Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

Michal Skořepa | rubrika: Komentář | 5. 5. 2022 | 29 komentářů
Nejchudší z nás jsme nechali příjmově klesnout o 13 procent oproti roku 2007. Existenční minimum stouplo méně než inflace, píše analytik České spořitelny Michal Skořepa.
Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

Zdroj: Shutterstock

V posledních měsících probíhá debata o tom, zda a jak by měla vláda pomáhat domácnostem zasaženým rychle rostoucími cenami energií a pohonných hmot – a brzy asi i potravin.

Vláda samotná samozřejmě nikomu finančně pomáhat nemůže, neboť peníze netrhá na stromě, nýbrž půjčuje a následně splácí penězi vybranými od poplatníků. Rozhoduje tedy jen o tom, jestli a jak hodně si nynější generace pomůže z kapes budoucích generací. Otázka tak zní, jak hodně bychom si z těch kapes měli vzít.

Jasné vodítko vidím v článku 30 odst. 2 Listiny základních práv a svobod: „Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek.“

Abychom ovšem mohli toto vodítko používat v praxi, musíme stanovit, jak konkrétně vypadá hranice hmotné nouze. Neboli co jsou základní životní podmínky, například o jaké konkrétní objemy zboží a služeb se jedná). A tedy jaký finanční příjem při aktuálních cenách musí člověk mít, aby se držel právě na této hranici a do hmotné nouze nespadl.

Na úrovni tohoto příjmu je pak třeba zavěsit „záchrannou síť“, tj. nastavit sociální dávky tak, aby příjem žádné domácností neklesl pod tuto úroveň.

Chceme-li určit, v jaké výši – ve smyslu dostupného objemu zboží a služeb – by podle české společnosti měla záchranná síť viset, jednou možností je podívat se na částku, která aktuálně odpovídá existenčnímu minimu podle zákona (částka se týká všech výdajů domácnosti kromě nákladů na bydlení).

Zvolíme-li tento přístup, zjistíme velmi zajímavou věc: představa české společnosti o vhodné výši umístění záchranné sítě není v čase neměnná. Pokud se tedy mění, čekali bychom, že celkové reálné bohatnutí společnosti povede spíš k posunům této představy nahoru. Skutečnost je ale opačná: společenská představa ohledně příjmu chránícího před hmotnou nouzí – tj. o inflaci očištěná hodnota existenčního minima – dlouhodobě převážně klesala.

Tak například v lednu 2007 existenční minimum činilo 2020 Kč. Spotřebitelské ceny se od té doby zvýšily o dobrých 55 procent. Pokud bychom se tedy chtěli dodnes držet představy, kterou jsme o vhodné výši záchranné sítě měli v lednu 2007, existenční minimum by dnes mělo činit 3128 Kč. Ve skutečnosti ovšem – po zvýšení od letošního dubna – činí jen 2 740 Kč.

Aktuální výše záchranné sítě podle existenčního minima je tedy o 388 korun níže, než by měla být podle hypotetické valorizace částky stanovené od ledna 2007.

Zdroj: Česká spořitelna

V relativním vyjádření můžeme říct, že jsme ochotni ty nejchudší z nás nechat příjmově klesnout o 13 procent oproti roku 2007. U životního minima by byl výsledek v procentuálním vyjádření velice podobný.

Zdroj: Česká spořitelna

Tento dlouhodobý nezájem o udržování výše, na níž je umístěna záchranná síť v rámci dávkového systému, je zřejmě jednou z forem (bohužel nevhodných), jak společnost reagovala na pocit, že dávky jsou masově zneužívány a že úřady nejsou schopny tomuto zneužívání učinit přítrž. Další formou reakce bylo vybudování atmosféry, že žádat o dávky v hmotné nouzi je ostuda – že je to projev buď lenosti a vykutáleného podvádění, nebo trapné neschopnosti se o sebe postarat.

V tuto chvíli potřebujeme, aby dávky v hmotné nouzi (a příspěvek na bydlení) zafungovaly, jak by měly. Ale ony tak nefungují, protože nastavují záchrannou síť velmi nízko a protože pro mnohé nyní s inflací dramaticky zápasící domácnosti má čerpání těchto dávek silně odpudivý odér.

Výsledkem může být nová vlna exekucí, sociální nepokoje a nástup politických sil nabízejících radikální řešení. V minulých letech jsme bohužel zaseli vítr; teď hrozí, že sklidíme bouři.

Spočítejte si životní minimum 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Michal Skořepa

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 29 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 5. 2022 13:27

Například proč se platí Fialovi 14 poradců. Poradce bere 750kč na hodinu. Takže snížit náklady vlády, zrušit senát.

Zobrazit celé vlákno

+135
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 5. 2022 18:44

Citace - RichardFuld / 06.05.2022 10:44

Moc bych Vám přál, aby nějaké to netáhlo si pro "dávku v hmotné nouzi" přišlo na místo do úřadu přímo k Vám. Tak to totiž dopadne, když ty dávky zrušíte. Vzroste "survival kriminalita". Pak se možná zamyslíte, ale to už bude moc pozdě.

A co třeba kdyby někdo vysvětlil těm netáhlům, že je normální pracovat? Zvláštní, před r. 89 žádné dávky nebyly a šlo to. Každý se živil prací a všem to připadalo normální.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (29 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

31. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima se dotkne zhruba 350 tisíc lidí, říká ministr Marian Jurečka.

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

16. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 4 komentáře

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

Co musíte splnit pro získání příspěvku na živobytí? Poradíme, jak žádat a na kolik máte nárok.

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

4. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 27 komentářů

Doplatek na bydlení zpřísňuje. Kdo o něj přijde

Kdo má nárok na doplatek na bydlení v roce 2022, kolik dělá a kdy o něj můžete přijít? Tady je aktuální přehled po dubnovém zvýšení životního minima.

Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

29. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

Lidem, kteří budou v roce 2022 bojovat s takzvanou energetickou chudobou, má pomoci vylepšený příspěvek na bydlení. Na dnešním jednání se na tom shodla vláda vedená Petrem Fialou (ODS). celý článek

Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

9. 11. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Mimořádnou pomoc kvůli drahým energiím získáte snadněji

Lidé, kteří u elektřiny nebo plynu přešli k dodavateli poslední instance (DPI), dosáhnou snadněji na dávku mimořádné okamžité pomoci od státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmírní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.