Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spotřebitelské úvěry bez mlžení

Spotřebitelské úvěry bez mlžení
V prvním čtení dnes budou poslanci projednávat vládní návrh zákona o spotřebitelských úvěrech. Pokud jej parlament schválí, nebude pro společnosti poskytující tyto úvěry již tak jednoduché nalákat nové klienty. Postavení spotřebitelů se totiž výrazně zlepší.

Podle současné právní úpravy mohou poskytovatelé úvěrů na svých propagačních materiálech uvádět prakticky cokoli. Chytré společnosti tak na letácích a brožurách zveřejňují například pouze výši platby v hotovosti a počet a výši jednotlivých splátek. Klient neznalý finanční matematiky pak není schopen vypočítat, kolik ho úvěr vlastně stojí a jak je ve skutečnosti výhodný. Málokdo si totiž uvědomí, že i když ho nákup zboží v ceně deset tisíc korun s desetiprocentní akontací a deseti splátkami po tisíci korunách přijde na jedenáct tisíc korun, tak to v žádném případě neznamená úrokovou sazbu deset procent. Klient si ve skutečnosti od společnosti nepůjčuje deset tisíc, ale devět tisíc korun. Roční úroková sazba se tak šplhá až k dvaceti procentům.

Jiné společnosti sice úrokovou sazbu uvádějí, ale místo její roční výše zveřejňují měsíční úrok. U neznalého spotřebitele tak vzbudí představu výhodného úvěru a nového dlužníka mají v kapse. Po pečlivějším porovnání s ostatními nabídkami ale nezřídka klient zjistí skutečnost naprosto opačnou.

Porovnání bude snazší

Jaký vliv na tuto praxi tedy bude mít případně schválený zákon? Především stanoví povinnost uvést v každé reklamě nebo nabídce spotřebitelského úvěru informace o roční procentní sazbě nákladů na úvěr nebo uvést příklad jeho výpočtu. Uvedení těchto informací velmi usnadní porovnání různých nabídek na trhu a zájemci o úvěr tak budou schopni zhodnotit jejich výhodnost.


Tak by mohly v budoucnu vypadat letáky úvěrových společností

Předčasné splacení bez pokut

Druhá podstatná změna se týká způsobu splácení úvěru. V současnosti je dlužník tlačen k pravidelnému splácení v celém období trvání smlouvy a společnosti předčasné splacení spotřebitelského úvěru ve většině případů sankcionují. Jejich zájem je zřejmý: čím déle bude klient úvěr splácet, tím více na tom vydělají. Nová právní úprava takové jednání nepřipouští a dává tak klientovi právo splatit úvěr předčasně, aniž by za to byl pokutován.

Předčasné splacení úvěru pokutuje Cetelem (profil, názory) jako jediná z velkých firem. Ostatní konkurenti již od této praxe ustoupily, naposledy tak nedávno učinil Multiservis (profil, názory). Co se týče bankovních spotřebitelských úvěrů, tak zde je situace obdobná – klient žádnou pokutu nedostává.

Větší práva při odstoupení

Zákon bude upravovat také právo na odstoupení od smlouvy. V případě, že spotřebitel svého práva využije a nedojde tak k plnění, musí nastat přiměřené vypořádání mezi spotřebitelem a věřitelem. Stávalo se, že klient splatil třeba polovinu ceny předmětu, když dostal v práci výpověď. Ve finanční tísni tedy přestal hradit splátky a společnost mu pro neplacení předmět odebrala; splacenou polovinu ceny mu však nevrátila. Nyní bude muset nájemci zaplacené splátky kompenzovat.

Sankce pro společnosti upravuje paragraf 6 návrhu zákona. Pokud společnost poskytující spotřebitelský úvěr nesplní výše uvedené povinnosti a smlouva nebude tudíž obsahovat potřebné náležitosti, bude se moci klient proti takovému jednání odvolat. Okamžikem uplatnění této skutečnosti u věřitele (tj. společnosti) se stává spotřebitelský úvěr bezúročný a poskytnutý bez jakéhokoliv poplatku.

Přečtěte si vládní návrh zákona o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru.

Co říkáte připravovaným změnám? Zprůhlední trh se spotřebitelskými úvěry u nás? Napište nám svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-75
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 4. 2001 11:53

Pro doplnění: V tomto případě se jedná opravdu o rovnoměrné splácení. Přesná hodnota této roční úrokové míry se nedá vypočítat, ale získat metodou pokus omyl. Používá se vzorec pro současnou hodnotu všech měsíčních splátek a výsledek se porovnává s celkovou výší úvěru. Dle mých výpočtů se jedná o roční úrokovou sazbu 29,07 procenta.

Reagovat

 

+42
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TomK 06. 04. 2001 08:43)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

10. 4. 2001 | 20:28

Pěkně drahá bavlnka.... Pokud ale máte žirový účet kam chodí mzda a třeba ještě používáte další produkty své banky, nemělo by být tak nesnadné dostat onu půjčku.Dokonce pak ani nepotřebujete potvrzení o příjmu. Samozřejmě...více

10. 4. 2001 | 9:21 | TGP

Ono je docela nepříjemné přiznat, že člověk naletěl... Na druhou stranu taky platí, že získat tuto půjčku je mnohem pohodlnější než se ji snažit vymámit z neochotných a neinformovaných bankovních úředníků. Oproti návštěvě...více

9. 4. 2001 | 23:05

Je zde málo diskusních příspěvků - patrně všem, kteří odvrhli bankovní půjčky na nákup zboží, ačkoli jim byly třeba i nabízeny, poněkud spadla čelist. Děkuji serveru PENÍZE.cz za výstižný popis situace ve které se ocitá klient...více

9. 4. 2001 | 11:53

Pro doplnění: V tomto případě se jedná opravdu o rovnoměrné splácení. Přesná hodnota této roční úrokové míry se nedá vypočítat, ale získat metodou pokus omyl. Používá se vzorec pro současnou hodnotu všech měsíčních splátek...více

6. 4. 2001 | 18:16 | FekarZ

Vládní návrh byl dnes přikázán k projednání hospodářskému výboru, rozpočtovému výboru, výboru pro evropskou integraci, ústavně právnímu výboru; lhůta k jeho projednání byla prodloužena na 80 dnů. Stenozáznam z jednání poslanecké...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK