Vyšší důchod nedostanou všichni hned. V pořádku, řekl soud

| rubrika: Aktuality | 3. 6. 2020 15:00 | 46 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Různé termíny, v nichž stát vyplácí důchody a od kterých se také na začátku roku vyplácí valorizovaná penze, neporušují základní práva a svobody a nikdo o peníze nepřichází.

Takový je verdikt Ústavního soudu, který rozhodoval o ústavní stížnosti skupiny 41 poslanců Pirátů, SPD a KDU-ČSL. Ti chtěli zrušit ustanovení v zákoně, podle něhož ke zvýšení důchodu dochází až ke dni výplaty. Ty nejsou pro všechny stejné. Problém loni podrobně popsal i web Peníze.cz.

„Lidé, kterým se vyplácí důchod na konci ledna, dostávají méně peněz než ti, kterým se vyplácí na začátku ledna. Člověk, který dostane důchod 2. ledna, obdrží celé zvýšení, a ten, kdo 24. ledna, má pouze poměrnou část za osm dnů a zbytek se mu nikdy nedoplatí,” vysvětluje jeden z iniciátorů stížnosti Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Anketa

Jak vám chodí důchod?

Ústavní soud ale problém nevidí. „Všichni poživatelé důchodu, dostávající před valorizací stejný důchod, dostanou bez ohledu na termín jeho výplaty vyplacenu i v návaznosti na každoroční valorizaci stejnou částku. Jednoduše řečeno, všichni ve stejném postavení dostávají stejně a tedy jsou si (s výjimkou rozdílnosti data výplaty, která však není předmětem přezkumu) zcela rovni,“ shrnuje dnešní verdikt Miroslava Sedláčková, mluvčí Ústavního soudu.

„Právní úprava je tak z pohledu uváděných základních práv a svobod zcela neutrální, žádným způsobem je neomezuje, tím spíše pak ne způsobem, který by byl pro nějaké poživatele důchodu nebo jejich skupinu nějakým způsobem diskriminující,“ dodává Sedláčková.

Psali jsme podrobně: Vyšší důchod nedostanou všichni hned. Stěžují si u soudu 


Čtěte také:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+140
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 46 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2020 2:41, jan

Vše je logické! Natvrdlá opozice a někteří škodiči, musí ale pořád do něčeho vrtat...

+251
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 6. 2020 18:14, Suchomelová Zdenka

Nevím proč mám být krácená o peníze,jenom proto,že dostávám důchod až 20 v měsíci.Vidím to jako největší podraz na nás.Myslím si ,že by se někdo měl pořádně zamyslet nad tím,protože s toho bude pěkná mela.

-82
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (46 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.