Dětské účty lákají i na vyšší kapesné. Poradíme, jak si vybrat

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 16. 9. 2019 | 3 komentáře
Kdo dá nejvyšší úrok, všechny výběry zadarmo nebo originální kartu? Víme, na co si dát pozor u účtu pro školáka.
Dětské účty lákají i na vyšší kapesné. Poradíme, jak si vybrat

Zdroj: Shutterstock

Až 600 korun jako příspěvek ke kapesnému nabízí ČSOB. Na Plus Konto založené do konce září pošle dětem každý měsíc na účet 100 korun. Dostávat ho můžou půl roku. Podmínkou je aspoň jednou v každém měsíci použít platební kartu v obchodě nebo k výběru z bankomatu.

Až do konce listopadu lze stejnou akci využít v Poštovní spořitelně, spadající pod ČSOB. A jestliže z účtu do tří měsíců od jeho založení odejde aspoň pět plateb přes internetové bankovnictví či smartbanking, slibuje i „stylový fitness náramek“.

Na příspěvek ke kapesnému láká do 15. října i Česká spořitelna. Když pošlete na nový dětský účet aspoň 50 korun v měsíci jeho založení a v každém z následujících pěti kalendářních měsíců, přidá banka pokaždé dalších 50 korun. Celkem tak může přispět až 300 korunami.

Konkurenci dětských kont rozšíří i Banka Creditas, která svůj Richee účet Junior pro děti od šesti let oficiálně představí ve středu. Oproti dvěma zmíněným konkurentům nabídne přinejmenším dvě velké výhody: Běžný účet s úrokem 1,5 procenta a ještě lépe úročené Spoření Richee Junior, které půjde sjednat dětem už od narození, s úrokem 1,8 %. Navíc s bezplatnými výběry ze všech tuzemských i zahraničních bankomatů.

Účty pro děti nabízejí i některé další banky – ať už jde o speciální produkty, nebo mírně upravené varianty standardních účtů pro dospělé.

Proč může být jejich sjednání výhodné a na co si dát pozor? Projděte si shrnutí zaměřené na školáky do 15 let. V dnešním textu se nebudeme věnovat studentským účtům – obvykle samostatné kategorii pro mládež od 15 do 26 let.

Jako předplacená karta

Jedním z hlavních plusů účtu pro školáka je, že vám ubydou časté starosti s doplňováním hotovosti do jeho kapes nebo peněženky. Hotovost se samozřejmě vždycky hodí, ale platební karta může pomoct v situaci, kdy na doplnění zapomenete, nebo při nečekaných výdajích.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Na kartě si jako rodič (nebo jiný zákonný zástupce) můžete nastavit nízké limity, koneckonců na dětském účtu zřejmě nebude tolik peněz jako na vašem dospěláckém kontě. Oba účty nejsou nijak provázány, dítě ho ani nemusí mít ve stejné bance jako vy – takže ani když kartu ztratí, nemůže její „nálezce“ vysát peníze z vašeho hlavního konta.

Díky speciálnímu účtu pro dítě získáte i snadný a prakticky okamžitý přehled o tom, kde nebo za co váš potomek utrácí.

Většina bank z těch, které vůbec založení účtu pro dítě umožňují, mu na vaši žádost vydá kartu od osmi let věku. Výjimkou jsou Komerční banka a nově i Creditas, u nichž může mít kartu už od šesti let, a naopak ve Sberbank až od deseti.

Na atraktivní bonus lákají ČSOB a Komerční banka: dítě si může vybrat vlastní motiv na kartě, a to nejenom z několika variant připravených bankou, ale i jiný obrázek podle svého přání. Služba je bez poplatku. Česká spořitelna pak dává na výběr z několika připravených motivů.

Dětské konto tedy může fungovat jako předplacená karta, na kterou průběžně doplňujete peníze. Mnoha rodičům by tahle možnost i stačila, nepotřebují pro dítě přímo celý účet. Jenže samostatnou předplacenou kartu pro dítě pod 15 let už nabízí jenom ČSOB, Česká spořitelna podobnou službu loni ukončila. Předplacená Cool karta od ČSOB může fungovat i bez účtu (a přitom máte každý výdaj pod kontrolou), ale to je také zřejmě jediná výhoda: Platíte pět korun při každém dobití, šest korun za výběr z bankomatů ČSOB a čtyřicet z ostatních, hned na začátku zaplatíte 149 Kč za samotné vydání.

Zajímavý tip dává Hello bank. „Dětské účty jako samostatný produkt sice nenabízíme, ale naši klienti využívají pro děti platební nálepky, kde mohou nastavit limity pro platby a sledovat transakce,“ říká mluvčí Gabriela Pithartová.

Zpátky k platebním kartám: Zajímejte se také o cenu a dostupnost výběrů z bankomatů. Creditas a Raiffeisenbank umožňují bezplatné výběry ze všech tuzemských i zahraničních bankomatů. U jiných bank bývají bez poplatku jenom výběry z vlastní sítě (Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, Komerční banka, Moneta), což u těch velkých nemusí být na úkor dostupnosti. A třeba u mBank nebo Fio jsou podmínky složitější.

Jako spoření

Druhým častým důvodem k založení dětského účtu je spoření. Dítě se chce dívat, jak jeho úspory rostou, a nejenom babičky dostanou další možnost, jak mu přispívat.

Ani ty nejlepší spořicí účty ale nedokážou dlouhodobě uchránit úspory aspoň před inflací – to znamená, že ve skutečnosti dětem peníze ubývají. I když budeme optimisticky předpokládat, že inflace v dalších letech zase klesne ke dvěma procentům, pro bezpečné zhodnocení úspor radši využijte jiné možnosti.

Anketa

Už má váš školák účet?

Ve stručnosti: Protiinflační státní Dluhopis Republiky garantuje každý rok nejenom pokrytí inflace, ale i hrubý výnos 0,5 % nad růst cen – podle současných čísel tedy dá na nejbližší rok přes tři procenta. Ještě víc můžete získat na stavebním spoření, srovnatelný spořicí účet by musel nabízet přes čtyři procenta. Výhodnější bývají také termínované vklady – i kdybyste se zavázali jenom na rok, můžete teď u Equa bank dostat dvě procenta.

Přesto možná chcete zůstat u spoření formou dětského účtu – třeba proto, aby si dítě mohlo peníze kdykoliv vybrat nebo mohlo jednoduše online sledovat, jak úspory „rostou“. V tom případě nabídne nejlepší úrok Banka Creditas: na spořicím účtu 1,8 % (z toho 1,1 % jako dlouhodobý základ a 0,7 % jako dočasný bonus), kromě toho ale bude jako jedna z mála úročit i zůstatek na běžném účtu, a to solidními 1,5 %. Dobrý úrok nabízí na dětském účtu i Moneta, sazba 1,5 % však platí jenom do 30 tisíc korun.

Dodejme, že úrok na běžném či spořicím účtu může banka prakticky kdykoliv snížit i zvýšit, zatímco u zmíněného spořicího dluhopisu, stavebního spoření nebo termínovaných vkladů se nezmění po celou dobu vkladu – to může být výhoda, ale i nevýhoda.

Pro někoho je důležitá i jednoduchá možnost vkládat další peníze jinak než převodem z jiného účtu. Zajímejte se pak o to, jestli má banka dostupné vkladomaty a kolik případně stojí vklad hotovosti u přepážky na pobočce, zvlášť kdyby by je chtěl uložit někdo kromě rodičů a dítěte.

Pro konzervativní prarodiče může být pořád atraktivní klasická vkladní knížka. Tu nabízejí jenom Česká spořitelna (s úrokem 1 % do 250 tisíc korun) a Poštovní spořitelna (0,5 % plus prémie rostoucí s délkou spoření).

Jako opravdový účet

Dítě ale nejspíš ocení, když vedle karty a spoření dostane i „skutečný“ účet jako dospělý. Tedy když bude moct aspoň sledovat zůstatek a historii plateb. Vedle větší odpovědnosti může získat i základy finanční gramotnosti.

Děti se v praxi obvykle dostanou jenom k náhledu na internetové bankovnictví, nemůžou tedy samy zadávat odchozí platby a už vůbec ne měnit vámi nastavené limity. Obecně přísnější bývají také pravidla pro platby kartou na internetu. Mezi výjimky se zařadí Banka Creditas, která dítěti umožní odesílat i platby přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci, i když jenom v rámci nízkých limitů zadaných rodiči.

Dětské účty nabízí většina bank zadarmo – jak bez paušálu za vedení, tak bez poplatků za základní věci jako výběry z bankomatů (přinejmenším vlastní sítě) nebo odchozí a příchozí platby. Výjimkou je Sberbank, která má u dětí stejná pravidla jako u dospělých a paušál odpustí až při aspoň pěti transakcích v každém měsíci (platby u obchodníků nebo odchozí příkazy).

Spoříme s vámi

Proč není spoření výhodnější? Banky mají dost peněz a úroky zvedají, jen když chtějí nalákat nové klienty. Navíc můžou snadno a bez rizika vydělat u ČNB.

Lepší spořicí účty nečekejte. Víme, proč banky dávají málo


Každý třetí školák má svůj vlastní účet v bance, ukázal průzkum. Rodiče ho v průměru zakládají okolo devátého roku života, tedy zhruba ve čtvrté třídě.

Třetina školáků má vlastní bankovní účet, kapesné dostávají brzo


Časově omezená akce od Lišky je zřejmě první, kdy spořitelna platí klientovi za uzavření smlouvy. Odpovídající spořicí účet by musel mít úrok 4,55 %. Projděte si nezávislé porovnání aktuálních nabídek.

Tak dobré zhodnocení tu dlouho nebylo. Nové porovnání stavebního spoření

Pozor si dejte na Komerční banku: Dětský účet sice na webu prezentuje na první pohled jako bezplatný, přitom účtuje šest korun za každou odchozí platbu zadanou elektronicky. „Nepředpokládá se, že by dítě dělalo mnoho příkazů, natož těch trvalých nebo inkas,“ říká k tomu mluvčí Pavel Zúbek.

Většina bank povede jako majitele účtu skutečně dítě, vy budete mít práva disponenta a zákonného zástupce. To mimo jiné znamená, že naspořené peníze na účtu patří dítěti a může protestovat, pokud mu je proti jeho vůli seberete. Je to podobné jako se stavebním spořením, přinejmenším když půjde o větší částky. Jsou ale i výjimky: Komerční banka zdůrazňuje, že její dětský účet patří rodiči.

Kam se podívat

Pro dítě mladší 15 let můžete v současnosti založit účet u České spořitelny, ČSOB a Poštovní spořitelny, Fio banky, Komerční banky, mBank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank a brzo také u Banky Creditas. Chybí mezi nimi Air Bank, Equa bank, Expobank, Hello bank nebo Trinity Bank.

Trendem posledních let je sjednocování dětských účtů s dospělými, aspoň pokud jde o názvy a základní parametry. Pro banky je to jednodušší, protože místo dvou odlišných kont nabízejí jediné, pouze s odlišně nastavenými možnostmi. I proto už skončilo samostatné konto Slůně od ČSOB nebo Beruška od Komerční banky.

K založení dětského konta sice musíte zajít osobně na pobočku (kromě mBank, kde to lze i online), ale ne nutně i s dítětem – stačí jeho rodný list. Většinou není podmínkou, abyste jako rodič už měli ve stejné bance vlastní účet nebo si ho kvůli tomu sjednávali. Výjimkou je Fio, kde zákonný zástupce musí být klientem.

Následující přehled dětských účtů jsme seřadili abecedně, protože každý rodič může mít jiné priority a důvody k jeho založení. Naším favoritem jsou účty od Creditas (zatím podle předběžných podmínek) a Raiffeisenbank, přinejmenším díky příspěvku na kapesné stojí za to vyzkoušet i ČSOB nebo Poštovní spořitelnu.

Banka Creditas: Richee účet Junior

 • začne ho nabízet během září pro děti od šesti let, novinku podpoří soutěží o atraktivní ceny
 • platební karta bude dostupná už od šesti let
 • bezplatné vedení i základní služby
 • zdarma i všechny výběry z bankomatů v Česku i ve světě
 • na běžném účtu automaticky úrok 1,5 %
 • lze si sjednat Spoření Richee Junior s úrokem 1,8 % (z toho 1,1 % jako dlouhodobý základ a 0,7 % jako dočasný bonus)
 • dítě může odesílat i peníze v internetovém bankovnictví nebo aplikaci Richee, stejně jako platit kartou na internetu, lze platit i chytrými hodinkami, limity určuje rodič do (nízkého) limitu stanoveného bankou
 • vklad hotovosti je zdarma (do 375 tisíc korun)

Česká spořitelna: Dětský účet

 • účet je bez poplatků za vedení i za základní služby (tuzemské elektronické transakce a výběry z vlastních bankomatů)
 • k novým účtům lze od banky získat až 300 Kč, když na něj rodiče pošlou v měsíci jeho založení a v každém z následujících pěti kalendářních měsíců aspoň 50 Kč (ČS pak pokaždé přidá dalších 50 Kč), akce trvá pro účty založené do 15. října
 • výhodou je široká síť vlastních bankomatů, případné výběry z jiných v ČR jsou za 20 Kč
 • narozdíl od dospělých už banka u dětského účtu zrušila poplatky za převody eur v rámci EU (takzvané SEPA platby), zadarmo jsou také výběry hotovosti z bankomatů skupiny Erste v zahraničí – tedy na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku a Srbsku
 • platební kartu můžou mít děti od osmi let, limity předem nastaví rodiče, ty také dostávají informaci o každé platbě
 • děti si můžou vybrat z několika variant obrázku na kartě
 • vložení peněz na účet (majitelem nebo disponentem) je bez poplatku, při vkladu na přepážce třetí osobou za poplatek 80 Kč
 • běžný účet se neúročí, na spořicím jsou 0,2 %, na vkladní knížce 1 %
 • limit nastavují rodiče, do 15 let je denní maximum 2000 Kč pro výběr z bankomatu a 2000 Kč pro platby u obchodníka

ČSOB: Plus konto

 • bez poplatků za vedení i za základní služby (tuzemské elektronické transakce a výběry z vlastních bankomatů včetně Poštovní spořitelny)
 • k novým účtům založeným do konce září lze od banky získat až 600 Kč (sto korun za každý měsíc, kdy dítě aspoň jednou použilo kartu v obchodě nebo k výběru z bankomatu, maximálně po dobu šesti měsíců)
 • karta je dostupná od osmi let, lze si na ní bezplatně vybrat obrázek podle vlastního přání (služba nazvaná Image karta)
 • limity nastavuje rodič, od 15 let může umožnit dítěti ovládat účet přes internet nebo mobil
 • vklad hotovosti na účet je pro majitele a disponenta zdarma, třetí osoba zaplatí 100 Kč
 • úrok na spoření v kombinaci s Plus kontem 0,7 %

Fio banka: Účet pro mladé

 • dítě může mít kartu od osmi let, limity nastavuje rodič (max. 5000 Kč týdně)
 • zadarmo jsou nejenom příchozí a odchozí platby v korunách, ale i v eurech
 • zadarmo je deset výběrů měsíčně ze sítě Fio, jednou z jiného bankomatu v ČR a jednou v zahraničí (s podmínkou součtu transakcí aspoň 4000 Kč nebo 160 eur)
 • zákonný zástupce musí být klientem banky
 • dítě má pasivní přístup do internetbankingu, nemůže zadávat převody
 • vklad hotovosti na účet je pro majitele a disponenta zdarma, třetí osoba zaplatí 90 Kč
 • podobné podmínky pak má Fio i pro dospělé
 • běžný účet se neúročí, na spořicím lze získat 0,45 %, u vkladů nad milion pak i víc

Komerční banka: MůjÚčet Junior

 • zdarma je vedení i většina základních služeb
 • účet i karta jsou dostupné od šesti let
 • možnost zvolit si vlastní obrázek na kartě (bez poplatku)
 • za každou odchozí platbu se platí 6 Kč
 • bezplatné výběry z bankomatů KB, ostatní za 39 Kč
 • vlastníkem účtu je rodič
 • vklady hotovosti jsou pro majitele bez poplatku (vkladomat i pobočka), pro třetí osobu za 75 Kč
 • běžný účet se neúročí, lze ale sjednat Spořicí účet Junior (už od narození) s úrokem 1 %

mBank: mKonto pro děti

 • zdarma jsou vedení i základní služby
 • zadarmo jsou nejenom příchozí a odchozí platby v korunách, ale i v eurech
 • účet lze založit i online, tedy bez návštěvy pobočky.
 • vlastní kartu může mít od osmi let
 • tři výběry z jakéhokoliv bankomatu v ČR jsou bez poplatku, další za 29 Kč
 • v zahraničí jsou bez poplatku výběry nad 1500 Kč, nižší za poplatek 29 Kč
 • běžný účet se neúročí, lze si k němu otevřít až čtyři spořící účty, které si dítě může samo pojmenovat, úrok ale dosáhne jenom 0,3 %
 • dítě může odesílat peníze mezi vlastními účty v rámci mBank, ne jinam
 • hotovost lze vkládat přes vkladomaty, ne přes pobočky
 • podobné podmínky pak má mBank i pro dospělé

Moneta Money Bank: Dětský Genius

 • zdarma jsou vedení i základní služby
 • dobrý úrok automaticky ve výši 1,5 %, jestliže je celkový zůstatek uložených financí nižší než 30 000 Kč
 • vlastní karta od osmi let, limit stanoví rodič (maximálně 5000 Kč za měsíc), nelze s ní platit na internetu
 • zdarma je i jeden výběr hotovosti na pobočce za měsíc
 • vklad hotovosti je zdarma i pro třetí osobu
 • bezplatné výběry z bankomatů Monety
 • jenom pasivní internetbanking: náhled pro kontrolu zůstatku účtu, transakčních pohybů či výpisů z účtu, nelze tedy provádět platby

Poštovní spořitelna: Poštovní konto

 • účet je bez poplatků za vedení i za základní služby (tuzemské elektronické transakce a výběry z vlastních bankomatů včetně ČSOB)
 • k novým účtům založeným do konce listopadu lze od banky získat až 600 Kč (sto korun za každý měsíc, kdy dítě aspoň jednou použilo kartu v obchodě nebo k výběru z bankomatu, maximálně po dobu šesti měsíců)
 • navíc „stylový fitness náramek“, jestliže z účtu do tří měsíců od jeho založení odejde aspoň pět plateb přes internetové bankovnictví či smartbanking
 • karta je dostupná od osmi let, lze si na ní bezplatně vybrat obrázek podle vlastního přání (služba nazvaná Image karta)
 • limity nastavuje rodič, od 15 let může umožnit dítěti ovládat účet přes internet nebo mobil
 • vklad hotovosti na účet je pro majitele a disponenta zdarma, třetí osoba zaplatí 100 Kč
 • úroková sazba 0,5 %

Raiffeisenbank: eKonto Student Premium

 • zdarma jsou vedení i základní služby
 • dostupný dětem už od narození
 • vlastní karta i platební nálepka od osmi let
 • zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v Česku i zahraničí
 • zdarma jedna elektronická SEPA platba měsíčně (europlatba), odchozí nebo příchozí
 • zdarma vedení účtu až v 18 dalších měnách (euro, dolar atd.)
 • první vklad hotovosti pro majitele či disponenta na pobočce v kalendářním měsíci je zdarma, další pak za 29 Kč (kromě vkladomatů); třetí osoba platí za vklad 95 Kč
 • limity volí rodič, maximum je 5000 Kč pro výběry i platby

Sberbank: Fér konto

 • vedení účtu není automaticky bez poplatku, platí se paušál 99 nebo 199 Kč měsíčně
 • poplatek banka odpustí za každý měsíc, kdy je provedeno pět transakcí – například pět plateb u obchodníka či pět převodů na účtu
 • u varianty Optimal jsou (při splnění uvedené podmínky) zdarma výběry ze všech bankomatů po celém světě
 • vlastní kartu může mít dítě od 10 let
 • spořicí účet s 1,38 % do 300 000 Kč, u vyšších vkladů úrok roste

UniCredit Bank: Dětské konto

 • zdarma jsou vedení i základní služby
 • bezplatné výběry z bankomatů UniCredit i Česku i zahraničí
 • vlastní karta od osmi let
 • denní limit 200, 400 nebo 500 Kč nastavuje zákonný zástupce
 • úrok 0,25 % do 29 999 Kč, nad tuto hranici už jenom 0,01 %
 • zdarma jeden výběr hotovosti na pobočce za měsíc
 • vklad hotovosti bez poplatku, třetí osobou za 100 Kč

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Spořitelna zjednoduší podmínky pro Plus účet bez paušálu

20. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Spořitelna zjednoduší podmínky pro Plus účet bez paušálu

Od února 2023 stačí čtyři platby kartou za měsíc. Odpadne podmínka pravidelného příjmu a využívání dalšího z vybraných produktů skupiny ČS.

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

30. 9. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Klienti Air Bank mohou pro své děti od 8 do 14 let věku založit běžný účet nově i v mobilní aplikaci My Air. Banka zároveň ke každému novému dětskému účtu přidá jednorázové kapesné... celý článek

Banky rozdávají peníze. Stačí vyzkoušet účet. Bez závazku

24. 8. 2022 | Petr Kučera, Jana Divinová | 6 komentářů

Banky rozdávají peníze. Stačí vyzkoušet účet. Bez závazku

Víme, kde teď jednoduše získáte odměnu za založení účtu. Nemusíte hned měnit banku. I vedlejší účet může mít plno výhod. A i kdybyste je nevyužili, nebude vás stát nic navíc a dá se... celý článek

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

Skupina PPF, majitel Air Bank, v květnu nečekaně odstoupila od dohody s Monetou o fúzi obou bank. Co to znamená z pohledu chystaných novinek pro klienty? O dalších plánech jsme mluvili... celý článek

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.