Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 7. 2020 | 17 komentářů
Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

Zdroj: Shutterstock

Snížení DPH na vodné a stočné od letošního května pozitivně pocítily až tři čtvrtiny obyvatel. Změnu sazby promítlo do konečné ceny 124 ze 131 největších měst s víc než 10 tisíci obyvateli. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Konečná cena pro spotřebitele klesla v průměru o 3,73 koruny za metr krychlový. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně. Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 Kč/m3 včetně DPH.

V některých případech došlo dokonce k ještě výraznějšímu snížení ceny nad rámec snížení DPH, zjistila analýza. Například Klatovy snížily cenu o 5,61 Kč/m3, Jindřichův Hradec dokonce o 9,21 Kč/m3.

U zbylých sedmi měst zůstala konečná cena beze změny. Jsou to Praha, Kladno, Kralupy, Mělník, Neratovice, Slaný a Strakonice. „Snížení sazby DPH tam bylo vykompenzováno zvýšením nákladů, zejména na obnovu infrastruktury,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Sazba na vodné a stočné klesla z 15 % na 10 % od 1. května. Snížení DPH mohla vládní koalice podpořit už dřív, když to navrhovali senátoři. Rychlejší změnu ale odmítla, protože ji chtěla svázat s rozšiřováním elektronické evidence tržeb a sama se pak pochlubit snižováním daní.

Cenu vody reguluje ministerstvo prostřednictvím takzvaného věcného usměrňování. „Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba DPH, změní se i konečná cena pro spotřebitele,“ připomíná Žurovec.

„Cena vody se může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál,“ dodává mluvčí.

Ceny dalších služeb, u nichž vládní koalice od května snížila DPH jako kompenzaci za EET, nejsou státem regulovány. Jde hlavně o drobné opravy, úklidové práce v domácnostech, kadeřnické a holičské služby nebo stravovací služby včetně čepovaného piva.


Souvislosti: 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2020 15:31, Petr

Tak tase Praha, Piráti, děkujeme Vám. Co jste dokázali mimo zdražování? Sliby - chyby...

+107
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 7. 2020 15:44, L.

V Praze ale k žádnému zdražení nedošlo.

Zobrazit celé vlákno

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

bydlení, cena vody, DPH, energie, stočné, vodné

A tohle už jste četli?

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

13. 10. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

Desítky novel, které mají snížit zadlužení státu, jsou definitivně schválené. Projděte si, co konsolidační balíček obsahuje hlavně z pohledu osobních financí.

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

13. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

Poslanci dnes rozhodují o zjednodušení daně z přidané hodnoty. Místo tří sazeb budou jen dvě – základní a snížená. Ekonom Vít Hradil ale tvrdí, že by se vyplatilo radikálnější řešení:... celý článek

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

24. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

Koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku. Předloží je jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran na jednání Poslanecké sněmovny.

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

28. 6. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

Vláda dnes podpořila návrhy desítky novel, které mají snížit zadlužení státu. Projděte si přehled změn, o nichž v létě definitivně rozhodnou poslanci.

Změny DPH přehledně. Tady je kompletní seznam

12. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Změny DPH přehledně. Tady je kompletní seznam

Jak se změní daň z přidané hodnoty od roku 2024? Které položky mají patřit do snížené 12% sazby? A které se přesunou směrem nahoru nebo dolů?

Partners Financial Services