Mateřská i pro studentky. Zásadní změnu pravidel čeká schvalování
23. 9. 2024 | Kateřina Hovorková
Na peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou mateřskou, by mohly mít nárok také studentky. Jak by to po chystané změně zákona mohlo fungovat?
Zdroj: Shutterstock
Pozor, už máme novější článek po schválení poslanci 14. června. Podmínky jsou oproti původnímu návrhu přísnější a přesnější. Odkaz na nový přehled: Příspěvek 5000 Kč na dítě schválili poslanci. Známe podrobné podmínky
Jestli vás přesto zajímá archivní text z 28. dubna, tady je:
Vláda se shodla na jednorázovém příspěvku 5000 korun na každé dítě do 18 let věku, a to pro rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Zvýší se také měsíční strop při čerpání rodičovského příspěvku.
Mimořádná dávka má rodičům pomoct zvládnout prudce rostoucí inflaci, především zdražování potravin, energií, pohonných hmot, ale i výdajů souvisejících se školou nebo péčí o dítě.
Jednorázový příspěvek 5000 korun na děti do 18 let by měl rodičům přijít během srpna, očekává ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vláda se zatím shodla na základních obrysech, konkrétní návrh zákona teď připraví právě ministerstvo pod vedením Jurečky. Koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů pak chce zákon prosadit ve sněmovně co nejrychleji.
Na příspěvek mají dosáhnout rodiny s příjmem do jednoho milionu korun ročně. V přepočtu to znamená 83 333 korun měsíčně, a to včetně jiných dávek nebo například výživného. „Příspěvek není podmíněn třeba tím, že by členové rodiny museli pracovat, nebo nesměli pobírat nějaké dávky,“ potvrzuje Jurečka. Původně mluvil o čistém příjmu, později ale oznámil, že se spletl: počítat se bude hrubý příjem, tedy před snížením o daně a povinné odvody.
Jurečka po jednání vlády předpokládal, že příspěvek dostanou i děti, které se narodí do začátku účinnosti zákona. Ministerstvo ve čtvrtek upřesnilo, že příspěvek by měly dostat děti, které se narodí do data výplaty příspěvku, tedy zhruba do srpna.
Další podrobnosti se dozvíme až v dalších dnech – například i to, zda se bude počítat příjem za předchozí kalendářní rok a jak se bude ověřovat. Zatím jde stále o plán, který nemá podobu návrhu zákona.
Celkově by se příspěvek měl týkat 2,1 milionu dětí v 1,1 milionu domácnostech. Celkový dopad na státní rozpočet by neměl přesáhnout 10 miliard korun. „Administrace příspěvku bude přizpůsobena tomu, aby mohla v maximální míře probíhat online a její vyřízení tak bylo jednoduché a rychlé,“ dodává Jurečka.
Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?
„Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, není ale v možnostech státních financí, abychom dávali plošně podporu všem, jenom bychom tím zrychlovali spirálu inflace,“ říká předseda vlády Petr Fiala. Tento balíček má pomoct střední třídě, rodinám s dětmi a samoživitelům.
Rodiny s dětmi jsou podle vlády ještě více ohroženou skupinou než důchodci, kteří už byli letos podpořeni dvojí valorizací důchodů a velmi pravděpodobně bude ze zákona následovat i třetí. Už dříve vláda vedle důchodců podpořila také nejchudší domácnosti: od dubna zvýšila životní a existenční minimum, což má vliv například na dětské přídavky, porodné nebo nezabavitelnou částku při srážkách ze mzdy. „Další balíček chce vláda připravit na podporu osob se zdravotním postižením,“ dodal Jurečka v České televizi.
Proč koalice zatím nepůjde cestou zvýšení daňové slevy na dítě nebo základní slevy na poplatníka? Politici to vysvětlují snahou o rychlost a jednoduchost – přinejmenším podnikatelé by museli čekat na peníze z vyšší slevy na děti nejméně do dubna příštího roku.
Vláda se shodla také na zvýšení stropu pro čerpání rodičovského příspěvku z deseti na třináct tisíc korun měsíčně. Celková částka k čerpání, tedy 300 tisíc korun, se však zatím nezvýší. Koalice sice před měsícem zvažovala i zvýšení celkové částky od roku 2023, a to v nejštědřejší variantě až o 45 tisíc, nakonec to ale nezařadila mezi své aktuální priority.
„Připravíme také legislativní změny na podporu zkrácených a flexibilních úvazků. Ještě více podpoříme dětské skupiny,“ dodal Fiala po středečním jednání vlády.
Chcete se včas dozvědět novinky? Přidejte si nás na Facebook, Instagram nebo Twitter a neuniknou vám další aktuality!
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
28. 4. 2022 8:22, Mladý
No, myslím si, že čistý příjem 2 dospělých 83.333,- / měsíčně nemá každý, ale tato částka by se měla snížit tak na 1/2. Ten, kdo má přes 40.000,- / měs nutně nepotřebuje 5.000,- na dítě. Jsou v naší republice potřebnější rodiny, kde nedají ani 50.000,- / měs čistého !!! každý nepracuje v Praze atp.... Už si konečně nechte někdo udělat studii o SKUTEČNÉM PRŮMĚRNÉM PLATU V ČR ! Třeba mimo velká města, to by se asi někdo divil....
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
28. 4. 2022 8:24, Jana
Mám pět dětí a 25 litrů se bude hodit.
V diskuzi je celkem (136 komentářů) příspěvků.