Air Bank bude dál vydávat karty Mastercard

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 1. 2024
Air Bank bude dál vydávat karty Mastercard

Zdroj: Air Bank

Společnosti Mastercard a Air Bank prodloužily dohodu o spolupráci v oblasti zprostředkování plateb do konce roku 2028, tedy o dalších nejméně pět let.

Air Bank už od svého vstupu na trh v roce 2011 vydává klientům výhradně platební karty Mastercard. Celkový počet klientů Air Bank letos v lednu překročil 1,2 milionu.

Platební karty značky Mastercard začnou využívat také všechny banky ze skupiny UniCredit, oznámily obě společnosti loni v květnu. Tuzemská UniCredit Bank v současnosti používá výhradně karty od konkurenční značky Visa, přešla na ně v roce 2020. Podrobnosti ohledně výměny zatím banka neuvedla.

Opačným směrem loni zamířila Česká spořitelna. Klientům, kteří využívají karty značky Mastercard, je zrychleně vyměnila za karty Visa. Spořitelna předtím vydávala karty obou společností, nově se rozhodla pro jedinou.

Pro Visu se rozhodla také Trinity Bank, která platební karty zatím vůbec neměla. Dohodu s Visou oznámila na začátku letošního roku, karty chce začít vydávat během letošního roku. „Klientům budou poskytovat nejen praktický nástroj pro finanční transakce, ale také osobitý estetický zážitek,“ říká Radomír Lapčík, zakladatel a předseda dozorčí rady Trinity Bank.

Karty obou značek vydávají retailovým klientům ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Fio a mBank. Pouze karty Mastercard nabízejí Air Bank, Creditas a Max banka, naopak jen karty Visa vydávají Moneta a UniCredit.

Z pohledu běžného klienta není ve fungování karet Mastercard a Visa prakticky žádný rozdíl, s oběma typy se dá běžně vybírat z bankomatu a platit v obchodech nebo e-shopech. Z pohledu bank jako vydavatelů tak hrají roli hlavně obchodní podmínky, které asociace nabídne.

Mastercard se stal lídrem českého trhu díky agresivnější cenové politice zhruba před deseti lety, kdy na pozici jedničky vystřídal Visu. Jeho podíl ale v posledních letech klesal a podle posledních dat ke konci loňského října ho opět předběhla Visa: Z celkového počtu zhruba 15,1 milionu vydaných karet v Česku připadalo 7,8 milionu na značku Visa a 7,3 milionu na Visa, vyplývá ze statistiky Sdružení pro bankovní karty.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services