Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 9. 9. 2021 | 37 komentářů
Průměrný důchod se od roku 2022 zvýší o 805 korun. Konečné číslo oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace.
Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Zdroj: Shutterstock

Valorizace důchodů na začátku roku 2022 bude ještě o trochu vyšší, než se doteď čekalo. Vyplývá to z nového výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten už je definitivní, protože počítá s čerstvými daty o srpnové inflaci – posledními, která do nejbližší valorizace zasáhnou.

Automatické zvýšení podle vzorečku v zákoně aktuálně vychází na 3,263 procenta, což u průměrného starobního důchodu dělá 505 korun měsíčně. Ministerstvo tak vylepšilo svůj předchozí odhad, že valorizace přidá 3,2 procenta, tedy 497 korun u průměrné penze. Ještě předtím, než inflace zamířila nahoru, počítalo s valorizací jenom o 2,9 procenta, tedy o 458 korun u průměrné penze.

Každoroční valorizace vychází ze vzorečku v zákoně: důchody se pravidelně zvyšují o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd. U inflace se počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem vycházejícím ze spotřebního koše důchodců. Použije se vždycky ten typ inflace, který je vyšší – tedy pro seniory výhodnější.

Růst mezd se počítá za předchozí kalendářní rok, pro nejbližší valorizaci se už tedy nezmění. Oproti tomu čísla o inflaci se počítají za posledních dvanáct měsíců – od loňského září do letošního srpna. A právě inflace v poslední době opět roste, takže vyšší je nakonec i valorizace.

Politici už potvrdili, že důchodci dostanou mimořádný bonus 300 korun měsíčně nad rámec valorizace. Celkově tak průměrný důchod stoupne o přibližně 805 korun měsíčně (505+300). Mimořádný bonus je pro každého stejný, jde o pevnou částku nezávisle na výši důchodu.

Průměrný důchod by tak podle konečných čísel měl v roce 2022 stoupnout na zhruba 16 280 korun a dosahovat přibližně 43 procent průměrné mzdy, upřesňuje ministerstvo.

Státní důchod se skládá ze dvou složek: Základní (takzvaná solidární) část je stanovena pevnou částkou, letos dělá 3550 Kč. Procentní (zásluhová) část se odvíjí od předchozích odvodů (vykazovaného výdělku) a odpracovaných let.

Při nejbližší valorizaci se podle ministerstva připočte k pevné složce 350 Kč, takže základní výměra penzí po Novém roce vzroste na 3900 korun. K zásluhové části (procentní výměře) se připočte 1,3 procenta její nynější výše plus 300 korun.

„V průměru důchody od začátku roku vzrostou o 5,2 procenta, což po očištění od inflace bude znamenat zvýšení kupní síly důchodů o 3,2 procenta,“ říká ministryně Jana Maláčová. Všichni důchodci by si měli přilepšit přinejmenším o 650 korun, u průměrné penze to bude zmíněných 805 korun.

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už netýká. Vyplatí se tedy požádat o předčasný důchod ještě na konci roku letošního roku? Podrobně jsme to rozebrali v samostatném textu.

Od roku 2023 mají starobní důchodci dostávat příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Kdo dosáhne na takzvané výchovné a jak bude fungovat? Tady jsme psali víc.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+135
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 37 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2021 15:37, RichardFuld

Tomáši, neskovávejte svou závist vůči důchodcům za škodolibost. :-) Vy musíte být tedy chudák, když už i důchodcům závidíte. :-)

Zobrazit celé vlákno

+92
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 9. 2021 14:53

Vám výplatu taky. ??

Zobrazit celé vlákno

-19
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (37 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

30. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos, případně o něj ještě letos zažádá. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už... celý článek

Valorizace bude štědřejší. Vyšší důchody potvrdili senátoři

18. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 55 komentářů

Valorizace bude štědřejší. Vyšší důchody potvrdili senátoři

Důchodci dostanou v lednu bonus 300 korun k běžné valorizaci. Senátoři poslali k prezidentovi všechny návrhy, které nedávno schválili poslanci. Tedy i s příspěvkem 500 Kč za vychované... celý článek

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

5. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

Za deset let fyzicky náročné práce mají lidé chodit o rok dříve do důchodu. Dlouho chystaná změna má poslední šanci projít ještě před volbami. Její zastánci ale potřebují pomoc od senátorů. celý článek

Důchodci mají dostat ještě víc. Nová čísla o valorizaci

4. 8. 2021 | Petr Kučera | 141 komentářů

Důchodci mají dostat ještě víc. Nová čísla o valorizaci

Valorizace důchodů na začátku roku 2022 bude zřejmě vyšší, než se doteď čekalo. Vyplývá to z nového výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdo dostane 500 Kč k důchodu. Výchovné za děti podrobně

31. 7. 2021 | Petr Kučera | 591 komentářů

Kdo dostane 500 Kč k důchodu. Výchovné za děti podrobně

Jaké jsou podmínky pro nový příspěvek k penzi? Kdy a jak žádat o pětistovku za každé vychované dítě? Prozkoumali jsme podrobnosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.