2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !

2,1 milionu poprvé, podruhé, potřetí !
Nalákán článkem v novinách jsem se v sobotu šel podívat na aukci, na které se dražil obraz malířky Toyen. Očekával jsem velkolepou společenskou událost, na které budu usrkávat šampaňské spolu s Vladimírem Železným, ale skutečnost byla o poznání prozaičtější. Šampaňské se nepodávalo a obraz byl vydražen po telefonu.

Dosud neznámý obraz malířky Toyen, který byl hlavním lákadlem aukce, byl nabízen za vyvolávací cenu 1,2 milionu korun. Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, tuto kompozici vytvořila zřejmě krátce po dokončení studií na pražské Uměleckoprůmyslové škole, začátkem dvacátých let minulého století, ještě před tím, než se spolu s Jindřichem Štýrským vrhla na surrealismus. Ačkoliv se jedná o velice kvalitní dílo, obraz nebyl nikdy vstavován, ani publikován, a téměř padesát let odpočíval v soukromé sbírce jedné pražské rámařské rodiny. Otec dosavadního majitele jej získal, když vyhledával zajímavé rámy pro svou práci. Jeden obchodník s obrazy mu jej nabídl spolu s dalšími plátny, kterých si nikterak nevážil. Za celých deset let pořádání aukcí v České republice se dosud na žádné dražbě neobjevil obraz z malířčina artificialistického období a pro sběratele se tak jednalo o hodně lákavou příležitost.

Na aukci přišlo kolem šedesáti lidí, ale jen dvacet jich zaplatilo pět seti korunový dražební poplatek. Dalších šest lidí dražilo s tzv. limitem a dva dražitelé se účastnili jen po telefonu. Jelikož jsem na žádné aukci nikdy předtím nebyl, udělal jsem tu chybu, že jsem si sednul dopředu, abych na dražené předměty dobře viděl. Viděl jsem sice velice dobře, co se draží, ale vůbec jsem netušil, kdo draží. Všichni vážní účastníci aukce se totiž posadili dozadu, aby měli přehled o svých konkurentech. Aukci jsem tedy vnímal jen jako vykřikování licitátora "poprvé, podruhé, potřetí", a vůbec jsem nedokázal říct, kdo draženou položku nakonec získal.

Všechno se odehrávalo velice rychle. Úvodních sedmdesát položek bylo draženo během půlhodiny. Licitátor se s ničím nezdržoval a hostesky chvílemi ani nestíhaly jednotlivá díla vyměňovat. Vedle obrazu Toyen se dražila především díla českého figurálního umění z šedesátých let a na závěr pak užité umění. Vydraženo bylo celkem 29 položek, nepočítaje v to Toyen. To je necelá třetina z původní nabídky, což už prý u aukce tvořené z velké částí díly žijících umělců lze považovat za úspěch. Celková dosažená cena přitom činila téměř 900 tisíc korun. Nejdráže byl prodán obraz Labutí jezero od Jiřího Načeradského, který se z původních 250 tisíc dostal až na 350 tisíc korun.

Před dražbou obrazu Toyen byla přestávka, takže jsem se mohl přesunout dozadu, abych mohl sledovat kolik lidí, se o něj utká. Bylo mi to ale houby platné. O obraz měli zájem dva zmiňovaní telefonní dražitelé, čísla 150 a 151, a v sále se nenašel nikdo, kdo by s nimi chtěl změřit síly. Celá záležitost tak netrvala ani minutu. Přihazovalo se po sto tisících a cena se v okamžiku vyšplhala až na 2,1 milionu korun. Pak se čísla 151 zeptali, zda dá 2,2 milionu, a když řekl, že ne, obraz byl přiklepnut číslu 150. Když k této ceně ještě připočítáme čtrnáctiprocentní provizi pro aukční dům a DPH příslušnou této provizi, zjistíme, že onen anonymní vítěz aukce byl za obraz ochoten zaplatit téměř 2 460 000 korun.

Máte doma nějaký výtvarný originál? Jakou hodnotu má váš nejcennější obraz? Je podle vás investice do Toyen riziková? Napište svůj názor.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 6. 2001 17:05, TGP

Co je to dražit s limitem?

+21
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services