Očima expertů: Jak hlídat rodinné finance?

Máte problémy se sestavováním rodinného rozpočtu? Stává se vám až příliš často, že na konci měsíce máte míň, než byste potřebovali? Nechte si poradit od odborníků ze světa financí.
Očima expertů: Jak hlídat rodinné finance?

„Jak mám s takovou troškou vyžít, a ještě něco ušetřit?“ „Nevydělávám zas tak málo, ale na konci měsíce mi stejně nic nezbude.“ Nebo: „Máme doma dva hladové krky a manželka už půl roku hledá práci, na vytváření rezervy vážně nemám pomyšlení.“ Takové povzdechy o aktuální situaci domácí pokladny zná z vlastní zkušenosti, nebo alespoň z doslechu od známých snad úplně každý. Plánování rodinných rozpočtů sice někdy může být hodně krkolomné, existuje také řada více či méně dokonalých nástrojů, zpravidla ale stačí zdravý rozum, tužka a papír a poté především důsledná disciplína při dodržování vytknutých cílů. Odborníci se shodují na tom, že klíč k úspěchu spočívá v pečlivém sledování a korigování výdajových položek.

Problém je v disciplíně

Nemám na to dost peněz, takže si to teď nekoupím. Jednoduché pravidlo, kterým se ale spousta lidí neřídí. Není přece nic lehčího než navštívit banku nebo někoho jiného, kdo půjčí... Peněz je najednou dost. Ale na jak dlouho? Rodiny mají často problém s tím, aby se zbytečně nezadlužovaly a nepůjčovaly si na věci, které opravdu nezbytně nepotřebují. Jako příklad nám můžou posloužit úvěry na dovolenou u moře nebo na novou plochou televizi s velkou úhlopříčkou. Podobné těžkosti jsou i s vytvářením rezerv. Průzkumy sice ukazují, že většina lidí si uvědomuje, že dostatečná finanční rezerva je nezbytností, těch, kteří se tím však doopravdy řídí, ale není tolik. Odkládat stranou přitom člověk nemusí nijak horentní částky. Jde především o skálopevnou pravidelnost, se kterou by měly peníze putovat na místo, kam po nich sáhneme jen v případě největší nouze.

Jak své finance hlídají odborníci na slovo vzatí? Jaký doporučují způsob pro vytváření a kontrolování rodinných rozpočtů? Na jaké zásady je podle nich dobré dbát? Patří mezi zastánce „hrníčkové metody“, excelových a webových aplikací, finančního poradenství? Dělají i dnes někteří pánové po výplatě doma stojku, nebo to v době bezhotovostních výplat už ani není možné?

NAĎA JOHANISOVÁ

ekonomka a pedagožka

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.
Naďa Johanisová
+35
+
-

Mně se osvědčila metoda obálek: Na začátku měsíce si vyzvednu určitou částku a rozdělím po týdnech do obálek. Pak se snažím v týdnu utratit jen to, co je v obálce. Je to těžké! Každopádně se snažím neplatit kartou. Jednak to znevýhodňuje drobné prodejce, jednak bych se v tom svém rozpočtu pak ještě hůře orientovala. V rozpočtu se také snažím vyčlenit prostor na pravidelné spoření, abych měla polštář pro nepředvídané události. V žádném případě se nechci zadlužit.

PETRA KOZLOVÁ

vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, členka týmu Krotitelé dluhů

Petra Kozlová – vedoucí Občanské poradny v Rychnově nad Kněžnou, členka týmu Krotitelé dluhů
+50
+
-

Nejčastěji od klientů slýchám, že nemají co hlídat, protože jim z omezených příjmů nic nezbývá, nebo že je pro ně zapisování každé zmrzliny ztrátou času. Co na to říct? Pochopit tyto argumenty můžu, ale souhlasit s nimi nebudu. Jako vhodný příklad pak užívám klíčovou radu z autoškoly: „Nedívej se před kapotu, sleduj horizont!“ S financemi je to podobné. Tím, že je budu spravovat s pohledem upřeným „na horizont“, můžu předejít lecjakému karambolu. A odkládat si do rezervy byť jen stovku měsíčně ještě nikoho nezabilo, ba naopak. Naspořených pár set či tisíc může vytrhnout trn z paty. Způsob vedení financí ať si zvolí každý sám podle možností. Velmi se mi líbí aplikace pro smartphony, zadávání je jednoduché, výsledky přehledné, pohodlné může být internetové bankovnictví s různými podúčty nebo spořicími účty. Lidem, kteří si moc s technikou netykají, pak doporučuji obálky a sešit, na tom jsem vyrostla i já – a jak jsem za to vděčná!

TOMIO OKAMURA

podnikatel, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Tomio Okamura - vícepreziden Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
-65
+
-

Peníze nemám ani v hrníčku, ani je nedávám manželce – na svoje finance jsem sám se synem, navíc rodinný rozpočet pro mě nepředstavuje vlastně žádný rozpočet, prostě koupím, co potřebuju, a nijak nad tím nepřemýšlím. Tohle ovšem není přenosné na pětičlennou rodinu s dvaceti tisíci měsíčně a v nájmu. Takže stěží můžu radit běžné rodině. Univerzální rada ostatně nemůže existovat, každý jsme jiný. V některé rodině může být nejlepší správce muž, v jiné žena, v další funguje samostatné hospodaření a jinde to třeba funguje společně.

ALEŠ MICHL

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Aleš Michl – ekonom, analytik Raiffeisenbank
+124
+
-

Nejlepší je neutrácet za blbosti.

TOMÁŠ PROUZA

ekonom

Tomáš Prouza
-8
+
-

Především by měli mít o osobních financích přehled oba manželé a zapojovat by se měly v rozumné míře i starší děti. Pokud jeden z partnerů nechá vše na tom druhém, může se jednoho dne velmi divit (ať už kvůli nečekaným dluhům, nebo „odkloněným“ úsporám).

Každá rodina by měla mít také přehled o tom, kolik a za co utrácí a jaké zásadní výdaje je čekají v budoucnu – a je úplně jedno, jestli si tento přehled povedou na papíře nebo na webu. A rozhodně jsem pro obálkovou metodu našich rodičů – ať už půjde u krátkodobých úspor o fyzické obálky, nebo různě pojmenované samostatné spořicí účty, což řada bank umožňuje. Pro dlouhodobé investice pak samozřejmě oddělené investice do podílových fondů.

JAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+64
+
-

V prvé řadě bych každému doporučil sestavit si jednoduchý finanční plán. Ten by měl brát v potaz běžné provozní výdaje rodiny a dlouhodobé cíle. Příjmy pak doporučuji rozdělit na tři hromádky a spravovat odděleně.

My to s manželkou děláme takto: Na běžném bankovním účtu máme pouze peníze určené na běžné měsíční výdaje (inkaso, potraviny apod.) Na spořicím účtu máme rezervu pro mimořádné výdaje (dovolená, nová pračka apod.). Sem každý měsíc odkládáme deset procent příjmů. Třetí hromádka je určená pro dlouhodobé cíle (nové auto, větší bydlení, důchod apod.) Tyto prostředky investujeme, podle cílového horizontu něco do akcií, něco do konzervativnějších nástrojů. Manželka má na starost účet pro běžné výdaje, se kterým musí vyjít. Záměrně nemáme kreditní kartu, ani nemůžeme jít do debetu. Já dohlížím na rezervu a spravuji investice určené pro dlouhodobější cíle.

PETRA DUSOVÁ

ředitelka společnosti Acu Invest

Petra Dusová
+45
+
-

K pohlídání rodinného rozpočtu doporučuji si alespoň dvakrát do roka lehce zabilancovat. Sepsat si nutné výdaje a příjmy zabere sotva několik minut a je to nejjednodušší způsob, jak se podívat realitě do očí. Výstupem by samozřejmě nemělo být konstatování „potřebujeme kreditku“, ale možnost včas řešit své budoucí plány. Nutno dodat, že rodinné finance jsou společná záležitost postavená na upřímnosti a komunikaci, bez toho to nepůjde.

Pokud ve vašem rozpočtu měsíčně zbývá nějaká částka nebo si ji chcete prostě dávat stranou, doporučuji si zřídit spořicí účet a trvalým příkazem tam stanovené finance posílat okamžitě po výplatě. Je to nejsnadnější způsob, jak peníze neutratit a na konci měsíce sami sebe ušetřit konstatování „zas nic nezbylo“. Je to jednoduchý nástroj, ale v držení rodinného rozpočtu na uzdě velmi efektivní.

Pokud máte pocit, že potřebujete úvěr, nebo pokud chcete zhodnocovat finanční prostředky smysluplněji či účinněji než jen spořicím účtem (renta na stáří, střednědobé peníze), doporučuji sáhnout po finančním poradci, který by vám měl být schopen vysvětlit všechny dostupné možnosti, ale také jejich úskalí.

VÁCLAV VALÁŠEK

finanční poradce, Partners

Václav Valášek
+13
+
-

Rodinný rozpočet se nejlépe hlídá s pomocí selského rozumu. Něco jako peníze už lidé používají přibližně tři tisíce let a zhruba takovou dobu lidé také znají papír. Takže bychom si měli vystačit s papírem. Ale je úplně jedno, jestli používáte počítač, kalkulačku nebo účtenku z hospody. Důležité je pracovat s rozpočtem správně, to znamená být na sebe přísný a být k sobě upřímný. Každý měsíc si rozepsat, kolik jsou mé příjmy, co musím nezbytně uhradit, kolik si nechám na jídlo, dopravu do práce, splátku hypotéky apod. Zbytek peněz odložit na horší – respektive lepší časy. Když peníze utrácet, tak za věci, které dávají smysl. Utrácet peníze, které mám. Půjčovat si na věci, jejichž hodnota dlouhodobě přežije úvěr a jejichž hodnota také navrátí zaplacené úroky. Dobrý finanční poradce vám v té důslednosti pomůže. Schůzku s některým důvěryhodným a ověřeným samozřejmě doporučuji.

PATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Patrik Nacher
+47
+
-

Hlavně se neinspirovat tím, jak hospodaří stát. Ten je totiž dnes symbolem neefektivity, rozhazovačnosti a permanentního zadlužování. Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od rodiny, za to nikdo nenese skutečnou odpovědnost.

Osobně jinak vycházím z principu „kupuji si jen to, na co mám“. Žádné zázraky na počkání, žádné „štěstí“ hned a placení až v budoucnu. Jediné rozumné zadlužení, které lze považovat za investici do rodiny, je hypotéka na bydlení. No a pak by to mělo být jasné – všechny náklady rodiny včetně splátky hypotečního úvěru by měly být každý měsíc menší než součet příjmů. Aktuálně se samozřejmě může něco stát – mimořádný výdaj, výpadek příjmů – ale jinak není možné rozumně a smysluplně fungovat, pokud jsou měsíční výdaje dlouhodobě vyšší než měsíční příjmy.

Lidé mají přehled o svých příjmech, ale už méně o svých výdajích. Tady bych doporučil už připravené a předepsané excelovské tabulky, kde stačí jen doplňovat jednotlivá vydání podle druhu výdaje a charakteru nákladu. Pak najednou člověk uvidí, jak se peníze dokážou rozkutálet na maličkostech, na drobných výdajích či opakujících se platbách. Právě zde vidím velkou rezervu, kde se platí zbytečně navíc – trvale nastavené platby a povolení k inkasu, kde nemáme přirozenou tendenci kontrolovat efektivitu, protože to běží automaticky, bez našeho aktivního zásahu. Přitom, když se podíváte na ty opakující se výdaje – bankovní účty, různé druhy pojištění, platby za mobil, pevnou linku, elektřinu, internetové připojení a další služby –, tak zjistíte, že u každé položky lze významně ušetřit už tím, že stávajícímu dodavateli pohrozíte, že odejdete ke konkurenci. A pro ty, kteří mají tendenci utrácet peníze, pokud si na ně mohou sáhnout (spořicí účty, hotovost a podobně), bych doporučil termínovaný vklad a každý měsíc si tam odložit alespoň deset procent příjmů, a to nejlépe trvalým příkazem.

ZDENĚK SIMAICHL

finanční poradce, zakladatel společnosti INFIA

Zdeněk Simaichl
+9
+
-

Anketa

Čí přístup je vám nejsympatičtější?

Na plánování rodinných financí není potřeba žádných sofistikovaných znalostí, obvykle stačí tužka, papír a kapka selského rozumu. V zásadě je jedno, zda používám obyčejný papír, excelovskou tabulku nebo na míru ušitou aplikaci. Důležité je rozhodnutí své příjmy a zejména své výdaje dostat pod kontrolu, vybrat si pro mě přijatelný nástroj a způsob kontroly (opravdu stačí obyčejná tužka a papír), začít je používat, a co je nejdůležitější: vydržet u toho do doby, než si vytvořím správné návyky při práci s penězi.

Nejčastěji klientům doporučuji aktivně pracovat s jednoduchým měsíčním rodinným rozpočtem, tedy udělat si na jednoduchou A4 čtyři sloupečky, první sloupeček měsíční příjem, druhý sloupeček pravidelné výdaje, třetí sloupeček pravidelná tvorba rezerv (z pohledu měsíční bilance jde o odloženou spotřebu, tedy náklad) a čtvrtý sloupek jsou plánované výdaje, tedy výdaje, které vytváříme po omezenou dobu tím, že na něco konkrétního spoříme (koupě/obměna lednice, pračky, auta a podobně). Zásada je jediná – udržet pravidelnost. Co se nedělá pravidelně, nemá střednědobě ani dlouhodobě žádný smysl. Rozpočet musí být kontrolován a aktualizován na konci každého měsíce. Přínos finančního poradce je zejména v objektivním, nezkresleném pohledu zvenčí a v možnosti poskytnout radu, podloženou znalostmi a zkušenostmi z finančního trhu a s řízením rodinných financí. Poradce dále může pomoci s rozhodnutími, ve kterých je klient osobně či jinak angažován a jeho pohled není a nemůže být zcela racionální.

Jak hlídáte rodinný rozpočet vy? Stačí vám papír a tužka? Spoléháte na Excel? Máte prográmek z webu nebo na webu? Stáhli jste si aplikaci do telefonu? Anebo vůbec rozpočet neděláte a prostě spoléháte, že se peníze nerozkutálejí? Napište nám do diskuze pod článkem.

Luboš Smrčka

O příspěvek do ankety jsme poprosili taky Luboše Smrčku, který na Vysoké škole ekonomické vyučuje kromě jiného také předmět rodinné a osobní finance, je autorem několika monografií a mnoha studií na toto téma a kromě jiného publikoval na Peníze.cz sérii článků o rodinném rozpočtu a rad pro „rodinné ministry financí“. Vyčerpávající odpověď s praktickými tipy, která by vystačila na samostatný článek, přinášíme jako bonus v plném znění: 

Sestavení rodinného rozpočtu v podstatě není nic dramaticky složitého, zvláště v případě, že dodržíte několik klíčových zásad.

 • Výdaje včetně vytváření rezerv musí být nižší než příjmy.
 • Veškeré výdaje je nutné racionalizovat průběžně, je nutné kontrolovat jejich oprávněnost a opodstatněnost.
 • Stropy výdajů v jednotlivých kategoriích jsou dané a nelze je překračovat.
 • Rozpočet musí pracovat s okamžitou rezervou pro nenadálé situace a také vytvářet dlouhodobé rezervy, například ve formě spoření na důchod nebo ukládání části peněz do fondů a podobně.
 • Mimořádné příjmy nejsou součástí rozpočtu a neznamenají tedy automatické zvýšení výdajů, naopak je nutné o mimořádné příjmy posilovat rezervy a úspory.

Samotná metoda – tedy zda používat „hrníčky“ nebo různé excelové aplikace, to jsou jenom formy „kontrolingu“ a jde spíše o formální náležitosti. Připadá mi v podstatě jedno, zda si rozpočet napíšeme na papír nebo ho zvláště schopní jedinci „nosí v hlavě“, podstatnější je, aby byl rozpočet dodržován a aby byl sestaven racionálně a realisticky.

Jak na to

Zřejmě nejlepší je příklad. Představme si tuto modelovou rodinu:

Rodina Modelova

Oba rodiče jsou zaměstnaní, mají celkový čistý příjem 22 000 plus 16 000 korun, tedy 38 000 korun. Mají jedno dítě.

Nabízím tento rozumný postup při sestavování rozpočtu:

 • Dlouhodobé rezervy (ukládané formou penzijního pojištěnístavebního spořeníživotní kapitálové pojistky a podobně) – minimálně 15 procent z příjmů, to je 5700 korun.
 • Krátkodobé rezervy (přechovávané na spořicím účtu u běžného účtu nebo podobným pohotovostním způsobem) – minimálně pět procent z příjmů, to je 1900 korun.
 • Náklady na bydlení (nájem, SIPO, případné daně z nemovitostí a podobně) by neměly přesahovat 45 procent z disponibilních příjmů po vytvoření rezerv, v daném případě 13 680 korun. (Pokud platí rodina za bydlení víc, je rozumné se zamyslet nad tím, zda je takový náklad nezbytný a zda by nebylo vhodnější zvolit bydlení levnější. V podstatě podobný model je možné uplatnit i při bydlení ve vlastním – splátky hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření plus poplatky za správu domu by znovu neměly přesahovat 45 procent disponibilních příjmů po odečtu vytvářených rezerv. V takovém případě lze ale uvažovat o tom, že dlouhodobé rezervy nemusí představovat patnáct, ale deset procent z celkových čistých příjmů.)
 • Povinné platby plynoucí z využívání různých služeb (například poplatky za správu konta) by neměly představovat větší výdaj, v daném případě dejme tomu 700 korun.

Naší rodině tedy zůstává k dispozici měsíčně 16 020 korun disponibilních příjmů. Ty je nutné rozčlenit na základní položky a oblasti, které jsou rodiny obvykle nuceny hradit: potraviny a strava (včetně například školní jídelny pro dítě), doprava (náklady na automobil, včetně pojistek, MHD a další), komunikace (telefony, internet), léky a lékařská ošetření včetně zdravotní kosmetiky, domácí chemie a podobné přípravky, oblečení a obutí, kultura, neřesti (alkohol, cigarety) a další.

Rozčlenění této sumy na konkrétní výdaje v podstatě záleží na konkrétní situaci a preferencích. Nicméně tříčlenná rodina by měla mít strukturu zhruba takovouto:

 • potraviny a strava obecně: 4000 korun,
 • doprava (zde si lze představit zásadní rozdíl ve výdajích u rodin s automobilem a případně bez automobilu, počítáme s automobilem a s tím, že vůz je využíván velmi omezeně, náklady na servis jsou počítány 500 korun měsíčně, náklady na pojištění 800 korun měsíčně): 4000 korun.
 • komunikace (včetně poplatků za TV a rádio): 2400 korun.
 • léky a lékařská ošetření u zdravých jedinců nebudou představovat větší výdaje, ale na druhé straně je třeba s nimi i tak počítat a mít na ně vyčleněno odhadem 600 korun za měsíc – například pouze repelent nebo opalovací krém jsou poměrně významné výdaje.
 • domácí chemie patří k významným výdajům, které jsou často podceňovány: 1000 korun.

Oblečení a obutí je problematická kategorie, za kterou lze utrácet nekonečné sumy a stejně tak i relativně nízké částky, my budeme pro tříčlennou rodinu počítat 1500 korun.

Po uhrazení těchto nákladů zůstává naší rodině 2520 korun, ze kterých je potřebné zaplatit kroužky pro dítě, sportovní vyžití včetně případných sportovních potřeb, případné návštěvy restaurací a také již zmíněné „neřesti“, například cigarety. Například kuřák deseti cigaret za den má měsíční náklady cca 1200 korun.

Jde o příklad a jde v tomto případě spíše o zjištění celkových poměrů, jak je možno rozpočet uspořádat. Některé rodiny mohou podstatně méně utratit za domácí chemii, jiné zase ušetří za oblečení. Někdo by například mohl říci, že ukládat dlouhodobě 15 procent čistých příjmů, to je v našem případě 5700 korun za měsíc, je zbytečně mnoho, ale vzhledem ke stavu důchodových systémů a k dalším skutečnostem to pokládám za velmi rozumné. Podobně by někdo mohl považovat odkládání pěti procent příjmů (1900 korun) do krátkodobé rezervy za příliš, ale tyto peníze pak mohou být využity k financování dovolené a případně k zajištění dalších vydání. Během roku pak vytvářejí „polštář“, tak aby případný krátkodobý výkyv v cash-flow neznamenal stav finanční nouze.

Jak je vidět, tento rozpočet nepočítá s nějakými finančními závazky (kromě případné hypotéky), což vychází z přesvědčení, že zadlužení není zdravé a je třeba se mu pokud možno vyhýbat.

A poslední poznámku je třeba říci k vytváření dlouhodobých rezerv. Objem 15 procent z čistých příjmů je značný a s tím je také potřeba počítat v době, kdy se rozmýšlíme o způsobu uložení těchto rezerv. Bylo by nešťastné, pokud by se rodina dostala do situace, kdy by tuto částku musela zaplatit nebo by jí hrozila sankce. Proto je nutné přemýšlet v podobných případech také o situaci nemoci nebo náhlé nouze tak, aby dočasná neschopnost ukládat neohrozila celkové úspory nebo by nepřinesla jiné komplikace. Proto je nutné před uzavřením jakékoliv takové smlouvy pečlivě zjistit, co se bude dít v takové situaci a zda je možné spoření bez sankcí na určitou dobu přerušit. 

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 7. 2012 17:51, Bohemund

Vyhodit 15 % příjmu do stavebka, penyijka nebo životka? :D to si dělate prdel ne? To je teda kvalitní připravena půda pro podomní prodejce kteři si říkaj finanční poradci :D

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Jak v roce 2015 ulevit rodinnému rozpočtu

9. 1. 2015 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Očima expertů: Jak v roce 2015 ulevit rodinnému rozpočtu

Jak utratit míň? Přinášíme tipy odborníků, jak šetřit na energiích, na provozu auta, při nákupech v obchodech, na pojištění či bankovních službách.

Penězožrouti a penězonosiče: bohatněte s rozumem

18. 4. 2012 | Václav Valášek | 24 komentářů

Penězožrouti a penězonosiče: bohatněte s rozumem

Jakých hříchů se rodiny i jednotlivci nejčastěji dopouštějí na svých rozpočtech? Jak vznikají černé díry v českých peněženkách? Pojmenovali jsme pět problematických oblastí při správě... celý článek

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

6. 9. 2011 | Roman Baroš | 26 komentářů

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

Jak udržet rodinný rozpočet na uzdě? Jak se vyhnout nepříjemným překvapením pět dní před výplatou? Jak si bezbolestně vytvořit dostatečnou rezervu? Většina lidí tyhle otázky řeší, bohužel... celý článek

Rodinný rozpočet: Sedm rad pro rodinné ministry financí

12. 8. 2009 | Luboš Smrčka | 5 komentářů

Rodinný rozpočet: Sedm rad pro rodinné ministry financí

Přebytky v hospodaření by rodina měla investovat tak, aby měla vždy dostatek peněz pro konkrétní cíle. Když si chce za rok koupit auto, neměla by například peníze ukládat na víceleté... celý článek

Rodinný rozpočet: Nepřítel rodiny jsou drobné výdaje

8. 7. 2009 | Luboš Smrčka | 11 komentářů

Rodinný rozpočet: Nepřítel rodiny jsou drobné výdaje

Jedním z velkých nepřátel rodinného rozpočtu jsou drobné, ale opakované výdaje. V součtu dokážou dát dost velkou částku, která s rodinnými financemi může slušně zahýbat.

Partners Financial Services