Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 7. 2021 | 15 komentářů
Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v červnu stouply o 2,8 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Inflace se tak dál drží kolem tříprocentní hranice, i když podruhé v řadě klesla. V dubnu vyskočila až na 3,1 %, v květnu dělala 2,9 %. Čerstvá čísla o inflaci zveřejnil Český statistický úřad. Na vyšší inflaci už reagovala Česká národní banka, která na konci června zvedla své úrokové sazby.

„Největší vliv na meziroční cenový růst měly opět ceny v oddíle doprava. Ceny automobilů byly meziročně vyšší o 5,7 % a ceny pohonných hmot a olejů o 20,2 %. Například cena benzinu Natural 95 byla 32,47 koruny za litr, což byla nejvyšší hodnota od července 2019, tedy nejvíce za téměř dva roky,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Například v oddíle bydlení vzrostly meziročně ceny nájemného z bytu o 2,1 % a ceny vodného a stočného shodně o 5,5 %. Naopak ceny elektřiny klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Meziročně levnější v červnu byly i ceny vepřového masa o 9,7 %, ovoce o 7,1 % nebo zeleniny o 6,8 %.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Domácí nezaměstnanost nadále klesá a zdá se, že česká ekonomika, díky státní podpoře, ustála zemětřesení, které mohlo počet lidí bez práce katapultovat nahoru. To se nestalo, a proto je síla a ochota spotřebitelů utrácet velká. Počítáme také s tím, že zvýšený počet Čechů i letos bude trávit dovolenou v tuzemsku, takže utracené peníze zůstanou v ekonomice. I toto jsou faktory, které budou vytvářet tlak na růst cenové hladiny v dalších měsících. V nich budou nejspíš přetrvávat i zahraniční inflační tlaky,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

„Zatímco s těmi domácími si ČNB poradí díky rostoucí úrokové sazbě, s těmi dovezenými toho mnoho nenadělá. Ty tkví především ve zdražování vstupů a obecnému zpožďování jejich dodávek, což žene ceny vzhůru. Na tomto trendu se nejspíš v dohledné době nic zásadního nezmění. Je tedy pravděpodobné, že se v nejbližších měsících budeme držet v blízkosti 3 % hranice s mírnou tendencí poklesu tempa růstu cenové hladiny,“ dodává Volf.

„Do stále silného meziročního růstu inflace se i nadále významně promítá vyšší cena ropy. S uvolňováním protiepidemických opatření lze pravděpodobně očekávat další zdražovaní v segmentu služeb, což bylo již částečně vidět v červnových číslech. Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace zůstává kumulace silných inflačních tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Nejbližší měsíce pravděpodobně přinesou meziroční růst inflace těsně pod 3 % a významnější zrychlení nad 3 % je možné očekávat v závěru letošního roku,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

V porovnání s letošním květnem byly v červnu spotřebitelské ceny vyšší o 0,5 %. Takže zatímco meziroční inflace zpomalila tempo růstu, meziměšíční ji naopak zvedla. V květnu byla na úrovni 0,2 %.

Jak porazit inflaci?

Zdroj: Shutterstock

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další možnosti.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Například ceny dovolených s komplexními službami vzrostly meziměsíčně o 4,3 %. V oddíle doprava pokračoval sedmý měsíc růst cen pohonných hmot a olejů, který v červnu činil 1,6 %. Ceny stravovacích služeb za poslední měsíc vzrostly o 1,1 %. Z potravin vzrostly především ceny drůbeže o 4,9 %, vajec o 10 % a brambor o 10,5 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory). Naopak oproti květnu zlevnila například zelenina o 3,4 % a ovoce o 1,3 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 2,8 %.

V eurozóně meziroční inflace v červnu rostla podle předběžných údajů o 1,9 %, v Německu o 2,1 % a na Slovensku o 2,5 %. S nejvyšší inflací se nyní v EU potýká sousední Maďarsko, kde poslední známá data za květen hlásila růst cen o 5,3 %, sousední Polsko hlásí 4,6 %. Naopak Řecko jako jediné hlásilo v květnu pokles (-1,2 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2021 10:02, o

To přece není pravda že ČNB toho moc nenadělá s dovezenými inflačními tlaky. Dostatečné zvýšení sazeb by posílilo korunu a tedy i omezilo růst cen zboží a komodit obchodovaných ve světových měnách.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 7. 2021 11:41, b

Za prvních 6 měcíců je inflace 2,9% to je dost mimo inflační cíl pokud se to rozprostře do konce toho to roku tak se díváme na inflaci 5,8% a ČNB udělá jedeno zvednutí úroků a myslí si, že nás to ochraní před inflací. Hodně firem v zahraničí plánuje teprve teď začít účtovat svoje vyšší ceny koncovím zákazníkům, firmy ČR určitě nebudou pozadu.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Inflace je definitivně zkrocená, hlásí analytici

11. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Inflace je definitivně zkrocená, hlásí analytici

Vysoká inflace je minulost. Po pěti letech se únorové spotřebitelské ceny ustálily na dvou procentech. Inflace dosáhla cíle stanoveného Českou národní bankou (ČNB).   

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

15. 2. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Inflace je nižší, než se čekalo. Úroky dál klesnou, koruna oslabí

Spotřebitelské ceny v Česku stouply v lednu o 1,5 % v porovnání s loňským prosincem. Oproti loňskému lednu jsou pak vyšší o 2,3 % – meziroční inflace tedy klesla o výrazných 4,6 procentního... celý článek

Tečka za vysokou inflací? Zdražování slábne, hlásí statistici

11. 1. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Tečka za vysokou inflací? Zdražování slábne, hlásí statistici

Průměrná míra inflace v roce 2023 byla 10,7 %. Oznámil to dnes Český statistický úřad. V roce 2022 dosáhla inflace v průměru 15,1 %.

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Partners Financial Services