Důchody byly loni v plusu, státní rozpočet i tak v minusu

| rubrika: Aktuality | 17. 2. 2020 16:15

Důchodový systém v Česku skončil loni třetí rok v řadě v přebytku. Na penze se vybralo o 19,8 miliardy korun víc, než se vyplatilo. Částka je ale o 2,2 miliardy korun nižší než v roce 2018. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, které zveřejnila agentura ČTK.

ČSSZ loni na důchodových odvodech vybrala 480,29 miliardy korun a na starobní, invalidní a pozůstalostí penze vydala 460,51 miliardy korun.

Předloni byl rozdíl příjmů a výdajů vyšší než v minulém roce. Přebytek činil 22,01 miliardy. V roce 2017 dosahoval 900 milionů korun. Ještě v roce 2016 ale vyplacená suma převyšovala tu vybranou o 16,3 miliardy korun. Nejvyšší byl deficit v letech 2012 a 2013, kdy se každý rok blížil 50 miliardám korun.

Důchodový systém není nikterak oddělen od státního rozpočtu. Důchody stát musí vyplácet podle zákona. I pokud je tedy systém ve schodku, musí se důchody vyplácet. Stejně tak platí, že když je systém v přebytku, spotřebují se peníze navíc na jiné účely a nepřevádí se na nějaký speciální důchodový rezervní fond. I když loni tedy důchodový účet byl v přebytku, státní rozpočet skončil skoro 30 miliard korun v minusu.

Důchody v Česku na konci loňského roku od ČSSZ dostávalo 2,9 milionu lidí. Úřad posílal přes 2,4 milionu starobních a téměř 419 tisíc invalidních penzí. Dalších 63 730 lidí pobíralo pozůstalostní důchod.

Naopak do minusu se loni poprvé po deseti letech propadlo nemocenské pojištění. Schodek dosáhl podle dat ČSSZ tří miliard korun. Na nemocenských odvodech úřad vybral 35,86 miliardy korun a na nemocenských dávkách vyplatil 38,89 miliardy. Nejvyšší přebytek nemocenského pojištění byl v roce 2012, kdy dosahoval 5,6 miliardy korun. Od té doby postupně klesal až na předloňských 630 milionů korun. Z nemocneského pojištění se kromě nemocenské vyplácí i mateřská, otcovská a dlouhodobé ošetřovné.


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.