Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2016: Kolik vám strhnou

| rubrika: Jak na to | 20. 1. 2016 | 14 komentářů
Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Jak se daní v roce 2016? Kolik ukrojí odvody a kdo neplatí žádné? Nabízíme přehled pravidel i kalkulačku, která čistou odměnu, zdravotní pojištění, sociální pojištění i daň z příjmů spočítá za vás. Jednoduše a srozumitelně.
Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti 2016: Kolik vám strhnou

Nejprve se mrkneme na pravidla dohody o provedení práce (DPP) – velká část brigád probíhá právě na její bázi.

Dohoda o provedení práce: Kolik a za kolik

Dohodu o provedení práce můžete během roku uzavřít s jakýmkoli počtem zaměstnavatelů. Pro každého ale smíte pracovat maximálně tři sta hodin za rok. Za práci na dohodu musíte dostat alespoň minimální mzdu – která aktuálně dělá 58,70 korun (hrubého) na hodinu.

Shora výdělek omezený není, záleží, jak se dohodnete se zaměstnavatelem. Písemně si v dohodě můžete sjednat například i čerpání cestovních náhrad a stravného, na které automaticky při práci na dohodu nárok nevzniká.

Dohoda o provedení práce: Zdravotní a sociální pojištění

Z hlediska povinných odvodů je nejvýhodnější, když měsíční odměna z dohody o provedení práce nepřesáhne deset tisíc korun – z výdělku se pak neplatí zdravotní pojištění ani sociální pojištění. Stejně to je, když máte příjmy do deseti tisíc u více zaměstnavatelů současně.

Když uzavřete víc dohod do deseti tisíc s jedním zaměstnavatelem, platí zmíněný limit pro součet měsíčních výdělků – když je součet vyšší než deset tisíc korun, odvádíte z celé sumy sociální pojištění (včetně nemocenského) i zdravotní pojištění.

Osvobození od odvodů ale ani při nízkých výdělcích neplatí absolutně. Člověk, který má v daném měsíci příjem pouze z dohody o provedení práce s odměnou do deseti tisíc a za kterého neplatí zdravotní pojištění stát, se musí do osmi dnů přihlásit zdravotní pojišťovně a zdravotní pojištění zaplatit – jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Zdravotní pojištění v takovém případě dělá 13,5 procenta z minimální mzdy (ta v roce 2016 dosahuje 9900 korun), ve výsledku tedy 1337 korun měsíčně. Zdravotní pojištění je třeba zaplatit vždy do osmého dne následujícího měsíce, například za březen do osmého dubna. Z obliga jsou lidé, kteří mají zdravotní pojištění placené státem; přehled typických případů najdete v boxu.

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

 • Nezaopatřené děti
 • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
 • Na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek  
 • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
 • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě
 • Osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
 • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
 • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

Pozor!

I z dohod bere exekutor

Loni se měnil výčet příjmů, ze kterých může srážet exekutor. Exekuční srážky nově postihují i výdělky z dohod o provedení práce. Kolik z nich exekutor může uloupnout?

Dohoda o provedení práce a daň z příjmů

V případě, že součet měsíčních výdělků z dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele nepřevýší limit deset tisíc korun, můžete danit dvěma způsoby. Když nepodepíšete přihlášení k dani, zaměstnavatel z příjmu odečte patnáctiprocentní srážkovou daň. Příjem z dohody pak tvoří samostatný daňový základ, po uplatnění srážkové daně už ho nemusíte nikde vykazovat. Můžete ho ale zahrnout do daňového přiznání – když si v průběhu daného roku vydáte celkově jen málo, dostanete sraženou daň zpátky. Započtení příjmů už zdaněných srážkovou daní totiž umožní více (nebo dokonce plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. Potřebovat budete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, které vám na požádání vydá po konci roku.

Druhá varianta: prohlášení k dani u zaměstnavatele podepíšete (každý měsíc to lze udělat jen u jednoho). V takovém případě vám zaměstnavatel z odměny odečte patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která v roce 2016 dělá 24 840 korun (2070 měsíčně). Slev na dani ale můžete uplatnit víc: slevu na vyživované dítě, slevu na manželku či manžela, slevu pro studenty nebo pro zdravotně postižené.

Když měsíční odměna přesáhne deset tisíc, strhává zaměstnavatel patnáctiprocentní zálohu na daň automaticky. Ale pozor, daň už se bude počítat ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy zvýšené o platby na sociální pojištění a zdravotní pojištění, které za vás musí zaměstnavatel odvést. Pokud u daného zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, zohlední a uplatní daňové slevy, na které máte nárok. Znovu připomínáme, že udělat to každý měsíc smíte pouze u jednoho zaměstnavatele.

Anketa

Jak pracujete vy?

Dohoda o pracovní činnosti: Kolik a za kolik

Co se týče minimální mzdy, platí u dohody o pracovní činnosti (DPČ) totéž jako u dohody o provedení práce: podle zákona musíte brát aspoň 58,70 korun (hrubého) na hodinu.

Rozdíl je v možném rozsahu práce. V rámci DPČ pro jednoho zaměstnavatele klidně můžete pracovat déle než tři sta hodin za rok. V průměru ovšem ne víc než polovičku týdenní pracovní doby (což dá 20 hodin) – průměruje se za celou dobu platnosti dohody, maximálně ale za padesát dva týdnů.

Dohoda o pracovní činnosti: Zdravotní a sociální pojištění

Když je měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti nižší než dva a půl tisíce korun, neodvádí se z ní zdravotní pojištění a sociální pojištění. Jestli ale v daném v daném měsíci nemáte jiný příjem, ze kterého se zdravotní pojištění platí, a nehradí vám ho stát, musíte se přihlásit zdravotní pojišťovně a pojištění zaplatit – ve stejné výši jako jsme vyložili výš u dohody o provedení práce.

Když sjednaná odměna z DPČ dosahuje alespoň dvou a půl tisíc, zdravotní i sociální pojištění se normálně platí.

ZAJIŠTĚNÍ NA STÁŘÍ: PORADNA

Chcete na odpočinku opravdu v klidu odpočívat? Myslete tedy dopředu na to, abyste měli pořádný finanční polštář. Jestli je pro vás lepší spořit, nebo investovat, jak získat ke svým penězům ještě příspěvek od zaměstnavatele nebo státní příspěvek, se vším rádi pomůžou odborníci v bezplatné poradně na Peníze.cz.

Kdo má uzavřeno s jedním zaměstnavatelem několik dohod o pracovní činnosti současně, měsíční odměny sčítá – jakmile součet měsíčních výdělků dosáhne alespoň dvou a půl tisíce korun, zdravotní pojištění i sociální pojištění se odvádí z každé z odměn.

Dohoda o pracovní činnosti a daň z příjmů

Výdělky z dohody o pracovní činnosti se daní jako příjmy z běžného pracovního poměru, zaměstnavatel z nich odvede patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů. Když u něj v daném měsíci podepíšete prohlášení k dani, sníží se záloha o daňová zvýhodnění.

Jestli pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a chcete zjistit, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete, kolik padne na daně, zdravotní a sociální pojištění, vyzkoušejte naši kalkulačku. Ocení ji i zaměstnavatel – snadno zjistí, na kolik ho jeden člověk zaměstnaný na dohodu za měsíc se vším všudy přijde.

DPP, DPČ – kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů

Daňový kalendář 2016

Daňový kalendář pro rok 2015 přináší přehled termínů podstatných pro včasné placení daní a pojistného. 

Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.

Daňový kalendář 2016

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+108
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2016 20:17, Iveta

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, pokud jsem na MD a přivydělávám si domácími pracemi, ošetřenými "dohodou o pracovní činnosti", je zaměstnavatel za mě povinen odvádět sociální a zdravotní pojištění? nemělo by to být po dobu MD a RD hrazeno státem? Děkuji za odpověď. Iveta

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 5. 2016 12:03, Petra Murková

Dobrý den,

pracuji u jednoho zaměstnavatele na plný uvázek(strhává se zdrav.,sociální, daň) a ještě jsme spolu minulý rok uzavřeli dohodu o provedení práce.
Nechápu, proč musím s dohody odvádět 15% srážkovou daň.
Děkuji za odpověď

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

31. 5. 2016 | 14:36 | Lenka

A ještě dodatek, hlásil jste tyto vaše dohody na úřadu práce? S vašimi příjmy byste totiž patrně v evidenci již nebyl, protože pro rok 2016 si smíte během evidence na úřadu práce vydělat maximálně částku, která odpovídá polovině...více

31. 5. 2016 | 14:11 | Lenka

Pokud máte uzavřeny dohody, pak je daň včetně její výše daná dohodou a měl by ji, pokud se nepletu, hradit ten, kdo s vámi dohodu uzavírá v roli vašeho zaměstnavatele. Pokud to tak máte tak se celkem divím, že vám na to klienti...více

27. 5. 2016 | 14:59 | Jakub

Dobrý den, v červenci bych rád pracoval u dvou zamestnavatelů.U jednoho na DPČ a zde bych si vydělal 2400 Kč a u druhého na DPP kde bych si vydělal 8000 Kč.Je potřeba něco řešit? Děkuji za odpověď :) více

17. 5. 2016 | 12:03 | Petra Murková

Dobrý den,
pracuji u jednoho zaměstnavatele na plný uvázek(strhává se zdrav.,sociální, daň) a ještě jsme spolu minulý rok uzavřeli dohodu o provedení práce. Nechápu, proč musím s dohody odvádět 15% srážkovou daň. ...
více

16. 5. 2016 | 6:57 | Anna

Dobry den,chtela bych se zeptat pracuji na dpc zkraceny uvazek jsem samozivitelka veskere podklady jsem jako rodny list ditete,rozsudek o vyzivnem atd. jsem odevzdala,danove prohlaseni podepsala,pouze zapoctovy list jsem...více

Čtenáři také navštívili

19. 1. 2016 |  | 16 komentářů

Výpočet čisté mzdy 2016: Kolik dostanete a co spolknou povinné odvody

Naši kalkulačku čisté mzdy aktualizovanou pro rok 2016 ocení zaměstnanec i zaměstnavatel. První si spočítá, jaký čistý příjem dostane a kolik mu z hrubé mzdy uloupnou povinné odvody. Druhý zase snadno...

12. 1. 2016 |  | 3 komentáře

Silniční daň 2016: Přiznání podejte do konce ledna. Poradíme, jak na to

Používáte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte na silniční daň. Na podání daňového přiznání za loňský rok je čas do konce ledna. Máme pro vás přehled pravidel, kalkulačku daně, aktuální formuláře daňového...

11. 11. 2015 |  | 2 komentáře

Dohody o provedení práce: Z výdělku nově může srážet exekutor

Změnil se výčet příjmů, ze kterých může srážet exekutor. Exekuční srážky nově postihují i výdělky z dohod o provedení práce. Přečtěte si, kolik vám z nich exekutor uloupne.

30. 10. 2015 |  | 20 komentářů

Očima expertů: Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným. Mají zaměstnavatelé dostat úlevy?

Počet nezaměstnaných v Česku klesá. S horším uplatněním na trhu práce ale stále bojují starší lidé, absolventi a matky po rodičovské dovolené. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim chce pomoci: Kdo...

26. 10. 2015 |  | 4 komentáře

Student vydělává. Brigáda, zaměstnání, podnikání – výhody a povinnosti

Chcete si při studiu přivydělat? Možností, jak přivýdělek formálně zastřešit, je víc. Přečtěte si, která je pro studenta nejvýhodnější a kolik z výdělku ukrojí povinné odvody.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

správa sociálního zabezpečení, nemocenské pojištění, podnikání, developeři, přehled o příjmech a výdajích, otcovská dovolená, česká fotovoltaická průmyslová asociace czepho, Ambiente, standardní klient, era kreditka, státní fond, tekutý dohled, novela zákona, ST Energy, pojištění úrazu, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění, povinné ručení, rychlá půjčka

7A59301, 5E40768, 9S41964, MM000000, MM000000

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.