Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 16. 6. 2020 | 2 komentáře
Vládní koalice prosadila možnost zpětného odepisování ztráty. Součástí daňového balíčku je i snížení DPH nebo úlevy v silniční dani.
Ztrátu půjde odepsat zpětně. Klesne DPH na ubytování a vstupné

Zdroj: Finanční správa

Podnikatelé a firmy si budou moci zpětně uplatnit daňové ztráty u daně z příjmů fyzických a právnických osob. Vládní návrh dnes definitivně schválili poslanci.

Oproti původnímu návrhu přibyl limit: odepsat půjde maximálně třicet milionů korun, podobně jako v Německu nebo ve Francii.

V současnosti si mohou podnikatelé uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět vytvářejí zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, v němž ztráta vznikla.

Pokud tedy podnikatel či firma v důsledku nouzového stavu vykážou za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, mohou si moci o ni zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018. Ministryně financí Alena Schillerová tomu anglicky říká loss carryback.

„Podnikatel díky tomu získá ve formě vratitelného přeplatku zpět daň či její část zaplacenou za tato zdaňovací období. Uplatnit si daňovou ztrátu zpětně bude možné už za zdaňovací období, které skončí 30. června 2020,“ říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Srovnejte si to s námi

Odepisování ztráty zpětně vláda neprosadila jenom na období krize. Jde o opatření, které bylo přijato bez časového omezení. Například Piráti přitom navrhovali, aby platilo jenom v následujících dvou letech.

Firmám teď stačí daňovou ztrátu pouze odhadnout. „Nebudou tak muset čekat do chvíle, než bude výše daňové ztráty stanovena. V nynější situaci je pro ně důležité, aby obdržely peníze co nejrychleji, proto jsme u prvního zdaňovacího období přistoupili k tomuto pružnému řešení,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozpočtové dopady budou podle ní pouze přechodné. Už podle dosavadních pravidel si lze uplatnit daňovou ztrátu, ale jen později. Letos kvůli tomu počítá ministerstvo financí s propadem příjmů státního rozpočtu o zhruba 20 miliard korun. Podle Schillerové by se tyto peníze měly v příštích letech vrátit.

Zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty (původně bez omezení) zkritizovala Národní ekonomická rada vlády, která doporučovala ho vůbec nepřijímat. Podle expertů to znamená výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a krajských rozpočtů. Navíc je ekonomicky neefektivní, selektivně podpoří velké firmy, oddálí potřebné firemní restrukturalizace a může motivovat nadnárodní korporace k přenosu daňových ztrát ze zahraničí do ČR.

„Zatímco programy typu Antivirus B a Antivirus C přímo podporují udržení zaměstnanosti, loss carryback firmy nemotivuje k udržení zaměstnanosti a mezd,“ píšou experti v dopise pro členy vlády.

Naopak zástupci podnikatelů a firem návrh ministerstva financí podporují. „V rámci protikrizových opatření požadujeme zavedení institutu uplatnění daňové ztráty zpětně od začátku. Je to standardní a dlouhodobě funkční režim v řadě zemí, který pomáhá rychlejšímu restartu v dobách ekonomického poklesu,“ říká Andrea Gontkovičová, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s gescí pro oblast daní.

Opatření by podle ní mělo napomoci firmám, které aktuální krize výrazně postihla, vrátit se rychleji k ziskovosti, vyhnout se propouštění a přelévání problémů jednoho podniku směrem k dodavatelům a navazujícím firmám.

Schválený návrh z dílny ministerstva financí obsahuje i další daňové změny. Především snižuje daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště (včetně jízdného na vleky) a vstupného do saun a dalších podobných zařízení. Ve všech případech klesne sazba DPH z dosavadních 15 na 10 procent.

Klesne také silniční daň u vozidel nad 3,5 tuny o 25 procent. Balíček také rozšiřuje oprávnění obcí osvobozovat od daně z nemovitostí při mimořádných událostech.

Na návrh Senátu nakonec vládní poslanci souhlasili s tím, aby obce dostaly jednorázový příspěvek 1200 korun ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů, především v souvislosti s programem Pětadvacítka

Zprávu z 29. května jsme zaktualizovali po definitivním schválení návrhu.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Mobilní reklamní revoluce mění offline propagaci a volební kampaně

20. 3. 2025 | PR text

Mobilní reklamní revoluce mění offline propagaci a volební kampaně

V současné době prochází oblast offline reklamy významnými změnami. Tradiční formáty získávají novou konkurenci v podobě dynamických řešení, která reagují na rostoucí potřebu odlišit... celý článek

Stavební zakázky pod lupou: Co je dobré vědět před novou stavební sezonou?

13. 3. 2025 | Adam Šoukal

Stavební zakázky pod lupou: Co je dobré vědět před novou stavební sezonou?

Nová stavební sezona se blíží a s ní přicházejí také výběrová řízení na nové zakázky. Na co nezapomenout před uzavřením smluv? Je lepší spolehnout se na jednu větší zakázku, nebo radši... celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

7. 3. 2025 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

27. 2. 2025 | Petr Kučera, redakce Peníze.CZ

Kdo musí podat daňové přiznání? Někdy i zaměstnanec

Daňové přiznání musí podávat nejen podnikatelé. Kdy ho musí vyplnit i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Z jakých příjmů se platí daň a jaké jsou od... celý článek

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

24. 2. 2025 | Petr Kučera

Dvě daňové slevy končí, třetí zpřísnila. Které dál využijete v přiznání?

Jaké slevy lze využít v daňovém přiznání za rok 2024? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální přehled.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services