Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !
Nalákán článkem v novinách jsem se v sobotu šel podívat na aukci, na které se dražil obraz malířky Toyen. Očekával jsem velkolepou společenskou událost, na které budu usrkávat šampaňské spolu s Vladimírem Železným, ale skutečnost byla o poznání prozaičtější. Šampaňské se nepodávalo a obraz byl vydražen po telefonu.

Dosud neznámý obraz malířky Toyen, který byl hlavním lákadlem aukce, byl nabízen za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, tuto kompozici vytvořila zřejmě krátce po dokončení studií na pražské Uměleckoprůmyslové škole, začátkem dvacátých let minulého století, ještě před tím, než se spolu s Jindřichem Štýrským vrhla na surrealismus. Ačkoliv se jedná o velice kvalitní dílo, obraz nebyl nikdy vstavován, ani publikován, a téměř padesát let odpočíval v soukromé sbírce jedné pražské rámařské rodiny. Otec dosavadního majitele jej získal, když vyhledával zajímavé rámy pro svou práci. Jeden obchodník s obrazy mu jej nabídl spolu s dalšími plátny, kterých si nikterak nevážil. Za celých deset let pořádání aukcí v České republice se dosud na žádné dražbě neobjevil obraz z malířčina artificialistického období a pro sběratele se tak jednalo o hodně lákavou příležitost.

Na aukci přišlo kolem šedesáti lidí, ale jen dvacet jich zaplatilo pět seti korunový dražební poplatek. Dalších šest lidí dražilo s tzv. limitem a dva dražitelé se účastnili jen po telefonu. Jelikož jsem na žádné aukci nikdy předtím nebyl, udělal jsem tu chybu, že jsem si sednul dopředu, abych na dražené předměty dobře viděl. Viděl jsem sice velice dobře, co se draží, ale vůbec jsem netušil, kdo draží. Všichni vážní účastníci aukce se totiž posadili dozadu, aby měli přehled o svých konkurentech. Aukci jsem tedy vnímal jen jako vykřikování licitátora "poprvé, podruhé, potřetí", a vůbec jsem nedokázal říct, kdo draženou položku nakonec získal.

Všechno se odehrávalo velice rychle. Úvodních sedmdesát položek bylo draženo během půlhodiny. Licitátor se s ničím nezdržoval a hostesky chvílemi ani nestíhaly jednotlivá díla vyměňovat. Vedle obrazu Toyen se dražila především díla českého figurálního umění z šedesátých let a na závěr pak užité umění. Vydraženo bylo celkem 29 položek, nepočítaje v to Toyen. To je necelá třetina z původní nabídky, což už prý u aukce tvořené z velké částí díly žijících umělců lze považovat za úspěch. Celková dosažená cena přitom činila téměř 900 tisíc korun. Nejdráže byl prodán obraz Labutí jezero od Jiřího Načeradského, který se z původních 250 tisíc dostal až na 350 tisíc korun.

Před dražbou obrazu Toyen byla přestávka, takže jsem se mohl přesunout dozadu, abych mohl sledovat kolik lidí, se o něj utká. Bylo mi to ale houby platné. O obraz měli zájem dva zmiňovaní telefonní dražitelé, čísla 150 a 151, a v sále se nenašel nikdo, kdo by s nimi chtěl změřit síly. Celá záležitost tak netrvala ani minutu. Přihazovalo se po sto tisících a cena se v okamžiku vyšplhala až na 2,1 milionu korun. Pak se čísla 151 zeptali, zda dá 2,2 milionu, a když řekl, že ne, obraz byl přiklepnut číslu 150. Když k této ceně ještě připočítáme čtrnáctiprocentní provizi pro aukční dům a DPH příslušnou této provizi, zjistíme, že onen anonymní vítěz aukce byl za obraz ochoten zaplatit téměř 2 460 000 korun.

Máte doma nějaký výtvarný originál? Jakou hodnotu má váš nejcennější obraz? Je podle vás investice do Toyen riziková? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-20
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2001 17:05, TGP

Co je to dražit s limitem?

Reagovat

 

+21
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

14. 8. 2017 | 22:03 | Ondřej

No já bych neváhal .a kdybych na to měl finance tak bych kupoval naše malíře.neni špatný sbírat krajináře (Mařákovce, učitel všech krajinářů) Kavan ,Honsa.Lolek atd...ale na všechno bych žádal posudek od znalce přímo co no...více

27. 6. 2001 | 13:50 | Walda E.

Obraz s velkou hodnotou bych si nekoupil.Ponevadz to nepovazuji za nutne vlastnit jeden ci dva obrazy obrovske hodnoty. Mohl bych o nej take pozdeji trebe i lechce prijit. Proto ma -li nejaky obraz skutecnou velkou hodnotu...více

26. 6. 2001 | 17:46 | Katerinka

Když se to někomu líbí a má na to... Já bych za takovou mazaninu nedal ani dvě stovky. více

26. 6. 2001 | 7:36

Nějaký souborný přehled všech aukcí, myslím, neexistuje. Čtvrtletně nicméně vychází Revue Antique, které je věnované obchodu s uměním a starožitnostmi. Přehled vybraných aukcí, které se v letošním roce budou konat, je také...více

26. 6. 2001 | 7:21

Dražit s limitem znamená, že dražitel se dražby bezprostředně neúčastní, ale nechá se zastupovat člověkem, který ví, o jakou položku má zájem a za jakou maximální cenu. Dotyčný pak má odlišné dražební číslo než ostatní....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK