Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 7. 2021 | 15 komentářů
Inflace zůstává vysoko, tlak na růst cen nemizí

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny v červnu stouply o 2,8 % oproti stejnému měsíci předchozího roku. Inflace se tak dál drží kolem tříprocentní hranice, i když podruhé v řadě klesla. V dubnu vyskočila až na 3,1 %, v květnu dělala 2,9 %. Čerstvá čísla o inflaci zveřejnil Český statistický úřad. Na vyšší inflaci už reagovala Česká národní banka, která na konci června zvedla své úrokové sazby.

„Největší vliv na meziroční cenový růst měly opět ceny v oddíle doprava. Ceny automobilů byly meziročně vyšší o 5,7 % a ceny pohonných hmot a olejů o 20,2 %. Například cena benzinu Natural 95 byla 32,47 koruny za litr, což byla nejvyšší hodnota od července 2019, tedy nejvíce za téměř dva roky,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Například v oddíle bydlení vzrostly meziročně ceny nájemného z bytu o 2,1 % a ceny vodného a stočného shodně o 5,5 %. Naopak ceny elektřiny klesly o 3,4 % a zemního plynu o 4,7 %. Meziročně levnější v červnu byly i ceny vepřového masa o 9,7 %, ovoce o 7,1 % nebo zeleniny o 6,8 %.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Domácí nezaměstnanost nadále klesá a zdá se, že česká ekonomika, díky státní podpoře, ustála zemětřesení, které mohlo počet lidí bez práce katapultovat nahoru. To se nestalo, a proto je síla a ochota spotřebitelů utrácet velká. Počítáme také s tím, že zvýšený počet Čechů i letos bude trávit dovolenou v tuzemsku, takže utracené peníze zůstanou v ekonomice. I toto jsou faktory, které budou vytvářet tlak na růst cenové hladiny v dalších měsících. V nich budou nejspíš přetrvávat i zahraniční inflační tlaky,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Zatímco s těmi domácími si ČNB poradí díky rostoucí úrokové sazbě, s těmi dovezenými toho mnoho nenadělá. Ty tkví především ve zdražování vstupů a obecnému zpožďování jejich dodávek, což žene ceny vzhůru. Na tomto trendu se nejspíš v dohledné době nic zásadního nezmění. Je tedy pravděpodobné, že se v nejbližších měsících budeme držet v blízkosti 3 % hranice s mírnou tendencí poklesu tempa růstu cenové hladiny,“ dodává Volf.

„Do stále silného meziročního růstu inflace se i nadále významně promítá vyšší cena ropy. S uvolňováním protiepidemických opatření lze pravděpodobně očekávat další zdražovaní v segmentu služeb, což bylo již částečně vidět v červnových číslech. Rizikem pro další zrychlení spotřebitelské inflace zůstává kumulace silných inflačních tlaků na začátku cenového řetězce u průmyslových výrobců. Nejbližší měsíce pravděpodobně přinesou meziroční růst inflace těsně pod 3 % a významnější zrychlení nad 3 % je možné očekávat v závěru letošního roku,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

V porovnání s letošním květnem byly v červnu spotřebitelské ceny vyšší o 0,5 %. Takže zatímco meziroční inflace zpomalila tempo růstu, meziměšíční ji naopak zvedla. V květnu byla na úrovni 0,2 %.

Jak porazit inflaci?

Zdroj: Shutterstock

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám další možnosti.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Například ceny dovolených s komplexními službami vzrostly meziměsíčně o 4,3 %. V oddíle doprava pokračoval sedmý měsíc růst cen pohonných hmot a olejů, který v červnu činil 1,6 %. Ceny stravovacích služeb za poslední měsíc vzrostly o 1,1 %. Z potravin vzrostly především ceny drůbeže o 4,9 %, vajec o 10 % a brambor o 10,5 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory). Naopak oproti květnu zlevnila například zelenina o 3,4 % a ovoce o 1,3 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 2,8 %.

V eurozóně meziroční inflace v červnu rostla podle předběžných údajů o 1,9 %, v Německu o 2,1 % a na Slovensku o 2,5 %. S nejvyšší inflací se nyní v EU potýká sousední Maďarsko, kde poslední známá data za květen hlásila růst cen o 5,3 %, sousední Polsko hlásí 4,6 %. Naopak Řecko jako jediné hlásilo v květnu pokles (-1,2 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 7. 2021 10:02, o

To přece není pravda že ČNB toho moc nenadělá s dovezenými inflačními tlaky. Dostatečné zvýšení sazeb by posílilo korunu a tedy i omezilo růst cen zboží a komodit obchodovaných ve světových měnách.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 7. 2021 11:41, b

Za prvních 6 měcíců je inflace 2,9% to je dost mimo inflační cíl pokud se to rozprostře do konce toho to roku tak se díváme na inflaci 5,8% a ČNB udělá jedeno zvednutí úroků a myslí si, že nás to ochraní před inflací. Hodně firem v zahraničí plánuje teprve teď začít účtovat svoje vyšší ceny koncovím zákazníkům, firmy ČR určitě nebudou pozadu.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

14. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové žebříčky

Kam se teď podívat, když chcete úspory ochránit před inflací líp než na běžném účtu, ale zároveň nemáte zájem je investovat?

Inflaci dochází dech, věří ekonomové. Klesla víc, než čekali

10. 10. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Inflaci dochází dech, věří ekonomové. Klesla víc, než čekali

Spotřebitelské ceny klesly v září o 0,7 % v porovnání s letošním srpnem. Meziročně jsou vyšší o 6,9 %, což je o 1,6 procentního bodu méně než v srpnu. Oznámil to Český statistický úřad.... celý článek

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

25. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Co nejvíc zdražilo, ale i zlevnilo. Tohle jsou skokani roku

Máme tucet špatných a tucet dobrých zpráv. Vybrat vám nedáme. Nejdřív vám ukážeme, které ceny nejvíc vyrostly. Ale vydržte – dozvíte se, i co je lacinější.

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Nová čísla o inflaci. Zdražování zpomaluje, hlásí statistici

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 0,5 % v porovnání s letošním červnem. Meziročně jsou vyšší o 8,8 %, což je o 0,9 procentního bodu méně než v červnu. Informoval o tom Český... celý článek

Partners Financial Services