Creditas a UniCredit mají novou aplikaci pro platby kartou

| rubrika: Aktuality | 30. 3. 2020 15:40 | 3 komentáře

Banka Creditas zprovoznila novou mobilní aplikaci pro potvrzování plateb kartou na internetu, typicky při nákupu v e-shopu. Místo přepisování jednorázového SMS kódu tak klienti mohou ověřit platbu otiskem prstu, rozpoznáním obličeje či zadáním stálého hesla k aplikaci.

Podle banky je to jednodušší a bezpečnější než přepisování SMS. Do notifikace v mobilní aplikaci se totiž může vejít víc informací o konkrétní platbě než do SMS, a především do hry vstupuje takzvaný druhý faktor: Zjednodušeně řečeno by už zloději nestačilo, že má u sebe vaši kartu i mobil. Banka tím reaguje i na unijní směrnici PSD2.

Novinka není součástí klasické mobilní aplikace od Creditas, ale jde o samostatnou aplikaci nazvanou Creditas Autentizace.

Pro toho, kdo ji využívat nechce nebo nemůže, se zatím nic nemění – dál tedy bude potvrzovat platbu přepsáním jednorázového SMS kódu. „Pravděpodobně během několika měsíců“ plánuje banka k jednorázové SMS přidat speciální ePIN – podobně jako konkurenti však čeká, zda na unijní úrovni nedojde ke zmírnění takového požadavku.

Potvrzování online plateb kartou prostřednictvím aplikace spustily jako první mBank a Moneta už loni na podzim. Na začátku letošního roku se k nim přidaly Air Bank, Fio banka (ta zatím jenom pro systém iOS značky Apple) a Equa bank.

mBank, Air Bank a Equa ve své aplikaci umožňují autorizovat nejenom platby kartou na internetu, ale také přihlašování do internetového bankovnictví a jednotlivé příkazy v něm zadané. Moneta, Fio i Creditas zatím při práci s internetovým bankovnictvím dál využívají SMS.

Stejnou inovaci pro platby kartou zprovozní na jaře i UniCredit Bank. Počítá s tím nová aplikace Smart Banking. Ta už je ke stažení a přináší několik vylepšení dosavadního mobilního bankovnictví, zmíněné potvrzování má začít fungovat do několika týdnů.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.