Nižší DPH i zpětné odepsání ztráty. Schillerová má nový balíček

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 25. 5. 2020 15:15 aktualizováno 25. 5. 2020 17:52 | 2 komentáře
Nižší DPH i zpětné odepsání ztráty. Schillerová má nový balíček

Zdroj: Shutterstock

Daň z přidané hodnoty z ubytování a ze vstupného na kulturu a sport by měla klesnout z 15 na 10 procent. A letošní ztrátu si budou moci firmy a podnikatelé odečíst od výsledku hospodaření v minulých dvou letech. To jsou hlavní návrhy z nového protikrizového balíčku ministerstva financí, který dnes podpořila vláda.

Balíček teď míří k poslancům. Vláda chce, aby ho projednali ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze. Účinný pak má být hned následující den po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy krátce poté, co by zákon podepsal prezident.

DPH má konkrétně klesnout v oblasti ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště (včetně jízdného na vleky) a vstupného do saun a dalších podobných zařízení.

Ztráta půjde odepsat zpětně

Dalším navrženým opatřením na zmírnění negativních dopadů pandemie je zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty (takzvané loss carryback) u daní z příjmů fyzických a právnických osob.

V současnosti si mohou podnikatelé uplatnit daňovou ztrátu až v následujících zdaňovacích obdobích a za předpokladu, že opět vytvářejí zisk. Nově si budou moci uplatnit vzniklou daňovou ztrátu i za dvě zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, v němž ztráta vznikla.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Pokud tedy poplatník v důsledku nouzového stavu vykáže za zdaňovací období roku 2020 daňovou ztrátu, bude si moci o tuto ztrátu zpětně snížit svůj základ daně za zdaňovací období let 2019 a 2018.

„Díky tomu získá ve formě vratitelného přeplatku zpět daň či její část zaplacenou za tato zdaňovací období. Uplatnit si daňovou ztrátu zpětně bude možné už za zdaňovací období, které skončí 30. června 2020,“ říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Na začátku tohoto opatření budou firmy moci daňovou ztrátu pouze odhadnout. „Nebudou tak muset čekat do chvíle, než bude výše daňové ztráty stanovena. V nynější situaci je pro ně důležité, aby obdržely peníze co nejrychleji, proto jsme u prvního zdaňovacího období přistoupili k tomuto pružnému řešení,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozpočtové dopady tohoto opatření budou podle ní pouze přechodné. Už podle dnešních pravidel si poplatníci mohou uplatnit daňovou ztrátu, ale jen později.

Navržené opatření kritizují například členové Národní ekonomické rady vlády Štěpán Jurajda a Daniel Prokop.

„Touto vratkou neřešíme zaměstnanost ani udržení mezd – ztrátu lze dosáhnout i jinak. Opatření je také velmi selektivní. Zisky v Česku generují zejména největší korporace, zatímco menší a střední firmy jsou vysáté vysokými sociálním a zdravotními odvody za zaměstnance a mají zisky omezené. Neměli by si tedy z čeho ztrátu odepsat,“ uvádějí Jurajda s Prokopem.

Velké firmy mají navíc podle nich více možností, jak se ztrátou operovat. Mohou ji například posouvat mezi roky či převádět mezi hranicemi států. Toto nákladné opatření tak podle nich může selektivně pomoci velkým firmám, které mají vyšší šanci přežít krizi bez vládní podpory. „I proto je také loss carryback v zemích jako Německo omezen na jeden milion eur odepsatelné ztráty,“ uvádějí.

Podle nich existují efektivnější opatření, jako třeba prodloužení a posílení programu Antivirus, odklady sociálních odvodů za zaměstnance, nebo jejich odpuštění menším firmám, pokud nebudou propouštět. Také o těchto bodech by vláda dnes měla debatovat.

Naopak zástupci podnikatelů a firem návrh ministerstva financí podporují. „V rámci protikrizových opatření požadujeme zavedení institutu uplatnění daňové ztráty zpětně od začátku. Je to standardní a dlouhodobě funkční režim v řadě zemí, který pomáhá rychlejšímu restartu v dobách ekonomického poklesu,“ říká Andrea Gontkovičová, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR s gescí pro oblast daní.

Opatření by podle ní mělo napomoci firmám, které aktuální krize výrazně postihla, vrátit se rychleji k ziskovosti, vyhnout se propouštění a přelévání problémů jednoho podniku směrem k dodavatelům a navazujícím firmám.

Další změny

Navržený daňový balíček také počítá s novými pravomocemi pro obce v oblasti osvobozování od daně z nemovitých věcí.

V současné době obce mohou zcela nebo částečně osvobodit od daně z nemovitostí na svém území obecně závaznou vyhláškou nemovitosti dotčené živelní pohromou (například povodeň, vichřice, extrémní sucho).

Nově k tomuto kroku budou moci přistoupit i v případě dalších mimořádných událostí, jako jsou pandemie, krizová opatření podle krizového zákona nebo průmyslové havárie. Toto osvobození bude možné uskutečnit i zpětně.

Ministerstvo financí rovněž navrhuje snížit silniční daň o 25 % u nákladních automobilů s maximální povolenou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Změna se projeví zpětně již od počátku roku 2020, což se projeví i snížením záloh, které mají být na tuto daň v letošním roce placeny.

„Pokud poplatníci daně nevyužili takzvaného generálního pardonu, kterým byla odložena povinnost platit zálohy na silniční dani, a zaplatili zálohu na dani silniční v původní výši, použije se rozdíl mezi jejich starou a novou výší k zaplacení zbývajících záloh v tomto roce. Nebudou tak znevýhodněni proti těm, kteří možnosti odložit placení záloh využili,“ říká Schillerová.

Balíček také zkracuje lhůtu pro vrácení přeplatku spotřební daně z takzvané zelené nafty. Nyní se přeplatek podnikateli vrací do 60 dnů od vyměření nebo doměření nároku na jeho vrácení. Nově má být tato lhůta zkrácena na 40 dnů od posledního dne lhůty pro podání daňového přiznání. Pokud správce daně zahájí postup k odstranění pochybností či daňovou kontrolu, pak tato lhůta bude v délce 15 dnů od oznámení platebního výměru nebo dodatečného platebního výměru.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Letní brigáda. Víme, jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

20. 6. 2022 | Petra Dlouhá

Letní brigáda. Víme, jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

30. 5. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.