Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 29. 1. 2024 | 5 komentářů
Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

Zdroj: Česká spořitelna

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu službu Platím a spořím. Jejím základem je zaokrouhlování plateb kartou – rozdíl mezi skutečně zaplacenou a zaokrouhlenou částkou jde na spořicí účet. Podobnou možnost už dříve nabídly Equa bank, ČSOB a mBank.

Využití služby Platím a spořím u České spořitelny je samozřejmě dobrovolné. Když si ji klient aktivuje v digitálním bankovnictví George, zaokrouhlí se mu pak každá platba debetní kartou v obchodě nebo na internetu zaokrouhlí na nejbližších deset korun nahoru. Výše zaokrouhlené částky se automaticky odešle na spořicí účet klienta.

Klient si může v případě zájmu navýšit zaokrouhlenou částku o dalších deset, dvacet nebo třicet korun. Službu mohou využívat i klienti, kteří dosud spořicí účet nemají. Při zapnutí funkce Platím a spořím si ho jednoduše založí v bankovnictví George.

„Nová služba je důležitým nástrojem pro zlepšování finančního zdraví klientů, který jim pomáhá tvořit finanční rezervu. Čím více klient platí kartou, tím více peněz se automaticky odesílá na jeho spořicí účet,“ říká Lukáš Pudil, šéf oddělení Personalizace v České spořitelně.

Služba Platím a spořím už má za sebou tříměsíční pilotní provoz. V mobilní aplikaci George si ji aktivovalo 82 tisíc klientů. Celkem klienti provedli přes 3,9 milionu plateb kartou a připsali si tak na své spořicí účty souhrnnou částku přes 58,3 milionu korun. V průměru každý klient provedl měsíčně 16 plateb kartou a díky zaokrouhlení plateb na spořicí účet odeslal v průměru částku 240 korun.

„Řadě klientů chybí disciplína odkládat si pravidelně stranou peníze na horší časy a žijí de facto bez jakékoli finanční rezervy. Služba Platím a spořím spoří za klienty a vytváří jim finanční rezervu. Těší nás, že z 82 tisíc klientů, kteří si ji aktivovali v pilotním provozu, je 70 procent klientů, kteří si předtím neuměli stranou odkládat žádné finance a novou službou jim pomáháme měnit finanční návyky,“ dodává Pudil.

Nová služba doplňuje slevový program Moneyback, který spořitelna spustila v létě roku 2020 a nabízí odměnu zpět (cashback) za nákupy u vybraných obchodníků. „Díky oběma nástrojům, které pomáhají klientům starat se o finanční zdraví, mohou ročně ušetřit řádově jednotky tisíc korun. Jen za loňský rok si v průměru klienti díky jednotlivým funkcionalitám v Georgi přilepšili o 7254 Kč,“ upřesňuje Pudil.

Srovnejte to s námi

Srovnávací válec
Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

S podobnou službou přišla už v roce 2018 Equa bank pod názvem Drobné investování. Při každé platbě kartou – v obchodě i online – si klienti mohli odkládat malé částky od 10 do 50 Kč. Při dosažení aspoň 100 Kč se pak převedly do některého z vybraných podílových fondů. 

ČSOB od září 2020 nabízí službu nazvanou ČSOB Drobné. Kdo chce, může si každou platbu kartou nechat zaokrouhlovat nahoru na nejbližší násobek dvaceti korun. Až se takhle automaticky nastřádá 300 korun, převedou se do podílového fondu.

Podobně funguje i spořicí účet mSpoření v mBank. Každou platbu kartou si lze buď zaokrouhlit na stokoruny nahoru, nebo k ní přidat určité procento z platby (třeba deset procent), nebo si zvolit pevnou částku – a podle volby klienta pak zamíří na spořicí účet.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

23. 2. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Úrok na spořicím účtu sníží i Moneta

Na snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou reaguje také Moneta Money Bank. Od začátku března sníží maximální sazbu jejího spořicího účtu na 5,1 % ročně místo dosavadních... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

8. 2. 2024 | Petr Kučera

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Česká národní banka dnes podruhé za sebou snížila základní úrokové sazby, od nichž se odvíjejí i sazby jednotlivých bank na spořicích produktech. Na termínovaných vkladech si můžete... celý článek

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

30. 1. 2024 | Finparáda | 2 komentáře

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 13. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Partners Financial Services