Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 9. 9. 2021 | 43 komentářů
Průměrný důchod se od roku 2022 zvýší o 805 korun. Konečné číslo oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace.
Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Zdroj: Shutterstock

Valorizace důchodů na začátku roku 2022 bude ještě o trochu vyšší, než se doteď čekalo. Vyplývá to z nového výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten už je definitivní, protože počítá s čerstvými daty o srpnové inflaci – posledními, která do nejbližší valorizace zasáhnou.

Automatické zvýšení podle vzorečku v zákoně aktuálně vychází na 3,263 procenta, což u průměrného starobního důchodu dělá 505 korun měsíčně. Ministerstvo tak vylepšilo svůj předchozí odhad, že valorizace přidá 3,2 procenta, tedy 497 korun u průměrné penze. Ještě předtím, než inflace zamířila nahoru, počítalo s valorizací jenom o 2,9 procenta, tedy o 458 korun u průměrné penze.

Každoroční valorizace vychází ze vzorečku v zákoně: důchody se pravidelně zvyšují o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd. U inflace se počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem vycházejícím ze spotřebního koše důchodců. Použije se vždycky ten typ inflace, který je vyšší – tedy pro seniory výhodnější.

Růst mezd se počítá za předchozí kalendářní rok, pro nejbližší valorizaci se už tedy nezmění. Oproti tomu čísla o inflaci se počítají za posledních dvanáct měsíců – od loňského září do letošního srpna. A právě inflace v poslední době opět roste, takže vyšší je nakonec i valorizace.

Politici už potvrdili, že důchodci dostanou mimořádný bonus 300 korun měsíčně nad rámec valorizace. Celkově tak průměrný důchod stoupne o přibližně 805 korun měsíčně (505+300). Mimořádný bonus je pro každého stejný, jde o pevnou částku nezávisle na výši důchodu.

Průměrný důchod by tak podle konečných čísel měl v roce 2022 stoupnout na zhruba 16 280 korun a dosahovat přibližně 43 procent průměrné mzdy, upřesňuje ministerstvo.

Státní důchod se skládá ze dvou složek: Základní (takzvaná solidární) část je stanovena pevnou částkou, letos dělá 3550 Kč. Procentní (zásluhová) část se odvíjí od předchozích odvodů (vykazovaného výdělku) a odpracovaných let.

Při nejbližší valorizaci se podle ministerstva připočte k pevné složce 350 Kč, takže základní výměra penzí po Novém roce vzroste na 3900 korun. K zásluhové části (procentní výměře) se připočte 1,3 procenta její nynější výše plus 300 korun.

„V průměru důchody od začátku roku vzrostou o 5,2 procenta, což po očištění od inflace bude znamenat zvýšení kupní síly důchodů o 3,2 procenta,“ říká ministryně Jana Maláčová. Všichni důchodci by si měli přilepšit přinejmenším o 650 korun, u průměrné penze to bude zmíněných 805 korun.

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už netýká. Vyplatí se tedy požádat o předčasný důchod ještě na konci roku letošního roku? Podrobně jsme to rozebrali v samostatném textu.

Od roku 2023 mají starobní důchodci dostávat příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Kdo dosáhne na takzvané výchovné a jak bude fungovat? Tady jsme psali víc.

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+170
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 43 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 9. 2021 15:37, RichardFuld

Tomáši, neskovávejte svou závist vůči důchodcům za škodolibost. :-) Vy musíte být tedy chudák, když už i důchodcům závidíte. :-)

Zobrazit celé vlákno

+103
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 9. 2021 14:53

Vám výplatu taky. ??

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (43 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 82 komentářů

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

Příjem žádostí o výchovné začne v září, potvrdilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina žen ho však dostane automaticky. Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky. celý článek

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních... celý článek

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.