto kupujte věci, které se vám osobně líbí. Nevybírejte si "odporné mazanice" jen proto, že si myslíte, že na nich zbohatnete, volte spíše díla, na která se budete rádi dívat i v případě, že budete čekat několik let, než je skutečně ocení trh. Umění (podobně jako jiné dlouhodobé investice) nevydělá hromadu peněz přes noc.

Stejně jako u jiných dlouhodobých investic je i zde nejdůležitější otázkou co nakupovat. Chcete-li investovat hodně peněz, nakupujte tvorbu, která je již sběrateli ceněna. Ceny jsou sice vysoké, máte však docela slušnou záruku, že nekupujete něco, co během několika měsíců odejde z výslunní zájmu. Jsou-li vaše zdroje peněz omezené, nezbývá než hledat umělce, jejichž čas teprve přijde. Mnoho uměleckých směrů čeká roky na své ocenění, některé z nich se nikdy nedočkají. Mnoho autorů děl, které jsou dnes považována za absolutní špičku zemřelo před desítkami let v naprosté bídě a teprve v současnosti jsou jejich díla ceněna na miliony dolarů. Pokud by se vám takové dílo podařilo objevit, může se tak stát, že se z něj budou radovat až vaši vnuci.

Vhodnou dobou pro nákup uměleckých děl byl začátek 90. let v Čechách, mnoho restituentů prodávalo díla předválečných mistrů za relativně nízké ceny. V té době také vznikla sbírka Vladimíra Železného, jejíž cena bude dnes možná i mnohonásobně vyšší než pořizovací. Současnost je pro investice do umění už méně příznivá, ceny jsou relativně vysoké a za skutečně kvalitní díla je třeba dobře zaplatit. Přesto se dá očekávat, že zlaté časy pro české umění teprve přijdou. Pro většinu českého umění je domácí trh tím hlavním a se zlepšující se životní úrovní obyvatel poroste zájem o umělecká díla a s tím i jejich cena.

Koupili jste si už nějaký "umělecký kousek" jako investici? Máte nějakého favorita mezi českými umělci? Podělte se o své zkušenosti a názory s ostatními.

Psáno pro týdeník Redhot

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !

25. 6. 2001 | Jan Skřivánek | 1 komentář

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !

Nalákán článkem v novinách jsem se v sobotu šel podívat na aukci, na které se dražil obraz malířky Toyen. Očekával jsem velkolepou společenskou událost, na které budu usrkávat šampaňské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.