Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 16. 6. 2020 | 2 komentáře
Vládní koalice prosadila možnost zpětného odepisování ztráty. Součástí daňového balíčku je i snížení DPH nebo úlevy v silniční dani.
Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

Zdroj: Finanční správa

Podnikatelé a firmy si budou moci zpětně uplatnit daňové ztráty u daně z příjmů fyzických a právnických osob. Vládní návrh dnes definitivně schválili poslanci.

Oproti původnímu návrhu přibyl limit: odepsat půjde maximálně třicet milionů korun, podobně jako v Německu nebo ve Francii.

V současnosti si mohou podnikatelé uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět vytvářejí zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, v němž ztráta vznikla.

Pokud tedy podnikatel či firma v důsledku nouzového stavu vykážou za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, mohou si moci o ni zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018. Ministryně financí Alena Schillerová tomu anglicky říká loss carryback.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Podnikatel díky tomu získá ve formě vratitelného přeplatku zpět daň či její část zaplacenou za tato zdaňovací období. Uplatnit si daňovou ztrátu zpětně bude možné už za zdaňovací období, které skončí 30. června 2020,“ říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Srovnejte si to s námi

Odepisování ztráty zpětně vláda neprosadila jenom na období krize. Jde o opatření, které bylo přijato bez časového omezení. Například Piráti přitom navrhovali, aby platilo jenom v následujících dvou letech.

Firmám teď stačí daňovou ztrátu pouze odhadnout. „Nebudou tak muset čekat do chvíle, než bude výše daňové ztráty stanovena. V nynější situaci je pro ně důležité, aby obdržely peníze co nejrychleji, proto jsme u prvního zdaňovacího období přistoupili k tomuto pružnému řešení,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozpočtové dopady budou podle ní pouze přechodné. Už podle dosavadních pravidel si lze uplatnit daňovou ztrátu, ale jen později. Letos kvůli tomu počítá ministerstvo financí s propadem příjmů státního rozpočtu o zhruba 20 miliard korun. Podle Schillerové by se tyto peníze měly v příštích letech vrátit.

Zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty (původně bez omezení) zkritizovala Národní ekonomická rada vlády, která doporučovala ho vůbec nepřijímat. Podle expertů to znamená výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a krajských rozpočtů. Navíc je ekonomicky neefektivní, selektivně podpoří velké firmy, oddálí potřebné firemní restrukturalizace a může motivovat nadnárodní korporace k přenosu daňových ztrát ze zahraničí do ČR.

„Zatímco programy typu Antivirus B a Antivirus C přímo podporují udržení zaměstnanosti, loss carryback firmy nemotivuje k udržení zaměstnanosti a mezd,“ píšou experti v dopise pro členy vlády.

Naopak zástupci podnikatelů a firem návrh ministerstva financí podporují. „V rámci protikrizových opatření požadujeme zavedení institutu uplatnění daňové ztráty zpětně od začátku. Je to standardní a dlouhodobě funkční režim v řadě zemí, který pomáhá rychlejšímu restartu v dobách ekonomického poklesu,“ říká Andrea Gontkovičová, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s gescí pro oblast daní.

Opatření by podle ní mělo napomoci firmám, které aktuální krize výrazně postihla, vrátit se rychleji k ziskovosti, vyhnout se propouštění a přelévání problémů jednoho podniku směrem k dodavatelům a navazujícím firmám.

Schválený návrh z dílny ministerstva financí obsahuje i další daňové změny. Především snižuje daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště (včetně jízdného na vleky) a vstupného do saun a dalších podobných zařízení. Ve všech případech klesne sazba DPH z dosavadních 15 na 10 procent.

Klesne také silniční daň u vozidel nad 3,5 tuny o 25 procent. Balíček také rozšiřuje oprávnění obcí osvobozovat od daně z nemovitostí při mimořádných událostech.

Na návrh Senátu nakonec vládní poslanci souhlasili s tím, aby obce dostaly jednorázový příspěvek 1200 korun ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů, především v souvislosti s programem Pětadvacítka

Zprávu z 29. května jsme zaktualizovali po definitivním schválení návrhu.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services