Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 7. 2020 | 17 komentářů
Voda zlevnila. Snížení DPH nepomohlo jen v sedmi městech

Zdroj: Shutterstock

Snížení DPH na vodné a stočné od letošního května pozitivně pocítily až tři čtvrtiny obyvatel. Změnu sazby promítlo do konečné ceny 124 ze 131 největších měst s víc než 10 tisíci obyvateli. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Konečná cena pro spotřebitele klesla v průměru o 3,73 koruny za metr krychlový. Díky tomu ušetří čtyřčlenná rodina zhruba 484 korun ročně. Průměrná cena vody dosáhla v těchto městech 87,33 Kč/m3 včetně DPH.

V některých případech došlo dokonce k ještě výraznějšímu snížení ceny nad rámec snížení DPH, zjistila analýza. Například Klatovy snížily cenu o 5,61 Kč/m3, Jindřichův Hradec dokonce o 9,21 Kč/m3.

U zbylých sedmi měst zůstala konečná cena beze změny. Jsou to Praha, Kladno, Kralupy, Mělník, Neratovice, Slaný a Strakonice. „Snížení sazby DPH tam bylo vykompenzováno zvýšením nákladů, zejména na obnovu infrastruktury,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Sazba na vodné a stočné klesla z 15 % na 10 % od 1. května. Snížení DPH mohla vládní koalice podpořit už dřív, když to navrhovali senátoři. Rychlejší změnu ale odmítla, protože ji chtěla svázat s rozšiřováním elektronické evidence tržeb a sama se pak pochlubit snižováním daní.

Cenu vody reguluje ministerstvo prostřednictvím takzvaného věcného usměrňování. „Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba DPH, změní se i konečná cena pro spotřebitele,“ připomíná Žurovec.

„Cena vody se může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál,“ dodává mluvčí.

Ceny dalších služeb, u nichž vládní koalice od května snížila DPH jako kompenzaci za EET, nejsou státem regulovány. Jde hlavně o drobné opravy, úklidové práce v domácnostech, kadeřnické a holičské služby nebo stravovací služby včetně čepovaného piva.


Souvislosti: 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2020 15:31, Petr

Tak tase Praha, Piráti, děkujeme Vám. Co jste dokázali mimo zdražování? Sliby - chyby...

+107
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 7. 2020 15:44, L.

V Praze ale k žádnému zdražení nedošlo.

Zobrazit celé vlákno

-11
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

bydlení, cena vody, DPH, energie, stočné, vodné

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

26. 4. 2022 | David Kužela

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

Plátci DPH mnohdy řeší v souvislosti s válkou na Ukrajině nečekané daňové výzvy. Firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky, musí také pečlivě sledovat dopady mezinárodních... celý článek

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

23. 2. 2022 | Jevgenija Bajzíková | 2 komentáře

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

Plátce DPH, který ke svému podnikání používá auta, potřebuje prokázat jejich použití pro ekonomickou činnost. Knihy jízd kontrolují správci daně velmi důkladně. Jejich průkazností se... celý článek

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

21. 12. 2021 | Jana Divinová | 23 komentářů

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

Daňové osvobození pro balíčky z Číny, USA nebo třeba Británie skončilo. Co se změnilo a na co si s novými pravidly dát pozor?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.