Nárok na porodné mají jenom rodiny s nízkými příjmy, a to pouze na první a druhé dítě. Základem je, že domácnost má příjem nepřesahující 2,7násobek životního minima.
Do takzvaného rozhodného příjmu pro přiznání porodného se počítají čisté výdělky (po odpočtu zdravotního a sociálního pojištění a daně z příjmů) ze zaměstnání nebo čistý zisk z podnikání. Úředníci započítají také některé dávky – ty, které nahrazují příjem ze zaměstnání nebo podnikání:
Naopak třeba přídavky na dítě se v potaz neberou.
Co se změní od dubna díky zvýšení životního minima? Rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě dosáhnou na porodné, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období (kalendářní čtvrtletí předcházející tomu, v němž se dítě narodilo) dělal maximálně 25 947 korun (jde o 2,7násobek životního minima rodiny 9610 korun). Do března byla hranice příjmu 23 544 korun.
Pokud jde samoživitele, při narození prvního dítěte dosáhnou od dubna na porodné do příjmové hranice 16 416 korun (dříve to bylo 14 904 korun).
Jak je to zrovna ve vašem případě? Snadno to zjistíte v naší kalkulačce:
Když už rodina se dvěma dospělými má jedno dítě mladší šesti let a narodí se jí druhé, dostane od dubna porodné, jestliže měsíční příjem domácnosti v předchozím čtvrtletí nepřekročí 31 806 korun (dříve to bylo 28 863 korun). Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem bude hraniční příjem 22 275 korun (dříve 20 223 korun).
Podrobně jsme o pravidlech porodného a o tom, jak o něj požádat, psali v samostatném článku: Porodné v roce 2022
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku Aktuálně.cz,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem