Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

| rubrika: Aktuality | 22. 7. 2020 13:00 | 17 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Snížení DPH na vodné a stočné od letošního května pozitivně pocítily až tři čtvrtiny obyvatel. Změnu sazby promítlo do konečné ceny 124 ze 131 největších měst s víc než 10 tisíci obyvateli. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Konečná cena pro spotřebitele klesla v průměru o 3,73 koruny za metr krychlový. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně. Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 Kč/m3 včetně DPH.

V některých případech došlo dokonce k ještě výraznějšímu snížení ceny nad rámec snížení DPH, zjistila analýza. Například Klatovy snížily cenu o 5,61 Kč/m3, Jindřichův Hradec dokonce o 9,21 Kč/m3.

U zbylých sedmi měst zůstala konečná cena beze změny. Jsou to Praha, Kladno, Kralupy, Mělník, Neratovice, Slaný a Strakonice. „Snížení sazby DPH tam bylo vykompenzováno zvýšením nákladů, zejména na obnovu infrastruktury,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Sazba na vodné a stočné klesla z 15 % na 10 % od 1. května. Snížení DPH mohla vládní koalice podpořit už dřív, když to navrhovali senátoři. Rychlejší změnu ale odmítla, protože ji chtěla svázat s rozšiřováním elektronické evidence tržeb a sama se pak pochlubit snižováním daní.

Cenu vody reguluje ministerstvo prostřednictvím takzvaného věcného usměrňování. „Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba DPH, změní se i konečná cena pro spotřebitele,“ připomíná Žurovec.

„Cena vody se může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál,“ dodává mluvčí.

Ceny dalších služeb, u nichž vládní koalice od května snížila DPH jako kompenzaci za EET, nejsou státem regulovány. Jde hlavně o drobné opravy, úklidové práce v domácnostech, kadeřnické a holičské služby nebo stravovací služby včetně čepovaného piva.


Souvislosti: 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2020 15:31, Petr

Tak tase Praha, Piráti, děkujeme Vám. Co jste dokázali mimo zdražování? Sliby - chyby...

+105
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 7. 2020 15:44, L.

V Praze ale k žádnému zdražení nedošlo.

Zobrazit celé vlákno

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

bydlení, cena vody, DPH, energie, stočné, vodné

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.