2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !
Nalákán článkem v novinách jsem se v sobotu šel podívat na aukci, na které se dražil obraz malířky Toyen. Očekával jsem velkolepou společenskou událost, na které budu usrkávat šampaňské spolu s Vladimírem Železným, ale skutečnost byla o poznání prozaičtější. Šampaňské se nepodávalo a obraz byl vydražen po telefonu.

Dosud neznámý obraz malířky Toyen, který byl hlavním lákadlem aukce, byl nabízen za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, tuto kompozici vytvořila zřejmě krátce po dokončení studií na pražské Uměleckoprůmyslové škole, začátkem dvacátých let minulého století, ještě před tím, než se spolu s Jindřichem Štýrským vrhla na surrealismus. Ačkoliv se jedná o velice kvalitní dílo, obraz nebyl nikdy vstavován, ani publikován, a téměř padesát let odpočíval v soukromé sbírce jedné pražské rámařské rodiny. Otec dosavadního majitele jej získal, když vyhledával zajímavé rámy pro svou práci. Jeden obchodník s obrazy mu jej nabídl spolu s dalšími plátny, kterých si nikterak nevážil. Za celých deset let pořádání aukcí v České republice se dosud na žádné dražbě neobjevil obraz z malířčina artificialistického období a pro sběratele se tak jednalo o hodně lákavou příležitost.

Na aukci přišlo kolem šedesáti lidí, ale jen dvacet jich zaplatilo pět seti korunový dražební poplatek. Dalších šest lidí dražilo s tzv. limitem a dva dražitelé se účastnili jen po telefonu. Jelikož jsem na žádné aukci nikdy předtím nebyl, udělal jsem tu chybu, že jsem si sednul dopředu, abych na dražené předměty dobře viděl. Viděl jsem sice velice dobře, co se draží, ale vůbec jsem netušil, kdo draží. Všichni vážní účastníci aukce se totiž posadili dozadu, aby měli přehled o svých konkurentech. Aukci jsem tedy vnímal jen jako vykřikování licitátora "poprvé, podruhé, potřetí", a vůbec jsem nedokázal říct, kdo draženou položku nakonec získal.

Všechno se odehrávalo velice rychle. Úvodních sedmdesát položek bylo draženo během půlhodiny. Licitátor se s ničím nezdržoval a hostesky chvílemi ani nestíhaly jednotlivá díla vyměňovat. Vedle obrazu Toyen se dražila především díla českého figurálního umění z šedesátých let a na závěr pak užité umění. Vydraženo bylo celkem 29 položek, nepočítaje v to Toyen. To je necelá třetina z původní nabídky, což už prý u aukce tvořené z velké částí díly žijících umělců lze považovat za úspěch. Celková dosažená cena přitom činila téměř 900 tisíc korun. Nejdráže byl prodán obraz Labutí jezero od Jiřího Načeradského, který se z původních 250 tisíc dostal až na 350 tisíc korun.

Před dražbou obrazu Toyen byla přestávka, takže jsem se mohl přesunout dozadu, abych mohl sledovat kolik lidí, se o něj utká. Bylo mi to ale houby platné. O obraz měli zájem dva zmiňovaní telefonní dražitelé, čísla 150 a 151, a v sále se nenašel nikdo, kdo by s nimi chtěl změřit síly. Celá záležitost tak netrvala ani minutu. Přihazovalo se po sto tisících a cena se v okamžiku vyšplhala až na 2,1 milionu korun. Pak se čísla 151 zeptali, zda dá 2,2 milionu, a když řekl, že ne, obraz byl přiklepnut číslu 150. Když k této ceně ještě připočítáme čtrnáctiprocentní provizi pro aukční dům a DPH příslušnou této provizi, zjistíme, že onen anonymní vítěz aukce byl za obraz ochoten zaplatit téměř 2 460 000 korun.

Máte doma nějaký výtvarný originál? Jakou hodnotu má váš nejcennější obraz? Je podle vás investice do Toyen riziková? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2001 17:05, TGP

Co je to dražit s limitem?

+21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.