Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 6. 2020
Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz, mohou žádat o podporu z programu Antivirus až do konce srpna. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na prodloužení režimu A tohoto programu dnes schválila vláda.

Příspěvek může dosáhnout 80 procent uznatelných výdajů zaměstnavatele, maximálně však 39 000 korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

„Přestože dochází k rozvolňování protikoronavirových opatření a hodně lidí se vrací zpátky do práce, stále tu jsou zaměstnavatelé, kteří potřebují, aby je stát podržel,“ říká Maláčová.

Přes výrazné zlepšení epidemiologické situace v Česku dál existují lokální centra nákazy Covid-19, například v Praze nebo na Karvinsku. Denní průměr nových případů v posledním květnovém týdnu činil 118, připomíná ministryně.

„Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem maximálně 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje,“ dodává Maláčová. Zákaz například znemožňuje konání veletrhů, větších festivalů nebo jiných velkých kulturních akcí.

Maláčová zaujala statistikou, podle níž program Antivirus podpořil už skoro milion pracovních míst. Jak ale upozorňuje daňový poradce Tomáš Hajdušek, skutečný počet je sotva poloviční. Většina podpořených míst se totiž každý měsíc opakuje a ministryně přitom takové duplicity sčítá. Na jeho připomínky Maláčová nereagovala.

O vysvětlení statistiky jsme požádali ministerstvo práce a sociálních věcí. „Neplatí, že bylo-li jedno pracovní místo podpořeno v březnu, bylo automaticky podpořeno i v dubnu nebo v květnu. Běžnou praxí je, že někteří zaměstnavatelé žádají o podporu z programu Antivirus jen v některém ze zmiňovaných měsíců. V každém případě ale platí, že pokud jedno pracovní místo bylo podpořeno například v březnu i v dubnu, jde pro potřeby statistiky o dvě pracovní místa, protože pokud by bylo podpořeno pouze v březnu a v dubnu již ne a zaniklo by, pak by se naopak počítalo do statistik zrušených pracovních míst,“ odpověděl Jan Brodský z tiskového oddělení.

„V rámci daného zaměstnavatele, pokud je tedy pracovní místo podpořeno jak v březnu, dubnu i květnu, tak v rámci jednotlivých měsíců jde vždy o jedinečně podpořené pracovní místo. Pokud jde o konkrétně podpořené osoby (zaměstnance), tam je počet pochopitelně nižší. V tuto chvíli jde zhruba o 629 000 jedinečných osob,“ upřesňuje Brodský.

Z podrobnějších statistik Úřadu práce ČR zatím vyplývá, že za březen program Antivirus podpořil přes 396 tisíc míst, za duben 556 tisíc. Zaměstnavatelé podali přes 55 tisíc žádostí o příspěvek na náhradu mzdy. Stát už vyplatil přes 10 miliard korun.


Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

16. 6. 2022 | Martin Horvát | 21 komentářů

Koupil si vstupenku, porušil pravidla. Pokuta platí, řekl soud

Obchodní podmínky a návštěvní řád nejspíš podrobně nestudujete. Přesto: nákupem vstupenky s nimi souhlasíte. A když pak porušíte pravidla, můžete dostat smluvní pokutu. Třeba i od fotbalového... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

2. 6. 2022 | Dušan Kmoch

Právní domněnky a fikce ve smlouvách. Padl přelomový rozsudek

Platnost takzvaných právních domněnek a fikcí ve smlouvách byla donedávna přinejmenším sporná. Nejvyšší soud však ve svém nedávném rozhodnutí odmítl obecný závěr o jejich neplatnosti... celý článek

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

31. 5. 2022 | Jiří Hovorka

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

Na trh Start pražské burzy vstoupí na konci června společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.