Stát odpustí menším firmám pojištění. Když udrží lidi

| rubrika: Co se děje | 16. 6. 2020 | 3 komentáře
Úleva se bude týkat jen firem do 50 zaměstnanců, poslanci odmítli rozšíření.

Zdroj: Shutterstock

Firmám do 50 zaměstnanců stát odpustí sociální pojištění za letošní červen až srpen. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes definitivně potvrdili poslanci, když odmítli Senátem prosazované rozšíření na firmy až do 150 zaměstnanců a na lékárny do 25 zaměstnanců.

Už na konci května odmítli provládní poslanci i všechny opoziční návrhy, které chtěly odpuštění pojištění rozšířit i na větší firmy nebo počítaly se zmírněním podmínek čerpání. Prošel jediný pozměňovací návrh, který vrací lhůtu pro přihlášky a odhlášky zaměstnanců z jednoho na osm dnů.

Pro získání nové úlevy musí firmy splnit dvě podmínky: udrží si oproti březnu 2020 devadesátiprocentní zaměstnanost a devadesátiprocentní objem mezd. Nesmí tedy výrazně propouštět ani snižovat platy.

„Řada zaměstnavatelů – pokud nechtěla masově propouštět – musela dočasně snížit mzdy o více než desetinu, aby vůbec přežili. Z tohoto důvodu se pomoc nedostane opět k těm, kteří ji reálně potřebují,“ kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Mezi zamítnutými pozměňovacími návrhy byly i ty, které chtěly vyjít této připomínce vstříc.

Pojištění se bude odpouštět jenom z mezd (či části mzdy) do 1,5násobku loňské průměrné mzdy, a to pouze za pojistné na straně zaměstnavatele (24,8 % výdělku pracovníka). Maximální úleva na jednoho zaměstnace tak dosáhne kolem 12 700 korun měsíčně. Podporu nebudou smět využít firmy se sídlem v daňovém ráji.

Tentokrát jde o skutečné odpuštění plateb sociálního pojištění za zaměstnavatele a ne jenom o odklad, který (podle už dříve schválené úlevy) mohou využít i větší firmy za květen až červenec. 

Stejně jako u odložení plateb sociálního pojištění bude i odpuštění v rámci programu Antivirus fungovat automaticky. Firmy tak o odpuštění nebudou muset nikde žádat, ale jednoduše peníze za sociální pojištění nepošlou.

Odpuštění plateb sociálního pojištění má státní pokladnu vyjít na zhruba čtyři a půl miliardy korun za měsíc, dohromady tedy na 13,5 miliardy. Podle Maláčové se opatření může dotknout až 1,4 milionu zaměstnanců a 88 procent zaměstnavatelů. Vláda ho schválila jako další variantu programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, konkrétně bod C.

Bod A programu Antivirus je určen pro firmy a zaměstnance s úplně odstaveným provozem nebo při nařízené karanté. Bod B řeší částečnou odstávku firem. Podporu podle bodu B a nového bodu C nepůjde kombinovat – kdo využije jeden, nemůže využít v daném měsíci druhý.

Zprávu z 25. května jsme zaktualizovali po definitivním schválení poslanci.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.