Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jiří Hovorka | rubrika: Analýza | 20. 9. 2020 | 260 komentářů
Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku.
Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Zdroj: Shutterstock

Češi se dožívají vyššího věku, populace stárne a počet penzistů stoupá. Zatímco v roce 1970 důchod průměrně pobírali 11 let, dnes už je to přes 24 let.

Roste i výše průměrného důchodu. Jenom výdaje na ty starobní tvoří čtvrtinu státního rozpočtu, přesto mzdy rostly v posledních letech rychleji. Současně ale celkové množství peněz vyplacených na důchody roste rychleji než celkové výdaje státu.

To všechno můžeme vyčíst z důchodové ročenky za rok 2019, kterou teď vydala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Prošli jsme ji a vybrali to nejzajímavější.

Důchody rostou pomaleji než mzdy

Mezi roky 1999 a 2019 vzrostl průměrný starobní důchod na 2,3násobek. Zvýšil se tak méně než průměrná mzda, která za tu dobu stoupla na 2,7násobek hodnoty roku 1999 – z tehdejších 12 797 na loňských 34 111 korun měsíčně.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Průměrná výše všech vyplácených starobních důchodů loni dosáhla 13 468 korun za měsíc. U nových starobních důchodů, které ČSSZ začala vyplácet až v roce 2019, je průměr vyšší – 15 081 korun. Čerství penzisté tedy mají vyšší důchody než jejich starší kolegové, protože těží z růstu průměrných mezd v posledních letech.

Výrazně vyšší starobní důchody mají i nadále muži – loni v průměru o 2506 korun měsíčně víc než ženy.

Zdroj: ČSSZ

Jak rostl průměrný důchod v posledních 20 letech.

Rovnostářské důchody

Zatímco na průměrnou mzdu nedosahují dvě třetiny zaměstnanců, u důchodů je střední hodnota (takzvaný medián) velmi blízko u průměru: Průměrný starobní důchod dosáhl v minulém roce 13 468 korun, medián byl jenom o 111 korun nižší.

Medián představuje prostřední hodnotu, pokud bychom je všechny seřadily vedle sebe od nejnižší do nejvyšší – na rozdíl od průměru tedy není tolik zkreslen extrémně vysokými (nebo nízkými) hodnotami.

Jde o potvrzení toho, že český důchodový systém je výrazně solidární, pokud jde o výši příjmů. Zatímco desetina lidí s nejnižšími penzemi loni dostávala méně než 10 038 korun měsíčně, jenom deset procent seniorů naopak dosáhlo na penzi vyšší než 16 955 korun.

U mezd je toto rozpětí mnohem širší. Podle posledních dat za druhé čtvrtletí roku 2020 desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 14 659 korun, opačná desetina měla naopak mzdy nad hranicí 56 263 korun.

Zdroj: ČSSZ

Jaký důchod mají nejchudší, střední a nejbohatší?

Šestkrát nad 70 tisíc

Kolik lidí dostává nejvyšší důchod a jak vysoký je? Česká správa sociálního zabezpečení v předchozích letech odpovídala autorovi tohoto textu, že dva lidé pobírali víc jak sto tisíc korun měsíčně. Nově už uvádí jako horní hranici pouze důchody nad 70 tisíc korun – a těch bylo v minulém roce šest.

Kromě toho ke konci loňského roku vyplácela 66 důchodů v pásmu od 50 000 do 69 999 korun měsíčně. A důchod nad 30 tisíc korun loni pobíralo 4130 penzistů.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

O koho konkrétně jde, samozřejmě úřad neupřesňuje. O lidech s těmi úplně nejvyššími důchody můžeme obecně říct, že předtím měli vysoce nadstandardní příjmy a důchod jim byl přiznán před rokem 2015. Pak se totiž změnila pravidla výpočtu a maximální výše nově přiznaných důchodů se od té doby pohybuje kolem 35 tisíc korun.

K extrémní výši důchodu se tito penzisté s největší pravděpodobností postupně „dopracovali“. Penze totiž roste nejenom o každoroční valorizaci, ale roli hraje také to, když lidé v důchodovém věku dál pracují.

Jestliže odmítnou brát důchod, přestože už na něj mají věk, a místo něho dál pracují, stoupne jim za každých 90 dnů výdělečné činnosti procentní výměra penze o 1,5 procenta. Pokud člověk pracuje, ale současně už bere důchod, sice se mu také zvýší, ale jenom mírně – o 0,4 procenta za 360 dní.

Jak Česko stárne

Ročenka ilustruje také největší problém důchodového systému: stárnutí populace. Zatímco v roce 2019 (tmavě zelené linky) byla v Česku nejpočetněji zastoupena věková skupina mezi 35. a 49. rokem života, v roce 2030 (světle zelené) to mají být lidé od 50 do 59 let.

Stromový graf ukazuje trend, který nás v následujících desítkách let nemine. Ubývá dětí a mladších ročníků a naopak přibývá seniorů, kteří se budou dožívat stále vyššího věku.

Mužům pobírajícím starobní důchod bylo na konci roku 2019 v průměru 71 let, ženám 70 let. Nový starobní důchod Češi loni začali čerpat v průměru v 62 letech (u mužů to bylo 63 a u žen 61 let).

Zdroj: ČSSZ

Věkové složení české populace v roce 2019 a v roce 2030.

V důchodu přes 24 let

Věk pro odchod do důchodu sice každý rok o několik měsíců roste, průměrná doba, kterou v něm Češi tráví, se přesto pořád prodlužuje.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty. Ale k tomu pořád investovat a šetřit. Rádi poradíme s výběrem.

Můžou za to obecně lepší podmínky pro život (od zdravotnictví přes životní prostředí až po stravu), díky nimž se zvyšuje doba dožití.

V roce 2019 dosáhla průměrná délka starobního důchodu 24,37 roku. Výrazně se ale liší podle pohlaví: Zatímco muži v důchodu stráví průměrně něco přes 19 let, u žen je to více jak 28 let.

Ženy totiž stále ještě chodí do důchodu dřív (narovná se to až kolem roku 2030, kdy se důchodový věk má sjednotit na 65 letech) a také se dožívají vyššího věku (v průměru to loni u žen důchodkyň bylo 83,75 roku a u mužů důchodců 79,81 roku).

Jenom od roku 2010 se průměrná doba strávená v důchodu prodloužila téměř o dva roky. A od roku 1970 se dokonce víc jak zdvojnásobila – tehdy dosahovala jenom 11 let.

Zdroj: ČSSZ

Vývoj délky důchodu a průměrného věku důchodce v čase.

Čtvrtina výdajů státu jde na penze

V roce 2019 šlo na starobní důchody 382 miliard korun, což je 2,5násobek výdajů v roce 2001. Výdaje na důchody tak rostly rychleji než celkové výdaje státního rozpočtu, které za stejnou dobu stouply na 2,2násobek stavu z roku 2001.

Lépe než v miliardách si to možná představíme jako podíl ze všech výdajů českého státu (1,55 bilionu korun). Na starobní důchody jich šla v roce 2019 celá čtvrtina.

Zdroj: ČSSZ

Vývoj výdajů státní pokladny na důchody.

Podrobnější pohled ukazuje, že na invalidní důchody směřovalo 48 miliard korun, na vdovské důchody 22,6 miliardy a na důchody pro vdovce 2,9 miliardy. Na sirotčích důchodech stát loni vyplatil 3,5 miliardy korun.

Zdroj: ČSSZ

Státní výdaje podle typu důchodů v roce 2019.

Penzistů výrazně přibylo

Česká správa sociálního zabezpečení v roce 2019 vyplácela 2,41 milionu starobních důchodů, z toho zhruba 40 procent pobírali muži a 60 procent ženy. Celkový počet starobních důchodců za posledních dvacet let vyrostl o 28,5 procenta.

Zdroj: ČSSZ

Vývoj počtu starobních důchodců za posledních 20 let.

Předčasné důchody se loni podílely na celkovém počtu starobních důchodů více jak čtvrtinou – bylo jich 641 tisíc. Každý čtvrtý starobní důchodce v Česku tak odešel do penze předčasně.

Zdroj: ČSSZ

Počty předčasných důchodců v posledních 20 letech.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+610
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 260 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2020 16:45, Danuše

Dobrý den. Od ministryně Maláčové často slyšíme, jak jsou nízké důchody. Nějak opomíná, že jejich výše je vždy odvislá od činnosti,kterou člověk celý život vykonával a pobíral k tomu odpovídající mzdu , ze které odváděl i podíl na soc.zabezpečení .Uklízečka nemůže svůj důchod srovnávat s VŠ pracovníkem např. ve vedoucí funkci.Proto mě dost naštve,když se neustále omílá výše důchodů bez potřebné návaznosti na základ.

+764
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 9. 2020 19:38, Johny 5

Na důchody jde půl bilionu, třetina rozpočtu. Na dávky, včetně třeba mateřský desítky miliard. Vidíte ten rozdíl? Důchodců bude stále víc, protože staneme. Proto je to problém. I kdyby jsme přestali vyplácet všechny dávky, duchody to nezachrání. Chápete?

Zobrazit celé vlákno

-107
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (260 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

26. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

Pokud žadatelé o starobní důchod počkají ještě pár měsíců, budou mít vyšší měsíční příjem. A to v průměru o několik set korun. Výpočty ukazují, že odchod do penze v roce 2024 je finančně... celý článek

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

22. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

Zatímco během celého roku 2021 lidé podali 30 006 žádostí o předčasný starobní důchod, v roce 2022 to bylo už 80 653 žádostí. A letos – zatím jen do 15. září – eviduje Česká správa... celý článek

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody se po lednové valorizaci zvýší o 360 korun, potvrdila dnes vláda. Po 14 letech se také zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Ten pobírají penzisté, kteří byli v odboji nebo byli... celý článek

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

13. 9. 2023 | Jiří Hovorka

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebude nutné chodit osobně na úřad. Od letošního prosince to půjde i přes internet. Počítá s tím novela, kterou dnes schválili poslanci. 

Partners Financial Services