Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

| rubrika: Aktuality | 8. 6. 2020 18:00

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz, mohou žádat o podporu z programu Antivirus až do konce srpna. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na prodloužení režimu A tohoto programu dnes schválila vláda.

Příspěvek může dosáhnout 80 procent uznatelných výdajů zaměstnavatele, maximálně však 39 000 korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

„Přestože dochází k rozvolňování protikoronavirových opatření a hodně lidí se vrací zpátky do práce, stále tu jsou zaměstnavatelé, kteří potřebují, aby je stát podržel,“ říká Maláčová.

Přes výrazné zlepšení epidemiologické situace v Česku dál existují lokální centra nákazy Covid-19, například v Praze nebo na Karvinsku. Denní průměr nových případů v posledním květnovém týdnu činil 118, připomíná ministryně.

„Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem maximálně 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje,“ dodává Maláčová. Zákaz například znemožňuje konání veletrhů, větších festivalů nebo jiných velkých kulturních akcí.

Maláčová zaujala statistikou, podle níž program Antivirus podpořil už skoro milion pracovních míst. Jak ale upozorňuje daňový poradce Tomáš Hajdušek, skutečný počet je sotva poloviční. Většina podpořených míst se totiž každý měsíc opakuje a ministryně přitom takové duplicity sčítá. Na jeho připomínky Maláčová nereagovala.

O vysvětlení statistiky jsme požádali ministerstvo práce a sociálních věcí. „Neplatí, že bylo-li jedno pracovní místo podpořeno v březnu, bylo automaticky podpořeno i v dubnu nebo v květnu. Běžnou praxí je, že někteří zaměstnavatelé žádají o podporu z programu Antivirus jen v některém ze zmiňovaných měsíců. V každém případě ale platí, že pokud jedno pracovní místo bylo podpořeno například v březnu i v dubnu, jde pro potřeby statistiky o dvě pracovní místa, protože pokud by bylo podpořeno pouze v březnu a v dubnu již ne a zaniklo by, pak by se naopak počítalo do statistik zrušených pracovních míst,“ odpověděl Jan Brodský z tiskového oddělení.

„V rámci daného zaměstnavatele, pokud je tedy pracovní místo podpořeno jak v březnu, dubnu i květnu, tak v rámci jednotlivých měsíců jde vždy o jedinečně podpořené pracovní místo. Pokud jde o konkrétně podpořené osoby (zaměstnance), tam je počet pochopitelně nižší. V tuto chvíli jde zhruba o 629 000 jedinečných osob,“ upřesňuje Brodský.

Z podrobnějších statistik Úřadu práce ČR zatím vyplývá, že za březen program Antivirus podpořil přes 396 tisíc míst, za duben 556 tisíc. Zaměstnavatelé podali přes 55 tisíc žádostí o příspěvek na náhradu mzdy. Stát už vyplatil přes 10 miliard korun.


Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.