Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Lukáš Kovanda | rubrika: Komentář | 29. 3. 2022 | 51 komentářů
Důchodci se letos dočkají ještě třetího zvýšení penzí, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Inflace je totiž tak rychlá, že by měly být splněny podmínky i pro druhou mimořádnou valorizaci.
Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Zdroj: Shutterstock

Inflace v Česku je teď nejvýraznější od devadesátých let. Další impuls dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině. Sčítají se tak efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla citelná, a právě inflace válečné, která se převážně teprve projeví. Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se důchody ze zákona valorizují.

Důchodci se kvůli nečekaně rychlému růst cen podle všeho dočkají ještě letos druhé mimořádné valorizace, celkově tedy třetí.

Důchody byly letos valorizovány, jak je obvyklé, od ledna. Druhé navýšení přijde – v rámci mimořádné valorizace – od letošního června, kdy stát důchodcům přidá v průměru 1017 korun. Podmínky pro tuto mimořádnou valorizaci se splnily letos v lednu, kdy příslušný ukazatel inflace stoupl o pět procent v porovnání s červnem 2021 – posledním měsícem, který zohledňovala lednová řádná valorizace.

Jestliže bude pokračovat silná meziměsíční dynamika inflace, která byla zatím patrná za leden (kdy se kvůli přeceňování dala čekat) i za únor, naplní se už nejspíše letos v červnu nebo červenci podmínky pro druhou letošní mimořádnou valorizaci. K té pak musí ze zákona opět dojít v pátém měsíci od splnění podmínek, tedy letos v listopadu nebo prosinci.

Je pravděpodobné, že druhá mimořádná valorizace by byla procentuálně nižší než první mimořádná valorizace, která od června zvyšuje zásluhovou část penze o 8,2 procenta. Základní výměra, kterou mají všichni důchodci stejnou (3900 korun), se mimořádnou valorizací nenavyšuje.

Jeden příklad za všechny: Člověk, který nyní pobírá důchod 16 000 korun měsíčně, si díky červnové mimořádné valorizaci přijde navíc na 993 korun. Od června mu tedy stoupne důchod na 16 993 korun. Pokud by podmínky pro druhou mimořádnou valorizaci byly splněny už letos v červnu, zvýší se důchody znovu od listopadu 2022. Jestliže by zásluhová část penze na základě inflace mezi letošním lednem a červnem stoupla například o 5,5 procenta, člověk s uvedeným důchodem 16 993 korun se v listopadu dočká navýšení o dalších 720 korun na 17 713 korun.

Výpočet inflace

%

Další kalkulačky

Lukáš Kovanda

Autor článku Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+166
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 51 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2022 8:31, Pag

Citace - ABC / 29.03.2022 05:49

Chybí tam informace, o kolik by musela vzrůst průměrná mzda a sociální pojištění z ní, aby se letošní valorizace důchodů pokryly.
Není třeba, stačí trochu omezit horečnaté zbrojení, rozdávání zbraní a dalšího komukoli, odstřihnout pelčákovce a bude peněz dosti.

Zobrazit celé vlákno

+88
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2022 22:34, slusnocech

duchody neni potreba zvysovat duchodci se jenom musi naucit vic snazit. Taky musi umet setrit a ne vyhodit vsechno za herbalife a podobne. Dekuji.

-211
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (51 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

13. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 65 komentářů

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce snížit potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod. Dává tak na doporučení OECD nebo ombudsmana, kteří varovali před propadem seniorů... celý článek

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

Všechny důchody porostou letos kvůli prudkému zdražování hned třikrát. Dvě mimořádné valorizace budou v červnu a v září.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.