Nižší DPH na ubytování, kulturu a sport je tu. Projděte si, co se mění

| rubrika: Co se děje | 1. 7. 2020 | 4 komentáře
Daň z přidané hodnoty z ubytování a ze vstupného na kulturu a sport od dneška klesla z 15 na 10 procent. Projděte si kompletní výčet služeb, kterých se změna týká.

Zdroj: Shutterstock

Ve Sbírce zákonů dnes vyšel daňový balíček (č. 299/2020 Sb.), jehož součástí je také přeřazení některých služeb do 10% sazby daně.

Od začátku července se to nově týká těchto služeb:

  • ubytovací služby – např. hotely a penziony tak už nemusí řešit rozdílné sazby u ubytování a u stravovacích služeb a např. ubytování s polopenzí bude celé v 10% sazbě DPH;
  • v 10% sazbě je nově vstupné na filmová a divadelní představení, vstupné na koncerty a podobná kulturní představení či vstupné do cirkusu;
  • 10% sazba se vztahuje také na vstupné do muzeí, na výstavy a na památky, ale i do zoo, botanických zahrad, přírodních a národních parků, lunaparků a zábavních parků;
  • do 10% sazby nově spadá použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem. Např. tedy použití tenisového kurtu či vstupné do bazénů. Nebo – to bude aktuálnější v zimě – vstupné na kluziště. Nyní, zdá se, že bude teplo, je aktuálnější vstupné na koupaliště;
  • pokud jde o sport, tak je do 10% sazby z 15% sazby přeřazen provoz posiloven i fitcenter. Provoz posiloven i fitcenter byl dosud výslovně uveden v seznamu služeb, u kterých se uplatňuje 15% sazba. Nově posilovny a fitka výslovně uvedena nejsou, ale v seznamu služeb v 10% sazbě je nově uvedeno použití krytých i nekrytých sportovních zařízení, kam posilovny i fitka spadají;
  • do 10% sazby jsou přeřazeny také vstupenky na sportovní události a utkání; např. tedy na fotbal či hokej;
  • od začátku července jsou v 10% sazbě také služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní;
  • v zimě bude aktuální přeřazení lyžařských vleků do 10% sazby DPH.

O autorovi

Ing. Pavel Běhounek se věnuje daňovému poradenství, účetnictví či legislativě od počátku 90. let. Praxe je pro něj zdrojem pro publikační a přednáškovou činnost. Kontakt, další odborné texty nebo přehled aktuálních přednášek najdete na jeho webu.

Naopak u sportovních kurzů je nadále třeba dávat pozor, že u výuky se stále uplatňuje 21% sazba daně. Je tedy rozdíl například mezi vstupným do bazénu a výukou plavání. Vstupné do bazénu je použití sportovního zařízení a je ve snížené sazbě. Stejný rozdíl je třeba mezi cvičením jógy (tedy použitím jóga studia) a výukou jógy. Jinou otázkou je, a na tom novela nic nemění, případné osvobození od DPH.

Pojďme si na příkladech ještě ukázat, jak sazby DPH uplatňovat nyní, když se mění.

Příklad 1 – uplatňuje se sazba platná ke dni povinnosti přiznat daň

Penzion přijal v červnu zálohu na ubytování, které se uskuteční v červenci. V tomto případě vznikla povinnost přiznat daň nejpozději k datu přijetí úplaty, tzn. uplatní se snížená sazba DPH ve výši 15 %.

Příklad 2 – uplatňuje se sazba platná ke dni povinnosti přiznat daň

Penzion přijme v červenci zálohu na ubytování, které se uskuteční v srpnu. Jaká bude uplatněna sazba DPH? V tomto případě záleží na dni uskutečnění zdanitelného plnění. Služba je pro účely DPH uskutečněna nejen jejím poskytnutím, ale také vystavením daňového dokladu, pokud je daňový doklad vystaven před poskytnutím služby. Pokud by penzion vystavil např. v červnu daňový doklad, tak by již vystavením daňového dokladu došlo k uskutečnění zdanitelného plnění a již za červen by musela být odvedena DPH v sazbě 15 %. Pokud však daňový doklad nebyl vystaven nebo bude vystaven až v červenci, tak se uplatní 10% sazba daně.

Příklad 3 – při zrušení plnění se uplatňuje sazba platná ke dni povinnosti přiznat daň

Penzion přijal v červnu zálohu na ubytování, ze které přiznal DPH v sazbě 15 %. Jaká bude uplatněna sazba DPH při vrácení zálohy, jestliže ubytování bude v červenci zrušeno? V tomto případě se při opravě základu daně podle § 42 uplatní 15% sazba daně.

Ještě je čas! Daňové přiznání za rok 2019 můžete podat bez sankcí až do 18. srpna. Generálním pardonem se odpouštějí sankce za pozdní podání i pozdní zaplacení daně, pokud to zvládnete do 18. 8. 2020.
Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

daně, DPH

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.