Inflace v Česku je teď nejvýraznější od devadesátých let. Další impuls dostává v souvislosti s válkou na Ukrajině. Sčítají se tak efekty pandemické inflace, která už sama o sobě byla citelná, a právě inflace válečné, která se převážně teprve projeví. Výsledkem bude nečekaně silná dynamika růstu inflačního ukazatele, na jehož základě se důchody ze zákona valorizují.
Důchodci se kvůli nečekaně rychlému růst cen podle všeho dočkají ještě letos druhé mimořádné valorizace, celkově tedy třetí.
Důchody byly letos valorizovány, jak je obvyklé, od ledna. Druhé navýšení přijde – v rámci mimořádné valorizace – od letošního června, kdy stát důchodcům přidá v průměru 1017 korun. Podmínky pro tuto mimořádnou valorizaci se splnily letos v lednu, kdy příslušný ukazatel inflace stoupl o pět procent v porovnání s červnem 2021 – posledním měsícem, který zohledňovala lednová řádná valorizace.
Jestliže bude pokračovat silná meziměsíční dynamika inflace, která byla zatím patrná za leden (kdy se kvůli přeceňování dala čekat) i za únor, naplní se už nejspíše letos v červnu nebo červenci podmínky pro druhou letošní mimořádnou valorizaci. K té pak musí ze zákona opět dojít v pátém měsíci od splnění podmínek, tedy letos v listopadu nebo prosinci.
Je pravděpodobné, že druhá mimořádná valorizace by byla procentuálně nižší než první mimořádná valorizace, která od června zvyšuje zásluhovou část penze o 8,2 procenta. Základní výměra, kterou mají všichni důchodci stejnou (3900 korun), se mimořádnou valorizací nenavyšuje.
Jeden příklad za všechny: Člověk, který nyní pobírá důchod 16 000 korun měsíčně, si díky červnové mimořádné valorizaci přijde navíc na 993 korun. Od června mu tedy stoupne důchod na 16 993 korun. Pokud by podmínky pro druhou mimořádnou valorizaci byly splněny už letos v červnu, zvýší se důchody znovu od listopadu 2022. Jestliže by zásluhová část penze na základě inflace mezi letošním lednem a červnem stoupla například o 5,5 procenta, člověk s uvedeným důchodem 16 993 korun se v listopadu dočká navýšení o dalších 720 korun na 17 713 korun.
Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
29. 3. 2022 8:31, Pag
Citace - ABC / 29.03.2022 05:49
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 3. 2022 22:34, slusnocech
duchody neni potreba zvysovat duchodci se jenom musi naucit vic snazit. Taky musi umet setrit a ne vyhodit vsechno za herbalife a podobne. Dekuji.
V diskuzi je celkem (52 komentářů) příspěvků.