Creditas má nový internetbanking i aplikaci. Richee končí

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 21. 7. 2020 | 1 komentář
Z aplikace Richee se stane hlavní mobilní bankovnictví pro všechny klienty Creditas. Zcela novou podobu a funkce má i internetbanking. Tady jsou podrobnosti.
Creditas má nový internetbanking i aplikaci. Richee končí

Zdroj: Creditas

Banka Creditas spustí 4. srpna nové internetové a mobilní bankovnictví. Pod něj přejde i dosud samostatná multibankovní aplikace Richee, stejnojmenný běžný účet přestane banka nabízet.

Změnu, o níž jsme na webu Peníze.cz psali už začátkem června, dnes banka oficiálně představila novinářům.

Aplikace Richee se přejmenuje na Creditas Banking Mobile a bude fungovat jako hlavní mobilní bankovnictví pro klienty Creditas, nahradí tak dosavadní aplikaci.

Klienti díky tomu dostanou mnohem víc možností než doteď. Nová aplikace jim umožní například okamžité platby (dosud je mohli zadávat jen z internetbankingu), trvalé platby, SEPA a další zahraniční platby, kompletní správu platebních karet, multibanking (obsluhu účtů v jiných bankách), statistiky a rozpočty nebo další uživatelská nastavení (zjednodušené platby na známé účty a podobně).

Od 4. srpna bude klientům k dispozici také nové internetové bankovnictví. Zpočátku (zhruba do poloviny roku 2021) má fungovat souběžně s tím dosavadním, přechod je zatím dobrovolný.

Podobu nového internetového bankovnictví si může klient sám nastavit – „dlaždice“ s jednotlivými produkty lze libovolně poskládat a upravit. Mezi výhody patří třeba i jednoduché přihlašování pomocí QR kódu s ověřením v mobilní aplikaci. Kdo chce, může zůstat u dosavadního způsobu, tedy zadání uživatelského jména, stálého hesla a jednorázového SMS kódu.

Vylepšením prošlo i vyhledávání. V internetovém i mobilním bankovnictví teď funguje plně fulltextově, takže stačí zadat třeba jenom část hledaného slova, a to do jediného pole. Creditas jde dál než někteří konkurenti, když nabízí fulltextové vyhledávání nejenom ve vlastních účtech, ale i ve všech, které si klient připojí z jiných bank.

V možnostech takzvaného multibankingu navazuje nové internetové a mobilní bankovnictví na jednu z hlavních předností aplikace Richee. Ta v tomhle směru patřila k průkopníkům. „Naši klienti mohou z jednoho místa sledovat zůstatky a obsluhovat účty už u 21 českých a slovenských bank,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Banky Creditas odpovědný za řízení provozu a informační technologie.

Součástí nové mobilní aplikace zatím není investiční účet, banka by ho ráda přidala do konce roku. Přímo do hlavní aplikace má výhledově přejít také ověřování online plateb kartou, pro které banka letos v březnu spustila samostatnou aplikaci nazvanou Creditas Autentizace. Důvody pro oddělené řešení byly hlavně časové, vysvětluje Rataj.

Zdroj: Creditas

Z Richeeho je Creditas Banking Mobile. Klikněte pro zvětšení.

Už v květnu přešla aplikace Richee do světle modrých odstínů Creditas (klienti si mohou zvolit i původní fialovo-černý design) a rozšířila služby: nově si v ní lze založit další produkty Creditas jako spořicí účet, termínovaný vklad, dětský účet nebo platební kartu. Uživatelům také začala vykat místo dřívějšího tykání.

Dosavadní uživatelé Richeeho po spojení dvou aplikací do jediné nepřijdou o žádnou z dosavadních nabídek, ujišťuje banka. V praxi se pro ně nic nemění, zůstává jim i předchozí nastavení včetně běžného účtu Richee. Nově dostanou možnost ovládat produkty i přes počítač, tedy prostřednictvím internetového bankovnictví. Od července se jim však přestal úročit zůstatek běžného účtu.

Máme toho víc

Zdroj: Shutterstock

Většina bank už převede peníze v řádu vteřin, a to kdykoliv. Které to umí, na co si dát pozor a co čekat, když okamžité platby nemůžete využít?

Do kdy zadat platbu, aby přišla ve stejný den. Přehled bank


Už přes dva roky musí banky pustit k účtům jak konkurenci, tak nebankovní společnosti (pokud získají licenci od ČNB a samozřejmě i souhlas klienta). Zkušenosti s přístupem jednotlivých bank podrobně shrnuje Jakub Sechter z fintechu Spendee.

Jak se banky otevírají klientům? Některé staví překážky

Běžný účet Richee přestane banka novým zájemcům nabízet. Značka Richee zůstane jenom u dětských účtů (Richee Junior a Spoření Richee Junior). „Uvažovali jsme sice, že bychom ji zachovali pro název aplikace, podobně jako má Česká spořitelna svého George. Nakonec je ale pro nás výhodnější sjednocení značky, bude to jednodušší i z marketingového pohledu,“ vysvětluje mluvčí Creditas Lucie Brunclíková.

Mobilní aplikaci Richee spustila Banka Creditas v červenci 2018. Sázela hlavně na multibanking, tedy možnost z jednoho místa sledovat a ovládat účty v různých bankách. Právě Richee byl průkopníkem praktického využití takzvaného otevřeného bankovnictví, které od poloviny ledna 2018 přinesl nový zákon o platebním styku reagující na směrnici PSD2.

Kromě multibankingu lákala aplikace Richee na běžný účet s úrokem, který se držel mezi nejvyššími na trhu i v porovnání se spořicími účty. Většina bank neúročila zůstatky na běžném účtu vůbec, mezi další výjimky patřily Expobank, Hello bank nebo Air Bank.

Aplikace Richee měla na začátku června přes dvanáct tisíc uživatelů, přibližně polovina z nich využívá i Richee účet. „Aspoň jednou týdně použije aplikaci něco přes devět tisíc uživatelů a jejich počet stále roste,“ upřesnila tehdy Brunclíková.

Creditas má celkem 110 tisíc klientů. Jako banka funguje od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna. Ovládá ji podnikatel Pavel Hubáček.

Galerie: Nové internetové a mobilní bankovnictví Creditas

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČSOB se potýká s výpadky elektronického bankovnictví

ČSOB má od pátku problémy s internetovým i mobilním bankovnictvím. V pátek dopoledne, dnes dopoledne a znovu i dnes odpoledne nebyly dostupné ani její internetové stránky. V pátek hlásila... celý článek

Komerční banka rozladila klienty. Nová éra je nepotěšila

19. 1. 2024 | Petr Kučera | 6 komentářů

Komerční banka rozladila klienty. Nová éra je nepotěšila

O nové éře pořád jen slyšíme, stěžují si dosavadní klienti. Banka jim neodpustila ani poplatky, které přitom od nových klientů už nechce. Zklamáni jsou i ti, kteří si novou aplikaci... celý článek

Bankovní identitu využila polovina Čechů. Pomůže i s přihláškou na školu

11. 1. 2024 | Kateřina Hovorková

Bankovní identitu využila polovina Čechů. Pomůže i s přihláškou na školu

Bankovní identitu už použily čtyři miliony uživatelů, což je dvakrát víc než ji využilo ke konci roku 2022. Lidé prostřednictvím této identity loni uskutečnili 15 milionů transakcí... celý článek

Na klienty spořitelny míří nový podvod. Předstírá George

10. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ

Na klienty spořitelny míří nový podvod. Předstírá George

Na klienty České spořitelny míří další scam. Ukazuje mimo jiné, jak se podvodníci zdokonalili: místo primitivních e-mailů se špatnou češtinou využívají věrohodnější nástroje.

Partners Financial Services