„V mobilní bankovní aplikaci George lze nově zadávat zahraniční platby i v jiných měnách než euro. Klienti tak v mobilním zařízení kromě rychlých SEPA plateb mohou snadno odeslat platby ve dvaceti měnách po celém světě,“ říká Radim Široký, expert na zahraniční platební styk v České spořitelně.
Aplikace George si u těchto zahraničních plateb, které probíhají v platebním systému SWIFT, sama od klienta vyžádá vyplnění právě těch polí, která jsou pro styk s tou kterou zemí povinná. Jako příklad Široký uvádí platbu do Velké Británie, kde je nutné vyplnit název ulice a města, kde příjemce platby bydlí.
Platby probíhající mezinárodním systémem SWIFT mají totiž jiná pravidla než zahraniční SEPA platby. Přesněji: různé země mají různá pravidla a vyžadují vyplnění jiných údajů. Kromě adresy příjemce to často bývají například údaje o účelu úhrady. Spořitelna proto připravila speciální webovou stránku, kde je popsáno, jak postupovat při posílání peněz do jednotlivých zemí.
„Zatímco počet zahraničních plateb v eurech, tedy takzvaných SEPA plateb, zadaných v internetovém bankovnictví na počítači v posledních dvou letech stagnuje, počet SEPA plateb odeslaných z mobilních zařízení v posledním roce vzrostl dvojnásobně. Téměř 60 procent všech zahraničních platebních transakcí v eurech se dnes zadává z mobilního telefonu. Podobný trend očekáváme i u zahraničních plateb odeslaných v jiných měnách než je euro,” vysvětluje Radim Široký.
Podle interních údajů banky zadávají Češi nejvíce zahraničních plateb do Polska, do Spojených států amerických nebo Velké Británie.
U zahraničních plateb v jiných měnách než euro musí lidi počítat s tím, že jsou dražší a navíc pomalejší. Eurové SEPA platby jsou zpravidla připsány na účet klienta do druhého dne a jsou zpoplatněné stejně jako domácí platby. Mnohdy tedy jsou zdarma.
Naopak u SWIFT plateb je potřeba počítat i s několika dny, než peníze příjemci dorazí. Důvodem jsou mimo jiné i kontroly proti praní špianvých peněz, financování terorismu a podobně nebo rozdílná časová pásma v zemi příjemce.
Spořitelna si za SWIFT platbu účtuje jedno procento poslané částky, minimálně ale 220 korun a maximálně 1500 korun. Koruny se na zahraniční měnu přepočítávají směnným kurzem v den odeslání platby.
Stejnou službu – tedy platby z mobilu v cizí měně jiné než euro – v Česku nabízejí jen Fio banka a Moneta Money bank.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem