Pět tisíc ke každému důchodu. Vláda se shodla na rouškovném

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 28. 8. 2020 | 78 komentářů
Důchodci nakonec od vlády dostanou letos v prosinci jednorázových 5000 korun. Mimořádná valorizace nebude.
Pět tisíc ke každému důchodu. Vláda se shodla na rouškovném

Zdroj: Shutterstock

Důchodci dostanou před Vánoci jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun. Definitivně se na tom dohodly vládní strany ANO a ČSSD. Po dnešním jednání to oznámili jejich předsedové Andrej Babiš a Jan Hamáček.

„Jde o příspěvek na kompenzaci zvýšených životních nákladů a ke zlepšení života seniorů. Jsem přesvědčený, že v této době je to mimořádně opodstatněné,“ řekl Hamáček. S Babišem společně odmítli, že by šlo o kupování voličů. Na podzim jsou krajské a senátní volby. Babiš s Hamáčkem nechtějí používat ani název rouškovné, s nímž přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Babiš kromě jiného zmínil, že životní náklady důchodců letos rostou rychleji než zbytku populace. Ceny položek ve „spotřebitelském koši důchodců“ rostou meziročně o 3,9 procenta, celková inflace je nyní na 3,2 procentech. Tento vyšší růst nákladů budou mít ale důchodci započtený v pravidelné valorizaci, protože v té se počítá vždy s vyšším z obou ukazatelů.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Příspěvek se týká všech typů důchodů – tedy starobních, invalidních i pozůstalostních. Podle dat České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku na konci června celkem 2 892 823 důchodců, většinu z toho (2,4 milionu) tvoří důchodci starobní.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Zástupci vlády původně mluvili o mimořádné valorizaci důchodů v příštím roce. K té nakonec nedojde. Místo toho vláda důchodcům pošle „jen“ prosincový mimořádný příspěvek, který jim na rozdíl od mimořádné valorizace nezvýší důchody do dalších let. Pro státní pokladnu je to tedy levnější varianta. Podle Babiš vyjde na 15 miliard korun.

Řádná valorizace má podle premiéra v příštím roce dělat 848 korun u průměrného důchodu. Ten se tak dostane nad hranici 15 tisíc korun, což je slib vlády z jejího programu. Průměrný starobní důchod dělal koncem března 14 397 Kč.

Důchody naposledy na začátku roku 2020 stouply o víc než jen zákonnou valorizaci. Průměrný důchod letos v lednu vzrostl o zhruba 900 korun. Většinu dělala zákonná valorizace, dalších 151 korun k průměrnému důchodu dosypala mimořádná pravidla navržená vládou a podpořená i opozicí.

Ještě o rok dřív prosadila vláda další změnu důchodů, která je zvyšuje natrvalo. Od roku 2018 totiž základní výměra důchodu, kterou dostává každý penzista stejně velkou, vzrostla z předchozích devíti na současných deset procent. Oproti předcházejícím rokům je tak každý důchod v Česku nyní automaticky vyšší o víc jak 300 korun měsíčně.


Důchodové menu:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+100
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 78 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 8. 2020 18:33, Nevěřící Tomáš,

Je s podivem kolika lidem je rouškovné trnem v oku, ale že stát přispívá na lázeňský pobyt 4 000 to už nikomu nevadí.Každý vidí jen důchodce a ti co by si mohli pobyt v lázních zaplatit. Ještě dostanou dotace.Zajímalo by mě kolik důchodců si může tento pobyt zaplatit i po přiložení tzv, rouškovného

+157
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 8. 2020 16:09, pelvis

To se nam to hoduje, kdyz nam druhy pucujou.Vseho docasu!!

-72
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (78 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

26. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

Pokud žadatelé o starobní důchod počkají ještě pár měsíců, budou mít vyšší měsíční příjem. A to v průměru o několik set korun. Výpočty ukazují, že odchod do penze v roce 2024 je finančně... celý článek

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

22. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

Zatímco během celého roku 2021 lidé podali 30 006 žádostí o předčasný starobní důchod, v roce 2022 to bylo už 80 653 žádostí. A letos – zatím jen do 15. září – eviduje Česká správa... celý článek

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody se po lednové valorizaci zvýší o 360 korun, potvrdila dnes vláda. Po 14 letech se také zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Ten pobírají penzisté, kteří byli v odboji nebo byli... celý článek

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

13. 9. 2023 | Jiří Hovorka

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebude nutné chodit osobně na úřad. Od letošního prosince to půjde i přes internet. Počítá s tím novela, kterou dnes schválili poslanci. 

Partners Financial Services