Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů
8. 9. 2023 | Kateřina Jungvirtová

Jarní prázdniny v roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března. Přinášíme přehled termínů pro jednotlivé okresy.
Zdroj: Shutterstock
Navzdory koronavirovým rekordům platí v září standardní pravidla. Zaměstnanci, kteří zůstanou doma s dítětem kvůli zavřené škole, mají nárok na ošetřovné po dobu maximálně devíti kalendářních dnů. U samoživitelů je to maximálně šestnáct.
Rodič se sice může během této doby v čerpání ošetřovného vystřídat s jedním dalším člověkem (typicky druhým rodičem), ale jenom jednou – ne opakovaně. Celková délka podpory se tím neprodlužuje.
Podle standardních pravidel lze ošetřovné při zavřené škole pobírat jenom na dítě „mladší 10 let“. Rozhodující je den žádosti. U desetiletého už tedy rodiče nemají nárok, pokud ošetřování nezačalo před jeho 10. narozeninami.
Ošetřovné – dávka z nemocenského pojištění zaměstnance – pak dosahuje 60 procent denního vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno jeho hrubá mzda (s omezeními pro vyšší příjmy).
Při plošném uzavření škol kvůli koronaviru od poloviny března schválili politici speciální úpravu. Doba čerpání ošetřovného nebyla v takovém případě omezena, dosáhli na něj i rodiče dětí mladších 13 let a nakonec stoupla i výše dávky na 80 procent vyměřovacího základu, což už se blížilo čisté mzdě. O obdobu ošetřovného mohli výjimečně žádat i živnostníci a další podnikatelé (OSVČ).
Speciální pravidla platila až do konce školního roku. Rodiče je tedy mohli využít i po otevření škol v květnu nebo červnu, pokud zůstali s dítětem doma kvůli koronavirovým omezením (doprava, školní jídelna a podobně) nebo rizikům (slabší imunita dítěte, společné bydlení s rizikovou osobou...).
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), do jejíhož resportu spadá vyplácení ošetřovného pro zaměstnance, už na začátku září navrhla, že se ošetřovné při zavřené škole opět prodlouží. Místo maximálně devíti nebo šestnácti dnů by se tak vyplácelo po celou dobu výuky na dálku.
Zároveň se měla zvýšit věková hranice opět na “mladší 13 let“. Za určitých podmínek by na ošetřovné dosáhli i lidé pracující na dohodu. A rozšířit se mělo i na dítě, které má nařízenou karanténu a vzdělává distančním způsobem, přestože zbytek třídy nebo školy normálně funguje.
Proti návrhu se ale postavil silnější vládní partner – hnutí ANO. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je situace jiná než na jaře, kdy vláda zavřela školy plošně. A ministr školství Robert Plaga by sice odstranil strop pro délku čerpání, nechce však zvýšit věkovou hranici.
Vláda se tak zatím neshodla a pro ošetřovné dál platí standardní pravidla.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 9. 2020 13:57, Nastvany rodic
Jdete uz s Covidem nekam. Nechte lidi promorit stejne tady virus bude na trvalo. Co pomuze vse zavirat a zakazovat. Skola se nam nepostara o deti kdyz budem v praci a jeste je mame ucit za ucitele kdyz prijdem s prace mame povinnosti i jine kdo detem navari kdyz budou doma kdo se postara o ostatni veci kolem domacnosti. VLADA ne. UCITELE ne. To jsme to dopracovali hlavne platte dane makejte utracejte a posouchejte nase rozkazy. Opravdu dekujeme
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
17. 9. 2020 18:00, xenie
Jste hulvát, mimochodem jsem pracovala jako bankovní úřednice. Státu odváděla nemálo daní, nečerpala žádné příspěvky. Možná jste z mých daní žil zrovna vy se svou rodinou.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (57 komentářů) příspěvků.