Tři banky vypnou elektronické bankovnictví. Limity na víkend si nastavte včas
21. 3. 2025 | Petr Kučera

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví.
Zdroj: Creditas
Banka Creditas spustí 4. srpna nové internetové a mobilní bankovnictví. Pod něj přejde i dosud samostatná multibankovní aplikace Richee, stejnojmenný běžný účet přestane banka nabízet.
Změnu, o níž jsme na webu Peníze.cz psali už začátkem června, dnes banka oficiálně představila novinářům.
Aplikace Richee se přejmenuje na Creditas Banking Mobile a bude fungovat jako hlavní mobilní bankovnictví pro klienty Creditas, nahradí tak dosavadní aplikaci.
Klienti díky tomu dostanou mnohem víc možností než doteď. Nová aplikace jim umožní například okamžité platby (dosud je mohli zadávat jen z internetbankingu), trvalé platby, SEPA a další zahraniční platby, kompletní správu platebních karet, multibanking (obsluhu účtů v jiných bankách), statistiky a rozpočty nebo další uživatelská nastavení (zjednodušené platby na známé účty a podobně).
Od 4. srpna bude klientům k dispozici také nové internetové bankovnictví. Zpočátku (zhruba do poloviny roku 2021) má fungovat souběžně s tím dosavadním, přechod je zatím dobrovolný.
Podobu nového internetového bankovnictví si může klient sám nastavit – „dlaždice“ s jednotlivými produkty lze libovolně poskládat a upravit. Mezi výhody patří třeba i jednoduché přihlašování pomocí QR kódu s ověřením v mobilní aplikaci. Kdo chce, může zůstat u dosavadního způsobu, tedy zadání uživatelského jména, stálého hesla a jednorázového SMS kódu.
Vylepšením prošlo i vyhledávání. V internetovém i mobilním bankovnictví teď funguje plně fulltextově, takže stačí zadat třeba jenom část hledaného slova, a to do jediného pole. Creditas jde dál než někteří konkurenti, když nabízí fulltextové vyhledávání nejenom ve vlastních účtech, ale i ve všech, které si klient připojí z jiných bank.
V možnostech takzvaného multibankingu navazuje nové internetové a mobilní bankovnictví na jednu z hlavních předností aplikace Richee. Ta v tomhle směru patřila k průkopníkům. „Naši klienti mohou z jednoho místa sledovat zůstatky a obsluhovat účty už u 21 českých a slovenských bank,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Banky Creditas odpovědný za řízení provozu a informační technologie.
Součástí nové mobilní aplikace zatím není investiční účet, banka by ho ráda přidala do konce roku. Přímo do hlavní aplikace má výhledově přejít také ověřování online plateb kartou, pro které banka letos v březnu spustila samostatnou aplikaci nazvanou Creditas Autentizace. Důvody pro oddělené řešení byly hlavně časové, vysvětluje Rataj.
Už v květnu přešla aplikace Richee do světle modrých odstínů Creditas (klienti si mohou zvolit i původní fialovo-černý design) a rozšířila služby: nově si v ní lze založit další produkty Creditas jako spořicí účet, termínovaný vklad, dětský účet nebo platební kartu. Uživatelům také začala vykat místo dřívějšího tykání.
Dosavadní uživatelé Richeeho po spojení dvou aplikací do jediné nepřijdou o žádnou z dosavadních nabídek, ujišťuje banka. V praxi se pro ně nic nemění, zůstává jim i předchozí nastavení včetně běžného účtu Richee. Nově dostanou možnost ovládat produkty i přes počítač, tedy prostřednictvím internetového bankovnictví. Od července se jim však přestal úročit zůstatek běžného účtu.
Většina bank už převede peníze v řádu vteřin, a to kdykoliv. Které to umí, na co si dát pozor a co čekat, když okamžité platby nemůžete využít?
Už přes dva roky musí banky pustit k účtům jak konkurenci, tak nebankovní společnosti (pokud získají licenci od ČNB a samozřejmě i souhlas klienta). Zkušenosti s přístupem jednotlivých bank podrobně shrnuje Jakub Sechter z fintechu Spendee.
Běžný účet Richee přestane banka novým zájemcům nabízet. Značka Richee zůstane jenom u dětských účtů (Richee Junior a Spoření Richee Junior). „Uvažovali jsme sice, že bychom ji zachovali pro název aplikace, podobně jako má Česká spořitelna svého George. Nakonec je ale pro nás výhodnější sjednocení značky, bude to jednodušší i z marketingového pohledu,“ vysvětluje mluvčí Creditas Lucie Brunclíková.
Mobilní aplikaci Richee spustila Banka Creditas v červenci 2018. Sázela hlavně na multibanking, tedy možnost z jednoho místa sledovat a ovládat účty v různých bankách. Právě Richee byl průkopníkem praktického využití takzvaného otevřeného bankovnictví, které od poloviny ledna 2018 přinesl nový zákon o platebním styku reagující na směrnici PSD2.
Kromě multibankingu lákala aplikace Richee na běžný účet s úrokem, který se držel mezi nejvyššími na trhu i v porovnání se spořicími účty. Většina bank neúročila zůstatky na běžném účtu vůbec, mezi další výjimky patřily Expobank, Hello bank nebo Air Bank.
Aplikace Richee měla na začátku června přes dvanáct tisíc uživatelů, přibližně polovina z nich využívá i Richee účet. „Aspoň jednou týdně použije aplikaci něco přes devět tisíc uživatelů a jejich počet stále roste,“ upřesnila tehdy Brunclíková.
Creditas má celkem 110 tisíc klientů. Jako banka funguje od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna. Ovládá ji podnikatel Pavel Hubáček.
Jakou cenu má vaše nemovitost?
Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.
Sdílejte článek, než ho smažem