Creditas má nový internetbanking i aplikaci. Richee končí

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 21. 7. 2020 | 1 komentář
Z aplikace Richee se stane hlavní mobilní bankovnictví pro všechny klienty Creditas. Zcela novou podobu a funkce má i internetbanking. Tady jsou podrobnosti.
Creditas má nový internetbanking i aplikaci. Richee končí

Zdroj: Creditas

Banka Creditas spustí 4. srpna nové internetové a mobilní bankovnictví. Pod něj přejde i dosud samostatná multibankovní aplikace Richee, stejnojmenný běžný účet přestane banka nabízet.

Změnu, o níž jsme na webu Peníze.cz psali už začátkem června, dnes banka oficiálně představila novinářům.

Aplikace Richee se přejmenuje na Creditas Banking Mobile a bude fungovat jako hlavní mobilní bankovnictví pro klienty Creditas, nahradí tak dosavadní aplikaci.

Klienti díky tomu dostanou mnohem víc možností než doteď. Nová aplikace jim umožní například okamžité platby (dosud je mohli zadávat jen z internetbankingu), trvalé platby, SEPA a další zahraniční platby, kompletní správu platebních karet, multibanking (obsluhu účtů v jiných bankách), statistiky a rozpočty nebo další uživatelská nastavení (zjednodušené platby na známé účty a podobně).

Od 4. srpna bude klientům k dispozici také nové internetové bankovnictví. Zpočátku (zhruba do poloviny roku 2021) má fungovat souběžně s tím dosavadním, přechod je zatím dobrovolný.

Podobu nového internetového bankovnictví si může klient sám nastavit – „dlaždice“ s jednotlivými produkty lze libovolně poskládat a upravit. Mezi výhody patří třeba i jednoduché přihlašování pomocí QR kódu s ověřením v mobilní aplikaci. Kdo chce, může zůstat u dosavadního způsobu, tedy zadání uživatelského jména, stálého hesla a jednorázového SMS kódu.

Vylepšením prošlo i vyhledávání. V internetovém i mobilním bankovnictví teď funguje plně fulltextově, takže stačí zadat třeba jenom část hledaného slova, a to do jediného pole. Creditas jde dál než někteří konkurenti, když nabízí fulltextové vyhledávání nejenom ve vlastních účtech, ale i ve všech, které si klient připojí z jiných bank.

V možnostech takzvaného multibankingu navazuje nové internetové a mobilní bankovnictví na jednu z hlavních předností aplikace Richee. Ta v tomhle směru patřila k průkopníkům. „Naši klienti mohou z jednoho místa sledovat zůstatky a obsluhovat účty už u 21 českých a slovenských bank,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Banky Creditas odpovědný za řízení provozu a informační technologie.

Součástí nové mobilní aplikace zatím není investiční účet, banka by ho ráda přidala do konce roku. Přímo do hlavní aplikace má výhledově přejít také ověřování online plateb kartou, pro které banka letos v březnu spustila samostatnou aplikaci nazvanou Creditas Autentizace. Důvody pro oddělené řešení byly hlavně časové, vysvětluje Rataj.

Zdroj: Creditas

Z Richeeho je Creditas Banking Mobile. Klikněte pro zvětšení.

Už v květnu přešla aplikace Richee do světle modrých odstínů Creditas (klienti si mohou zvolit i původní fialovo-černý design) a rozšířila služby: nově si v ní lze založit další produkty Creditas jako spořicí účet, termínovaný vklad, dětský účet nebo platební kartu. Uživatelům také začala vykat místo dřívějšího tykání.

Dosavadní uživatelé Richeeho po spojení dvou aplikací do jediné nepřijdou o žádnou z dosavadních nabídek, ujišťuje banka. V praxi se pro ně nic nemění, zůstává jim i předchozí nastavení včetně běžného účtu Richee. Nově dostanou možnost ovládat produkty i přes počítač, tedy prostřednictvím internetového bankovnictví. Od července se jim však přestal úročit zůstatek běžného účtu.

Máme toho víc

Zdroj: Shutterstock

Většina bank už převede peníze v řádu vteřin, a to kdykoliv. Které to umí, na co si dát pozor a co čekat, když okamžité platby nemůžete využít?

Do kdy zadat platbu, aby přišla ve stejný den. Přehled bank


Už přes dva roky musí banky pustit k účtům jak konkurenci, tak nebankovní společnosti (pokud získají licenci od ČNB a samozřejmě i souhlas klienta). Zkušenosti s přístupem jednotlivých bank podrobně shrnuje Jakub Sechter z fintechu Spendee.

Jak se banky otevírají klientům? Některé staví překážky

Běžný účet Richee přestane banka novým zájemcům nabízet. Značka Richee zůstane jenom u dětských účtů (Richee Junior a Spoření Richee Junior). „Uvažovali jsme sice, že bychom ji zachovali pro název aplikace, podobně jako má Česká spořitelna svého George. Nakonec je ale pro nás výhodnější sjednocení značky, bude to jednodušší i z marketingového pohledu,“ vysvětluje mluvčí Creditas Lucie Brunclíková.

Mobilní aplikaci Richee spustila Banka Creditas v červenci 2018. Sázela hlavně na multibanking, tedy možnost z jednoho místa sledovat a ovládat účty v různých bankách. Právě Richee byl průkopníkem praktického využití takzvaného otevřeného bankovnictví, které od poloviny ledna 2018 přinesl nový zákon o platebním styku reagující na směrnici PSD2.

Kromě multibankingu lákala aplikace Richee na běžný účet s úrokem, který se držel mezi nejvyššími na trhu i v porovnání se spořicími účty. Většina bank neúročila zůstatky na běžném účtu vůbec, mezi další výjimky patřily Expobank, Hello bank nebo Air Bank.

Aplikace Richee měla na začátku června přes dvanáct tisíc uživatelů, přibližně polovina z nich využívá i Richee účet. „Aspoň jednou týdně použije aplikaci něco přes devět tisíc uživatelů a jejich počet stále roste,“ upřesnila tehdy Brunclíková.

Creditas má celkem 110 tisíc klientů. Jako banka funguje od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna. Ovládá ji podnikatel Pavel Hubáček.

Galerie: Nové internetové a mobilní bankovnictví Creditas

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Bankovní identitu začíná nabízet i Raiffeisenbank

Bankovní identitu pro jednoduché ověření při online komunikaci s veřejnou správou mohou začít využívat i první klienti Raiffeisenbank. Službu jim banka zpřístupní postupně během září... celý článek

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

18. 8. 2021 | Petr Kučera, Veronika Doskočilová | 11 komentářů

Číslo účtu na přání. Které banky ho nabízejí?

U poloviny bank se nemusíte smířit s tím, jaké číslo vašemu kontu přidělí. Chce to ale aktivitu a vejít se do pravidel. Bohužel: Přenést stejné číslo ke konkurenci nejde (přinejmenším... celý článek

Peníze pošlete na číslo mobilu. Novinku chystá sedm bank

11. 8. 2021 | Olga Skalková | 19 komentářů

Peníze pošlete na číslo mobilu. Novinku chystá sedm bank

Banky pokročily s přípravami na nový způsob převodu peněz. Stačí, když budete znát číslo mobilního telefonu příjemce – namísto čísla účtu a kódu banky.

Equa po víkendové chybě už funguje naplno

10. 8. 2021 | Olga Skalková | 1 komentář

Equa po víkendové chybě už funguje naplno

Neplánovaná odstávka systému Equa bank v noci ze soboty na neděli byla znát ještě v pondělí: klientům dál nefungovaly okamžité platby. Od včerejšího odpoledne už běží normálně, ujišťuje... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.