Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pojištění pohřbu: poslední rozloučení si můžete předplatit

| rubrika: Když se řekne | 30. 10. 2017 | 10 komentářů
Bojíte se, že blízcí nebudou mít peníze na váš pohřeb nebo se jim nebude chtít ho platit? Nechcete je finančně zatěžovat? Pohřeb si můžete pojistit. Nebo dokonce předem objednat a zaplatit u pohřební firmy.

Třetina zemřelých v Česku nemá poslední rozloučení, jen kremaci bez obřadu. Důvodů je víc, jistě k nim patří i fakt, že ani skromný pohřeb není levná záležitost. Nejlevnější varianta, tedy zpopelnění bez obřadu, vyjde zhruba na deset tisíc korun. Pohřeb s obřadem v pronajaté smuteční síni a s květinovou výzdobou většinou stojí patnáct až pětadvacet tisíc korun. Obřady s uložením zesnulého do hrobu začínají na dvaceti tisících. Větší a honosnější pohřeb se ale dokáže vyšplhat ještě mnohem výš. A to nepočítáme smuteční hostinu.

Kdo si dělá starosti, že po jeho smrti na pohřeb nebude, nebo chce svým blízkým ušetřit peníze, může své poslední věci řešit už za života. Pohřeb si například můžete pojistit.

Pojistku pohřbu nabízí Česká pojišťovna. Ještě loni jste mohli obdobné pojištění sjednat i u Pojišťovny České spořitelny (PČS). Jak nám ale potvrdila její mluvčí Jana Náchodská, od začátku letošního roku už PČS samostatné pojištění pohřbu nenabízí. „Naše Flexi životní pojištění ale nabízí kompletní pojištění rizik, v jeho rámci je tedy možné vytvořit i rezervu na pohřeb,“ doplnila.

Pieta od České pojišťovny

Pojistku Pieta od České pojišťovny mohou uzavírat lidé od pětadvaceti do osmdesáti let. Nejčastěji ji podle mluvčí Ivany Buriánkové sjednávají ženy nad šedesát. V zásadě jde o zvláštní druh životního pojištění, který kryje jediné riziko: smrt. Pojistné se hradí formou jednorázového pojistného, jehož výše se odvíjí od věku klienta. Pojišťovna vychází z předpokladu, že vaše peníze se budou během času zhodnocovat, takže mladší klienti mají pojistné nižší. Zhodnocení je garantované, nesmíte ale čekat zázraky: peníze se úročí technickou úrokovou mírou, která dělá 1,3 procenta ročně. Pojistnou částku si můžete stanovit v rozmezí dvaceti tisíc a jednoho milionu. „Většina pojistek je sjednána s pojistnou částkou kolem dvaceti pěti až třiceti tisíc korun,“ říká mluvčí Ivana Buriánková.

Už brzy

Špičkové čtení

V příštím čísle časopisu Finmag přineseme hned dva texty, které se na smrt dívají z trochu netradičního úhlu pohledu. Provedeme vás Lesem vzpomínek, jediným českým hřbitovem, kde se popel zesnulých ukládá ke kořenům stromů. Kdo nechce věčně spát pod kamenem, ten tu poroste do nebe. Svůj strom si můžete vybrat už za života.

A v rubrice Investice jinak přineseme tipy, jak přežít vlastní smrt. Můžete se nechat mumifikovat, šoupnout do mrazáku nebo třeba přelít celou svoji paměť do robotického mozku v robotické hlavě na krku své robotické kopie. Zadarmo to ale rozhodně nebude, začněte šetřit.

Finmag, který bude v prodeji po polovině listopadu, si už teď můžete objednat do schránky.

Když se rozhodnete pro nejnižší pojistnou částku dvacet tisíc korun, která by měla na pokrytí základních výdajů na jednoduchý pohřeb plus minus stačit, a pojistku uzavřete už v padesáti letech, zaplatíte jednorázové pojistné ve výši 16 340 korun. Když stejnou pojistku uzavřete až v sedmdesáti letech, bude pojistné vyšší a prakticky moc neušetříte – zaplatíte totiž 19 172 korun. Pojistka se sjednává na dobu neurčitou a končí vaším úmrtím.

Peníze z pojistky nepodléhají dědickému řízení. Pojišťovna po vaší smrti proplatí tomu, kdo vám vypravil a zaplatil pohřeb, skutečně vynaložené náklady (maximálně do výše pojistné částky), které se dokládají fakturou. Když budou skutečné náklady nižší než pojistná částka, zbytek peněz pojišťovna vyplatí obmyšlenému – tedy tomu, koho v pojistce určíte. Obvykle to bývají nejbližší příbuzní, ale záleží na vás.

„Je také možné dohodnout si předem podobu pohřbu s pohřebním ústavem, smlouva umožňuje nastavit přednostní výplatu plnění ve prospěch konkrétního pohřebního ústavu. Je tak zaručeno, že se peníze využijí přesně tak, jak pojištěný chtěl,“ říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Když se nakonec pohřeb vůbec nebude konat, dostane všechny peníze z pojistky obmyšlený. Dobře si tedy rozmyslete, koho vyberete.

Pozor byste jako u každé jiné pojistky měli dát na výluky, tedy situace, ve kterých pojišťovna plnit nebude. Pojišťovna může snížit pojistné plnění až o jednu polovinu, pokud zemřete v souvislosti s jednáním, kterým jste jinému způsobili těžkou újmu na zdraví nebo smrt nebo kterým jste jinak hrubě porušili důležitý zájem společnosti. Pokud zemřete během prvního roku trvání pojistky z jiné příčiny než následkem úrazu, pojištění zanikne, aniž pojišťovna vyplatila pojistné plnění. To samé platí, když během prvních dvou let trvání pojistky spácháte sebevraždu. Pojišťovna v těchto případech vyplatí obmyšlenému zaplacené jednorázové pojistné snížené o náklady spojené se vznikem a správou pojistky.

Anketa

Jak to chcete vy?

Kromě České pojišťovny nabízí v Česku pojistku určenou na úhradu nákladů posledního rozloučení také například společnosti 4Life Direct, kterou ovládá společnost 4Life International Group Limited, registrovaná na Maltě.

Pohřeb si můžete objednat předem

Existují i další cesty, jak se o své poslední rozloučení postarat už za života. U některých pohřebních společností si můžete svůj pohřeb naplánovat, objednat a zaplatit předem. Zájem o tuto službu v posledních letech roste. „Lidé jsou zodpovědnější a chtějí se vyhnout názorovým rozkolům v rodinách. Takhle je to s ohledem na novelizovaný občanský zákoník zcela jasné a musí se potom bez výjimky plnit přání zemřelé osoby,“ okomentoval pro Peníze.cz předseda Asociace pohřebních služeb ČR Jaroslav Mangl. Zajímalo nás, jestli není riziko, že se pohřební služba, u které si člověk pohřeb předem objedná a zaplatí, o jeho úmrtí nakonec vůbec nedozví. „Je to jednoduché, klient dostane čtyři kusy karet, které potvrzují úhradu pohřbu. Jednu má stále u sebe, druhá je pro rodinu, třetí pro přátele nebo sousedy a čtvrtá se ukládá jako informace na sociálním odboru. To si ale musí vyřídit klient sám,“ uzavírá Jaroslav Mangl.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 10. 2017 7:52, maryl

Pohřeb, zlodějna, zbytečně vyhozené peníze. Každé zvíře má duši a bylo sežráno bez piety, byť mělo chytřejší mozek než člověk. Tělesná schránka je k ničemu, snad duše odešla. A tak, když si chceme vzpomenout na nejbližšího ,stačí si dát doma fotku a zapálit svíčku. Místo svíčky doporučuji postavit rozsvícenou baterku , aby jste nevyhořely. Tak na dušičky, nezapomeňte u fota rozsvítit baterku. Kupování drahých věnců , kytek atd.je hloupost, pak jste smutní, že Vám to někdo ukradl. Lidi se už předhánějí i na hřbitově, kdo to bude mít hezčí.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

5. 1. 2019 | 20:00

ze by třeba tim, ze pokud zemřete tak při pojisteni flexi od C. sporitelny obdrzi osoba uvedena ve smlouve jako obmyslena danou castku, se kterou se pohreb zaplati …... více

28. 7. 2018 | 15:27 | Gabika

Ve Španělsku už to funguje dlouho ..tenkrát 5 EU měsíčně.Ted netuším....kolik A na vlastní pohřeb si šetří skoro všichni..ať to má pak rodina jedniduhssi Mě se to zdá jako dobrá věc..když jsou ty pohřby tak drahe více

28. 2. 2018 | 21:18 | Yveta

Zdravím.
S dotazy ohledně pojištění pohřbů a s dalšími pohřebními službami Vám mohou pomoci na správě hřbitova. Seznam hřbitovů podle krajů naleznete na pohrebnik.cz
více

26. 1. 2018 | 15:27 | Ivan

Co s tím má společného FLEXI? A je dobré si uvědomit, že ve velké většině případů (pohřbů) je ten obřad důležitý pro pozůstalé, nikoli pro zemřelého (kromě specifických situací v rámci různých náboženství). Stejně tak hrob....více

3. 11. 2017 | 12:17

je to největší zlodějna nějaké Flexi pojištění. Když mají plnit tak se vám začnou hrabat v životě sedm let zpátky aby něco našli a nemuseli plnit pojistku.Podvod jako všechny pojistky kdy vám řeknou,že jim nezáleží na vašem...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK