Nemilé překvapení klientům chystají Česká spořitelna a ČSOB

Nemilé překvapení klientům chystají Česká spořitelna a ČSOB
Přímé bankovnictví šetří čas i peníze, platíte nižší poplatky a samotná služba je zdarma. To jsou výhody, které každá banka vehementně zdůrazňuje ve své reklamní kampani. Dvě z největších bank však mají pro své klienty přichystané nemilé překvapení. Přímé bankovnictví nabízejí zadarmo pouze dočasně, počítají se zavedením měsíčního paušálu na přímé komunikační kanály.

Přímé bankovnictví se velkým tempem rozšiřuje. Mezi běžné prostředky komunikace s bankou již patří telebanking (ovládání účtu přes telefon pomocí automatických služeb zelených linek či rad operátora – telefonního bankéře) a také GSM banking. Banky k těmto kanálům postupně přidávají internet a wap banking. A aby své klienty přiměly prostředky přímého bankovnictví používat, cenově znevýhodňují transakce provedené osobně na přepážce. Ale nic není zadarmo.

Pronikne spořitelna na pole přímých kanálů?

Česká spořitelna (BACS) již delší dobu nabízí službu Sporotel, za jejíž zavedení ke sporožirovému účtu (BUCS) nedávno zrušila poplatek. Spouští GSM banking, internet banking a wap banking. Transakce provedené pomocí přímého bankovnictví jsou levnější. Jednotlivé služby však budou zpoplatněny!

Jaké poplatky chystá Česká spořitelna
kanálměsíční poplatek
Sporotel telebanking10,- Kč
GSM banking10,- Kč
Internet banking5,- Kč + cena za elektronický klíč
WAP banking5,- Kč + cena za elektronický klíč

Pracovnice u spořitelní přepážky potvrdila, že se očekává zavedení měsíčního paušálu za službu Sporotel. Tento poplatek by měl být deset korun měsíčně. Klient by tedy i s pětikorunovým paušálem za vedení účtu platil patnáct korun měsíčně (tedy 180 korun ročně), což je vyšší poplatek, než paušál za vedení sporožirového účtu bez přímých kanálů. Při využití všech přímých kanálů vzroste poplatek dokonce na pětatřicet korun měsíčně (tedy 420 korun ročně).

Poplatky za přímé bankovnictví postihnou i cílovou skupinu, která patří k nejčastějším uživatelům těchto kanálů, tedy studenty. Stejné poplatky totiž podle pracovnice zelené linky České spořitelny budou muset platit i majitelé účtů Sporostudent (SKCS).

Poplatky však nejsou příliš vysoké v porovnání s konkurencí i s ohledem na nižší ceny, které jsou s přímými kanály svázány. Tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková k tomu Penězům.CZ řekla: "U Sporotelu počítáme se zavedením velmi nízkého měsíčního paušálního poplatku, jehož výše bude srovnatelná s cenou za správu a vedení účtu. Každopádně by cena měla být hluboko pod konkurencí. Tento poplatek zavedeme v okamžiku dalšího významného zkvalitnění služby v průběhu třetího kvartálu." Ostatní ceny, které se nám podařilo zjistit z interních materiálů České spořitelny, však tiskové oddělení odmítlo potvrdit.

Jak je vidět z níže uvedené tabulky, Česká spořitelna - společně s GE Capital Bank -, je jedna z mála bank, které klientům nenabízejí zelenou linku. Místo ní nutí i mimopražské klienty volat na pražské telefonní číslo, což se při volání ve špičce velmi prodraží. Například zjištění zůstatku účtu vyjde mimopražského klienta při volání ve špičce v síti Českého Telecomu na 3,70 Kč. Zadání jednoduchého příkazu k úhradě, které můžete stihnout za tři minuty, bude ve špičce stát dokonce 11,10 Kč. Musíte ovšem znát přesně všechny náležitosti, jako například konstantní symbol, bez kterého vás automat nepustí dál.

Opravdu chce spořitelna přímé bankovnictví všemožně podpořit tak, jak to deklarovala při dubnové změně svého ceníku? "Česká spořitelna dotuje telefonní bankovnictví tím, že zavedení i používání Sporotelu je zdarma. Od dubna je navíc dále zvýhodněn poplatek za účetní položku prostřednictvím přímého bankovnictví, tedy i Sporotelu, ze čtyř korun na dvě koruny," reagovala na dotaz mluvčí spořitelny.

"Ehm... vy už to víte?"

Obchodní banka nabízí přímé bankovnictví pod názvem Linka 24 zdarma v balíčku služeb konta Kompakt (BUCSOBK). Podobně jako ve spořitelně jsme i na přepážce ČSOB (BACSOB) dostali informaci o poplatku za Linku 24 ve výši padesát korun měsíčně. Ten má být zaveden údajně ve druhém pololetí. V telefonickém rozhovoru zástupce ČSOB redakci Peněz.CZ potvrdil, že nynější stav, kdy Linka 24 je zdarma, je pouze dočasný. Zároveň i nepřímo potvrdil výši poplatku. Následně jsme však z banky obdrželi vše popírající oficiální vyjádření: "V průběhu nejbližšího půl roku nelze očekávat zpoplatnění služby ČSOB Linka 24. V případě, že se banka rozhodne případně tuto službu v budoucnu zpoplatnit, bude své klienty včas informovat." Zjevně ani samotná ČSOB nemá jasno - otázkou zůstává, zda by nebylo vhodné klienty včas informovat už v době, kdy si u ní zakládají účet. V materiálech Československé obchodní banky, v reklamních letácích i na jejích webových stránkách je totiž výslovně uvedeno, že služba ČSOB Linka 24 je u konta Kompakt zdarma.

Telefonní bankovnictví u jednotlivých bank
bankazřízeníměsíční paušáltelefonní číslo
Česká spořitelnazdarmazdarma
(od 3. čtvrtletí asi 10,- Kč)
02 - pražské číslo
Československá obchodní bankazdarmazdarma
(pravděpodobně zavede poplatek 50,- Kč)
0800 - zelená linka
Bank Austria Creditanstalt
Nonstopbank
zdarmazdarma
(vedení konta 140,- Kč)
0800 - zelená linka
Československá obchodní banka
- divize IPB
zdarma5 dotazů 20,- Kč
(další za 10,-)
0800 - zelená linka
eBankazdarmazdarma
(v rámci měsíčního poplatku 55, 85 nebo 125,- Kč)
0800 - zelená linka
GE Capital Bankzdarmazdarma02 - pražské číslo
Komerční bankazdarma49,- Kč
(první tři měsíce zdarma)
0800 - zelená linka
Union bankazdarma20,- Kč0800 - zelená linka
Živnostenská bankazdarma50,- Kč
(první dva měsíce zdarma)
0800 - zelená linka

Myslíte, že banky u nás dostatečně podporují přímé bankovnictví? Nediskriminují cenovou nabídkou klienty, kteří preferují přepážkové bankovnictví? Jak se vám líbí Sporotel České spořitelny? Napište nám.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 56 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2001 23:13

Vážený pane, je velmi častou praktikou, že se služba zavádí za dočasně zvýhodněných podmínek. Záměrem je, aby si zákazník vyzkoušel, zač bude platit - zboží, které nezná, se nezačíná nabízet od cenovky. Nyní například končí platnost karet Maestro, vydaných před 2 lety zdarma (hodnota je 300,-Kč) a lidé, kteří původně kartu odmítali nyní houfně sepisují žádosti o nové.
Stran lákadel Vás potěším: poplatek 10,-Kč/měs. za službu Sporotel se začne účtovat až po rozšíření služeb operátorů (klientské centrum) - což bude na podzim. Je tedy dost času službu i zrušit, nebude-li Vám vyhovovat, za což se nic neúčtuje.
Na závěr opakuji, co je již i obecně uznáváno: konkurence v bankovnictví trvá již 10 let a stesky na "monopol" České spořitelny jsou tedy poněkud irelevantní. Děkuji.

Zobrazit celé vlákno

+33
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2001 13:37, janvimr

ČSOB připojení přístup k účtu přes internet nenabízí?!

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (56 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

4. 3. 2021 | Jaroslav Šura | 2 komentáře

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

Jaroslav Šura patří na Twitteru k nejvýraznějším tvářím mezi českými investory. Ve svém nadšení pro akcie Pilulky nemá konkurenci. Kdo ho v říjnu poslechl a nakoupil za 424 Kč, mohl... celý článek

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.