Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 28. 4. 2022 05:01 aktualizováno 30. 4. 2022 14:00 | 131 komentářů
Domácnosti s příjmem do milionu korun ročně mají dostat jednorázový příspěvek na každé dítě do 18 let. Přijde nejspíš během srpna.
Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Zdroj: Shutterstock

Vláda se shodla na jednorázovém příspěvku 5000 korun na každé dítě do 18 let věku, a to pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Zvýší se také měsíční strop při čerpání rodičovského příspěvku.

Mimořádná dávka má rodičům pomoct zvládnout prudce rostoucí inflaci, především zdražování potravin, energií, pohonných hmot, ale i výdajů souvisejících se školou nebo péčí o dítě.

Jednorázový příspěvek 5000 korun na děti do 18 let by měl rodičům přijít během srpna, očekává ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda se zatím shodla na základních obrysech, konkrétní návrh zákona teď připraví právě ministerstvo pod vedením Jurečky. Koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů pak chce zákon prosadit ve sněmovně co nejrychleji.

Na příspěvek mají dosáhnout rodiny s příjmem do jednoho milionu korun ročně. V přepočtu to znamená 83 333 korun měsíčně, a to včetně jiných dávek nebo například výživného. „Příspěvek není podmíněn třeba tím, že by členové rodiny museli pracovat, nebo nesměli pobírat nějaké dávky,“ potvrzuje Jurečka. Původně mluvil o čistém příjmu, později ale oznámil, že se spletl: počítat se bude hrubý příjem, tedy před snížením o daně a povinné odvody. 

Jurečka po jednání vlády předpokládal, že příspěvek dostanou i děti, které se narodí do začátku účinnosti zákona. Ministerstvo ve čtvrtek upřesnilo, že příspěvek by měly dostat děti, které se narodí do data výplaty příspěvku, tedy zhruba do srpna.

Další podrobnosti se dozvíme až v dalších dnech – například i to, zda se bude počítat příjem za předchozí kalendářní rok a jak se bude ověřovat. Zatím jde stále o plán, který nemá podobu návrhu zákona. 

Celkově by se příspěvek měl týkat 2,1 milionu dětí v 1,1 milionu domácnostech. Celkový dopad na státní rozpočet by neměl přesáhnout 10 miliard korun. „Administrace příspěvku bude přizpůsobena tomu, aby mohla v maximální míře probíhat online a její vyřízení tak bylo jednoduché a rychlé,“ dodává Jurečka.

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

„Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, není ale v možnostech státních financí, abychom dávali plošně podporu všem, jenom bychom tím zrychlovali spirálu inflace,“ říká předseda vlády Petr Fiala. Tento balíček má pomoct střední třídě, rodinám s dětmi a samoživitelům.

Rodiny s dětmi jsou podle vlády ještě více ohroženou skupinou než důchodci, kteří už byli letos podpořeni dvojí valorizací důchodů a velmi pravděpodobně bude ze zákona následovat i třetí. Už dříve vláda vedle důchodců podpořila také nejchudší domácnosti: od dubna zvýšila životní a existenční minimum, což má vliv například na dětské přídavky, porodné nebo nezabavitelnou částku při srážkách ze mzdy. „Další balíček chce vláda připravit na podporu osob se zdravotním postižením,“ dodal Jurečka v České televizi.

Proč koalice zatím nepůjde cestou zvýšení daňové slevy na dítě nebo základní slevy na poplatníka? Politici to vysvětlují snahou o rychlost a jednoduchost – přinejmenším podnikatelé by museli čekat na peníze z vyšší slevy na děti nejméně do dubna příštího roku.

Vláda se shodla také na zvýšení stropu pro čerpání rodičovského příspěvku z deseti na třináct tisíc korun měsíčně. Celková částka k čerpání, tedy 300 tisíc korun, se však zatím nezvýší. Koalice sice před měsícem zvažovala i zvýšení celkové částky od roku 2023, a to v nejštědřejší variantě až o 45 tisíc, nakonec to ale nezařadila mezi své aktuální priority.

„Připravíme také legislativní změny na podporu zkrácených a flexibilních úvazků. Ještě více podpoříme dětské skupiny,“ dodal Fiala po středečním jednání vlády.

Chcete se včas dozvědět novinky? Přidejte si nás na FacebookInstagram nebo Twitter a neuniknou vám další aktuality!

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 131 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 4. 2022 8:22, Mladý

No, myslím si, že čistý příjem 2 dospělých 83.333,- / měsíčně nemá každý, ale tato částka by se měla snížit tak na 1/2. Ten, kdo má přes 40.000,- / měs nutně nepotřebuje 5.000,- na dítě. Jsou v naší republice potřebnější rodiny, kde nedají ani 50.000,- / měs čistého !!! každý nepracuje v Praze atp.... Už si konečně nechte někdo udělat studii o SKUTEČNÉM PRŮMĚRNÉM PLATU V ČR ! Třeba mimo velká města, to by se asi někdo divil....

+190
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 4. 2022 8:24, Jana

Mám pět dětí a 25 litrů se bude hodit.

-87
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (131 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 158 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

30. 4. 2022 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

Na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě do 18 let věku dosáhnou rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Limit se nebude počítat z čistého příjmu. Přestože... celý článek

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

26. 4. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Spoření pro děti: Vyšší úrok jen tak nedostanou, odejít je těžší

Převést úspory ze špatně úročeného účtu pro děti může být komplikované. Ale nevzdávejte to. Banky musí umožnit přinejmenším převod na jiný produkt vedený na jméno dítěte, a to i u konkurence. celý článek

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

5. 4. 2022 | Eva Dandová | 39 komentářů

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

Zaměstnanci s dětmi do osmi let se mohou těšit na delší dovolenou. Plán na takzvané rodičovské volno vzniká na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Zvýšení rodičovského příspěvku: Ve hře je až 45 tisíc

3. 4. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Zvýšení rodičovského příspěvku: Ve hře je až 45 tisíc

Vláda chystá zvýšení rodičovského příspěvku. Nejštědřejší varianta podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s růstem o 15 procent, tedy o 45 tisíc na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.