Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Lukáš Kovanda | rubrika: Komentář | 29. 3. 2022 | 52 komentářů
Důchodci se letos dočkají ještě třetího zvýšení penzí, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Inflace je totiž tak rychlá, že by měly být splněny podmínky i pro druhou mimořádnou valorizaci.
Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Zdroj: Shutterstock

Inflace v Česku je teď nejvýraznější od devadesátých let. Další impuls dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině. Sčítají se tak efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla citelná, a právě inflace válečné, která se převážně teprve projeví. Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se důchody ze zákona valorizují.

Důchodci se kvůli nečekaně rychlému růst cen podle všeho dočkají ještě letos druhé mimořádné valorizace, celkově tedy třetí.

Důchody byly letos valorizovány, jak je obvyklé, od ledna. Druhé navýšení přijde – v rámci mimořádné valorizace – od letošního června, kdy stát důchodcům přidá v průměru 1017 korun. Podmínky pro tuto mimořádnou valorizaci se splnily letos v lednu, kdy příslušný ukazatel inflace stoupl o pět procent v porovnání s červnem 2021 – posledním měsícem, který zohledňovala lednová řádná valorizace.

Jestliže bude pokračovat silná meziměsíční dynamika inflace, která byla zatím patrná za leden (kdy se kvůli přeceňování dala čekat) i za únor, naplní se už nejspíše letos v červnu nebo červenci podmínky pro druhou letošní mimořádnou valorizaci. K té pak musí ze zákona opět dojít v pátém měsíci od splnění podmínek, tedy letos v listopadu nebo prosinci.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Je pravděpodobné, že druhá mimořádná valorizace by byla procentuálně nižší než první mimořádná valorizace, která od června zvyšuje zásluhovou část penze o 8,2 procenta. Základní výměra, kterou mají všichni důchodci stejnou (3900 korun), se mimořádnou valorizací nenavyšuje.

Jeden příklad za všechny: Člověk, který nyní pobírá důchod 16 000 korun měsíčně, si díky červnové mimořádné valorizaci přijde navíc na 993 korun. Od června mu tedy stoupne důchod na 16 993 korun. Pokud by podmínky pro druhou mimořádnou valorizaci byly splněny už letos v červnu, zvýší se důchody znovu od listopadu 2022. Jestliže by zásluhová část penze na základě inflace mezi letošním lednem a červnem stoupla například o 5,5 procenta, člověk s uvedeným důchodem 16 993 korun se v listopadu dočká navýšení o dalších 720 korun na 17 713 korun.

Výpočet inflace

%

Další kalkulačky

Lukáš Kovanda

Autor článku Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+167
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 52 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2022 8:31, Pag

Citace - ABC / 29.03.2022 05:49

Chybí tam informace, o kolik by musela vzrůst průměrná mzda a sociální pojištění z ní, aby se letošní valorizace důchodů pokryly.
Není třeba, stačí trochu omezit horečnaté zbrojení, rozdávání zbraní a dalšího komukoli, odstřihnout pelčákovce a bude peněz dosti.

Zobrazit celé vlákno

+61
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2022 22:34, slusnocech

duchody neni potreba zvysovat duchodci se jenom musi naucit vic snazit. Taky musi umet setrit a ne vyhodit vsechno za herbalife a podobne. Dekuji.

-193
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (52 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

26. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Do důchodu nespěchejte. Počkejte si, bude výhodnější

Pokud žadatelé o starobní důchod počkají ještě pár měsíců, budou mít vyšší měsíční příjem. A to v průměru o několik set korun. Výpočty ukazují, že odchod do penze v roce 2024 je finančně... celý článek

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

22. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

O předčasné důchody je rekordní zájem, ukazují čísla z úřadů

Zatímco během celého roku 2021 lidé podali 30 006 žádostí o předčasný starobní důchod, v roce 2022 to bylo už 80 653 žádostí. A letos – zatím jen do 15. září – eviduje Česká správa... celý článek

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

14. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy do předčasného důchodu? Porovnání ukazuje, o kolik přijdete po zpřísnění

Jak moc se vyplatí odejít do předčasného důchodu ještě v září, než začnou platit nová pravidla? Kdo si pospíší, vydělá na tom výrazně. Dosavadní podmínky se přitom dají ještě na půl... celý článek

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Zvýšení důchodů schválila vláda. Spočítejte si, kolik dostanete

Důchody se po lednové valorizaci zvýší o 360 korun, potvrdila dnes vláda. Po 14 letech se také zvýší zvláštní příspěvek k důchodu. Ten pobírají penzisté, kteří byli v odboji nebo byli... celý článek

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

13. 9. 2023 | Jiří Hovorka

Žádost o důchod se zjednoduší. Úřad využije internet

Kvůli žádosti o důchod už nebude nutné chodit osobně na úřad. Od letošního prosince to půjde i přes internet. Počítá s tím novela, kterou dnes schválili poslanci. 

Partners Financial Services