Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 12. 2020 | 7 komentářů
Schillerová navrhuje nižší DPH u menstruačních pomůcek

Zdroj: Shutterstock

Dámské menstruační pomůcky by mohly být od příštího roku levnější. Ministerstvo financí navrhuje přesun dámských vložek, tampónů, kalíšků a dalších menstruačních pomůcek do nejnižší sazby DPH, tedy z 21 na 10 %.

„Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí. Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci,“ říká ministryně financí Alena Schillerová

O dostupnějších menstruačních potřebách se před týdnem zmínil premiér Andrej Babiš poté, co Skotsko rozhodlo o jejich hrazení všem ženám bez rozdílu příjmu. Babiš tehdy vyzval Schillerovou, aby našla řešení. A ta s ním teď přichází, přestože snížení DPH ministerstvo donedávna odmítalo.

Podle výpočtů ministerstva financí snížení DPH u těchto komodit vyjde veřejné rozpočty na 300 milionů korun ročně. Změnu se úřad pokusí uskutečnit přes pozměňovací návrh k novele zákona DPH, která narovnává podmínky u dovozu zboží ze zemí mimo Evropskou unii. Novelu nyní projednává Poslanecká sněmovna a ministerstvo předpokládá, že pokud návrh uspěje, klesla by DPH na jaře.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že přesun dámských hygienických potřeb do nejnižší sazby DPH může být v rozporu s právem Evropské unie, kde platí společná pravidla pro DPH. „I přesto v minulých letech přesunulo dámské menstruační pomůcky do nižší sazby DPH přes 10 členských států EU,“ říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva. Úřad proto předpokládá, že kdyby došlo ke sporu s Evropskou komisí, bude dostatek času legislativu znovu upravit.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 12. 2020 19:24

vlada dela same hlouposti dph by mnelo jit hodne dolu na teplo drahe potraviny energije tam jeto dulezite lide jsou na tom cim dal hur hlavne nasi duchodci katastrofa

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

Alena Schillerová, daně, DPH, nákupy

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

26. 4. 2022 | David Kužela

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

Plátci DPH mnohdy řeší v souvislosti s válkou na Ukrajině nečekané daňové výzvy. Firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky, musí také pečlivě sledovat dopady mezinárodních... celý článek

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

23. 2. 2022 | Jevgenija Bajzíková | 2 komentáře

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

Plátce DPH, který ke svému podnikání používá auta, potřebuje prokázat jejich použití pro ekonomickou činnost. Knihy jízd kontrolují správci daně velmi důkladně. Jejich průkazností se... celý článek

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

21. 12. 2021 | Jana Divinová | 23 komentářů

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

Daňové osvobození pro balíčky z Číny, USA nebo třeba Británie skončilo. Co se změnilo a na co si s novými pravidly dát pozor?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.