Zvýšení rodičovského příspěvku: Ve hře je až 45 tisíc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 4. 2022 12:30 aktualizováno 4. 4. 2022 10:00 | 12 komentářů
Zvýšení rodičovského příspěvku: Ve hře je až 45 tisíc

Zdroj: Shutterstock

Vláda chystá zvýšení rodičovského příspěvku. Nejštědřejší varianta podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s růstem o 15 procent, tedy o 45 tisíc na celkových 345 tisíc korun.

„Pokud dojde k dohodě, měl by příspěvek vzrůst od začátku příštího roku,“ řekl České televizi předseda vlády Petr Fiala (ODS) na konci března. Vládní koalici přitom nic nebrání, aby příspěvek zvýšila k dřívějšímu datu.

Na konci března vláda rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima hned od dubna. Od životního minima se odvíjí i nárok na porodné nebo přídavek na dítě. Ke zvýšení minima stačí nařízení vlády, není potřeba schválení Parlamentem – na rozdíl od rodičovského příspěvku. Růst příspěvku však podle ČT podporují i koaliční ANO a SPD, takže poslanci by ho mohli schválit rychle.

Zatím není jasné, jestli se rodičovský příspěvek skutečně zvýší o zmíněných 15 procent, nebo méně výrazněji. Vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů měla o konkrétní částce ještě jednat. 

Na rychlém řešení se koalice nakonec neshodla. „Nebavili jsme se o tom, že bychom ho zvýšili v nejbližší době. Je to jedna z variant do budoucna, v řádech měsíců. Možná ve druhém pololetí, možná v příštím roce,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Právo na začátku dubna.

Chcete se včas dozvědět novinky? Přidejte si nás na Facebook, Instagram nebo Twitter a neuniknou vám další aktuality!

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

Rodičovský příspěvek se naposled zvyšoval od ledna 2020, a to z 220 na 300 tisíc korun. Vyšší příspěvek tehdy dostali nejenom lidé, kteří ho v roce 2020 začali nově čerpat, ale i ti, kteří ho k 1. lednu 2020 stále pobírali. Smůlu měli ti, kteří příspěvek dočerpali do konce roku 2019, přestože jejich dítěti byly i v roce 2020 méně než čtyři roky.

V červenci 2021 pak politici schválili další vylepšení: Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním předchozího rodičovského příspěvku, nepřijde už o zbytek peněz.

Zvýšit rodičovský příspěvek teď politici chtějí kvůli prudce rostoucí inflaci, která zdražuje životní náklady. Piráti se přitom už dříve snažili prosadit, aby se rodičovský příspěvek pravidelně valorizoval podobně, jako se zvyšují důchody – tedy o inflaci a polovinu růstu reálných mezd.

„Pokud skončíme pouze u jednorázového zvýšení, za pár let se budeme znovu dohadovat o té samé věci. Na místě je proto zavedení automatické valorizace rodičovského příspěvku, jako je tomu například u důchodů. Reálná hodnota rodičovského příspěvku by tak zůstala zachována, rodičům by v čase nezůstávalo stále méně a méně,“ vysvětlovala v létě 2019 pirátská poslankyně Olga Richterová. Její návrh na pravidelnou valorizaci počínaje rokem 2021 však tehdy neprošel. Neuspěl ani podobný návrh Markéty Pekarové Adamové z TOP 09.

Budete mít v roce 2022 nárok na porodné?

+

Další kalkulačky

Výpočet přídavků na děti 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Rodičovský příspěvek 2022

měsíců

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 4. 2022 23:05, Michal

Jako je dobře že na řadu konečně přišli rodičovské příspěvky, ale ti lidé je potřebují teď hned, ne od začátku příštího roku. Inflace nás drtí nyní. A bylo by fajn kdyby se dohodli na valorizaci, jako u těch důchodů. Teď se to ukázalo v plné parádě k čemu bylo to poslední zvýšení, úplně k ničemu, protože rodič už teď bere díky inflaci méně. Bohužel rodiče nejsou tolik slyšet, aby se na ně dostatečně myslelo. Je to smutné, protože jde o výchovu dětí, zajištění důstojného dětství, otázka budoucí generace.

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 4. 2022 11:28, Zdenka

Dobrý den jsem samozivitelka a mám 2.5 roční dcerku. Rodičovská dovolená mi končí v srpnu 2022. V září jestli nepřijmou dceru do školky tak jsem na mizině jelikož podpora v nezaměstnanosti 5500+5000 příspěvek na bydlení+ výživné+ přídavek na dítě 4630 to je 15100 nájemné ponavyseni energii 12000 hmotná nouze nic nepřispěje jelikož se počítá 3 měsíce zpětné a nemám nárok na doplatek na bydlení. Tak co se týče navýšení rodičovské dovolené tento rok by určitě pomohlo hodně samozivitelkam a rodinám s malými prijmi. Jednorázový příspěvek je hezké ale pokryje jen jeden měsíc a co máme dělat dál. Dekuji

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 158 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

30. 4. 2022 | Petr Kučera | 30 komentářů

Jurečka se spletl. Na příspěvek 5000 Kč dosáhne méně rodin

Na jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě do 18 let věku dosáhnou rodiny s hrubým příjmem do jednoho milionu korun za rok. Limit se nebude počítat z čistého příjmu. Přestože... celý článek

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

28. 4. 2022 | Petr Kučera | 131 komentářů

Pět tisíc na dítě. Vláda chystá balíček pro rodiny

Domácnosti s příjmem do milionu korun ročně mají dostat jednorázový příspěvek na každé dítě do 18 let. Přijde nejspíš během srpna.

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

5. 4. 2022 | Eva Dandová | 39 komentářů

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

Zaměstnanci s dětmi do osmi let se mohou těšit na delší dovolenou. Plán na takzvané rodičovské volno vzniká na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Porodné dostane víc rodin. Spočítejte si, jak jste na tom

1. 4. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Porodné dostane víc rodin. Spočítejte si, jak jste na tom

Růst životního minima od dubna zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Tady je nová kalkulačka.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.