Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 6. 2020 18:00
Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz, mohou žádat o podporu z programu Antivirus až do konce srpna. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na prodloužení režimu A tohoto programu dnes schválila vláda.

Příspěvek může dosáhnout 80 procent uznatelných výdajů zaměstnavatele, maximálně však 39 000 korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

„Přestože dochází k rozvolňování protikoronavirových opatření a hodně lidí se vrací zpátky do práce, stále tu jsou zaměstnavatelé, kteří potřebují, aby je stát podržel,“ říká Maláčová.

Přes výrazné zlepšení epidemiologické situace v Česku dál existují lokální centra nákazy Covid-19, například v Praze nebo na Karvinsku. Denní průměr nových případů v posledním květnovém týdnu činil 118, připomíná ministryně.

„Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem maximálně 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje,“ dodává Maláčová. Zákaz například znemožňuje konání veletrhů, větších festivalů nebo jiných velkých kulturních akcí.

Maláčová zaujala statistikou, podle níž program Antivirus podpořil už skoro milion pracovních míst. Jak ale upozorňuje daňový poradce Tomáš Hajdušek, skutečný počet je sotva poloviční. Většina podpořených míst se totiž každý měsíc opakuje a ministryně přitom takové duplicity sčítá. Na jeho připomínky Maláčová nereagovala.

O vysvětlení statistiky jsme požádali ministerstvo práce a sociálních věcí. „Neplatí, že bylo-li jedno pracovní místo podpořeno v březnu, bylo automaticky podpořeno i v dubnu nebo v květnu. Běžnou praxí je, že někteří zaměstnavatelé žádají o podporu z programu Antivirus jen v některém ze zmiňovaných měsíců. V každém případě ale platí, že pokud jedno pracovní místo bylo podpořeno například v březnu i v dubnu, jde pro potřeby statistiky o dvě pracovní místa, protože pokud by bylo podpořeno pouze v březnu a v dubnu již ne a zaniklo by, pak by se naopak počítalo do statistik zrušených pracovních míst,“ odpověděl Jan Brodský z tiskového oddělení.

„V rámci daného zaměstnavatele, pokud je tedy pracovní místo podpořeno jak v březnu, dubnu i květnu, tak v rámci jednotlivých měsíců jde vždy o jedinečně podpořené pracovní místo. Pokud jde o konkrétně podpořené osoby (zaměstnance), tam je počet pochopitelně nižší. V tuto chvíli jde zhruba o 629 000 jedinečných osob,“ upřesňuje Brodský.

Z podrobnějších statistik Úřadu práce ČR zatím vyplývá, že za březen program Antivirus podpořil přes 396 tisíc míst, za duben 556 tisíc. Zaměstnavatelé podali přes 55 tisíc žádostí o příspěvek na náhradu mzdy. Stát už vyplatil přes 10 miliard korun.


Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 9 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 27 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

9. 6. 2021 | Monika Veselíková

Loni vstřícnost, teď už byznys. Jak udělat festival, když nevíte, co bude zítra

Před rokem organizátoři Smetanovy Litomyšle improvizovali a vyšla z toho akce s jedinečnou atmosférou. Letos pro jistotu pracovali se dvěma variantami, vyhrála ta zkrácená. Přijedou... celý článek

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

8. 6. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Problém pro většinu firem. Napište skutečný předmět podnikání, řekl soud

Všechny obchodní korporace, které v základních dokumentech uvádějí obecný předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, čekají komplikace.... celý článek

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

28. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Restaurace otevřou už od pondělí. Končí další zákazy

Od pondělí 31. května se otevřou dosud uzavřené restaurace, vnitřní bazény, koupaliště, wellness zařízení, bary, herny či kasina. Návštěvníci budou muset mít doklad o negativním testu,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.