Pobočky stavební spořitelny Modrá pyramida se začínají přejmenovávat na KB Poradenské místo. Typické modré logo najdou klienti už jen v malém provedení na vstupních dveřích nebo uvnitř pobočky. Postupně by mělo zmizet i z nich, aby klienti na původní značku zapomněli.
Stavební spořitelna, která patří pod Komerční banku (KB) od roku 2006, sice formálně zůstává samostatnou společností a bude v oficiální komunikaci (například ve smlouvách) dál používat název obsahující slova Modrá pyramida, v praxi však původní značku už nebude propagovat směrem k veřejnosti.
Jako první se přejmenovala pobočka v Ječné ulici v centru Prahy. Do poloviny příštího roku se postupně změní i exteriér i interiér všech 190 poboček původní Modré pyramidy. Tým 500 finančních poradců Modré pyramidy se nově stává součástí distribuční sítě Komerční banky.
„Komerční banka a Modrá pyramida propojují bankovní svět s podnikatelským světem finančních poradců,“ řekl Miroslav Hiršl, člen představenstva Komerční banky zodpovědný za retailové bankovnictví, při dnešním setkání s novináři, kde skupina představila podrobnosti.
Interní poradenská síť KB bude sdílet shodné technologické a informační zázemí s bankovními poradci i stejné kontrolní a regulatorní prostředí, dodal Hiršl. Finanční poradci spořitelny podle něj nově mají k dispozici veškeré potřebné informace, které jsou nutné pro správné vedení poradenského rozhovoru.
Kromě jednotného vizuálního stylu plánuje Komerční banka víc propojit poskytování produktů a služeb. I na pobočce stavební spořitelny si tedy lidé mohou už nyní založit běžný nebo spořící účet, v pozdější fázi pak i další produkty celé skupiny, do které patří například KB Pojišťovna nebo KB Penzijní společnost.
„Jednou z hlavních výhod pro klienta bude rozšíření počtu obchodních míst s kompletním servisem. Připojením interní poradenské sítě KB dojde k posílení fyzické přítomnosti Komerční banky v menších městech, kde nyní banka pobočku nemá,“ vysvětluje Miroslav Hiršl.
Banka zatím neplánuje výraznější omezení sítě, zatím zachová všechny dosavadní pobočky banky i stavební spořitelny. „Pobočky, kde bude dostatečný provoz a klienti je budou navštěvovat, není důvod rušit,“ píše stavební spořitelna na svém webu. Také otevírací doba se zatím nemění. Připouští však, že na místech, kde pobočky Modré pyramidy a Komerční banky budou blízko sebe, může jejich počet v budoucnu omezit.
„Pokud máte svého poradce v Modré pyramidě, můžete si s ním domluvit schůzku i mimo pracovní dobu, třeba večer nebo o víkendu. Oni jsou totiž hodnoceni jinak, jsou osoby samostatně výdělečně činné, tudíž pro ně neplatí zaměstnanecký režim. Pro poradce je zajímavé, když budou mít nového klienta a udělají s ním nový obchod, ať už je to kdykoliv," připomíná Hiršl.
Modrá pyramida do poloviny roku 2024 potlačí také své vlastní internetové stránky, informace o její nabídce se stanou součástí webu mateřské Komerční banky. Doména ModraPyramida.cz sice nezanikne, ale uživatele přesměruje na hlavní stránku KB.
Zároveň se od roku 2024 mají všechny stavební spořitelny, včetně tedy Modré pyramidy, stát i informačními centry, kde lidé získají na jednom místě přístup k dostupným úvěrům a dotacím pro investice do energetických úspor včetně poradenství. Asociace stavebních spořitelen podepsala s ministerstvem financí a ministerstvem životního prostředí memorandum o spolupráci, která má urychlit takzvanou zelenou transformaci českých domácností a snížit energetickou náročnost bytů či domů.
Skupina Komerční banky také slibuje, že v budoucnu dostanou klienti možnost obsluhovat všechny produkty banky a stavební spořitelny prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. „Ještě nám to bude nějaký čas trvat, ale předpokládáme, že do roku 2025 se podaří vše sjednotit v rámci nové již fungující aplikace KB+ nebo nového internetového bankovnictví,“ píše banka na svém webu.
„Vedle dotačního poradenství připravujeme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí i nový zvýhodněný úvěrový produkt. Půjde o nezajištěný účelový úvěr na bydlení, který bude možné využít ke kofinancování vybraných dotačních titulů z programu Nová zelená úsporám. Předpokládáme, že zvýhodněný úvěr zařadíme do produktové nabídky v průběhu 1. čtvrtletí 2024,“ avizuje KB.
Stavební spoření nabízí v Česku pět bankovních skupin – Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank. Dohromady mají jejich stavební spořitelny 1400 poboček. Modrá pyramida jako poslední zatím neměla název své mateřské skupiny (KB) přímo v názvu. V březnu 2021 se k přejmenování rozhodla bývalá Českomoravská stavební spořitelna, nově je z ní ČSOB stavební spořitelna.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem