Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zázraky neumí ani dluhopis

Zázraky neumí ani dluhopis
Již za úvodních šest týdnů letošního roku vložili lidé do tuzemských podílových fondů své úspory v sumě několika miliard korun. Jako kdyby jim někdo poradil, aby konečně začali počítat, a tak týdně investují 500 až 800 milionů. Ale vědí, kam vlastně peníze dávají?

S obrovským náskokem dominují trhu dvě investiční společnosti: IKS Komerční banky (profil, názory), spravující ve fondech 18 miliard korun a Investiční společnost České spořitelny (profil, názory), která obhospodařuje 26 miliard korun. Je pochopitelné, že se zájem našich velmi konzervativních střadatelů plně soustředí na konzervativní trhy - peněžní a dluhopisový. Fondy peněžního již hospodaří s 30 miliardami, majetku v dluhopisových fondech je kolem 10 miliard korun.

Dochází však k zajímavému vývoji, který jistě o mnohém vypovídá. Zatímco nejkonzervativnější fondy peněžního trhu se letos mohou chlubit již 2,5 miliardami, do dluhopisových přiteklo jen 1,8 miliardy. Něco tu však nehraje, protože oba lídři prodejů vykazují větší prodeje u dluhopisových fondů. Až při bližším zkoumání zjistíme, kdo je to ten "černý vzadu": ČSOB Výnosový (profil, názory) totiž inkasoval od začátku roku také téměř miliardičku. Není to sice "pravý" fond peněžního trhu pro obyčejné smrtelníky, ale u nás zatím speciální versus veřejné (UCITS) fondy nerozlišujeme. Do Výnosového tak nenosí peníze lidé, ale institucionálové.

Naši střádalové od začátku roku rozdávají karty (tedy miliony) ve zkratce takto:

IKS KB ISČS 1.IN ŽB-Trust celkem
celkem 1678 1454 100 160 3392
z toho:
peněžní trh
704 685 40 160 1589
dluhopisové 974 769 60 - 1803

Je zřejmé, jakou mají dva první hráči převahu, a protože celý segment akciových fondů stále skomírá na úbytě (kromě 177 milionů v druhém lednovém týdnu), lze abstrahovat i od něj. AKAT sice vykázal za leden v odvětví fondů "obrat" ve výši 484 milionů korun, ale jde-li o prodej + odkupy, pak jde skutečně a doslova o nicneříkající údaj.

Dluhopisy tedy "vedou"

Zdá se na první pohled, že jde o "první vlaštovku pokroku" mezi většinou našich, přiznejme, poněkud zabedněnych střádalů. Například klienti České spořitelny uložili do dluhopisových fondů od začátku roku 3 miliardy, zatímco do našeho největšího fondu peněžního trhu Sporoinvest (profil, názory) "jen" 685 milionů. V Komerční bance je tomu obdobně. Jde však o to, zda jde o pokrok či jen novou vlnu zabedněnosti?

Rozhodující totiž může být nejen rostoucí zkušenost klientů i lepší kvalifikace či erudice bankovních poradců, ale jistě zejména vyšší výnosy. Ty se nyní za uplynulé šestiměsíční období pohybují u fondů peněžního trhu jen kolem dvou procent, zatímco dluhopisové většinou nyní dosahují půlroční zhodnocení nad pět procent. Jde jistě o vyjimečnou výkonnost, danou velmi příznivým obdobím loňského podzimu, kdy měly tuzemské dluhopisové trhy doslova žně. Kde však loňské sedmi až desetiprocentní sněhy jsou?

Tučné a hubené

Jako biblické roky - jen ne tak pravidelně a nikoli roky - střídají se taková období na každém trhu. Podívejme se jen na uplynulý dluhopisový rok ilustrovaný Sporobondem, největším obligačním fondem: pět hubenych měsíců bylo vystřídáno až koncem srpna pěti tučnými.

Co však přijde, až se inflace i sazby opět začnou tlačit vzhůru? A kdy že k tomu dojde? Podle odhadů společnosti Patria bude inflace ještě celé první pololetí klesat až ke dvěma procentům a pak zase vystoupá ke čtyřem na konci roku. Co udělají naši střádalové, až pocítí první zakolísání svých penízků? Utečou zpátky na peněžní trh, nebo již tuší, za co inkasují prémii? A že pro dlouhodobější úspory je volba dluhopisového fondu jasně racionálnější?

Co si o investicích do dluhopisů myslíte vy? Jde u většiny lidí jen o módní vlnu nebo je to znak lepšího přístupu bankéřů na pobočkách? Podělte se s námi o své názory!

Autor je zaměstnancem Investiční společnosti České spořitelny

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

5. 3. 2002 | 14:06

Investice do zahraničních papírů (denominovaných v cizích měnách) sice může nabízet vyšší výnos, ale pochopitelně podléhá zejména měnovému riziku - ostatně právě posilování zlotého nyní nepříjemně ukusuje z výnosu Trendbondu....více

5. 3. 2002 | 14:01

Milý luckily, nevím, které přání je otcem vašich myšlenek, ale o stádu v článku není zmínky. Hovořeno jest o střádalech, a co si o nich myslíte... Z hlediska členění na FO a PO nemáme díky čínské zdi dostatečné informace,...více

5. 3. 2002 | 8:53

Vzhledem k tomu, že autor článk je zaměstnancem investiční společnosti, uvítal bych informaci o podílu nových investic fyzických osob a právnických osob. P.S. Mluvit o klientech jako o stádu je zajímavé, zřejmě je autor erudovaný...více

1. 3. 2002 | 12:53 | Baronlempl

Lid je obecné stádo, neumí se svobodně rozhodovat, z toho plyne, že si neumí ani demokraticky vládnout. V politické rovině je výsledkem tohoto stavu věčný zápas mezi diktaturou a demokracií. Vzhledem k stádovému chování lidstva...více

28. 2. 2002 | 8:53 | TGP

Píšete o českých dluhopisových fondech, ale co ty, které investují do ciziny, Trendbond a IKS Plus? Jaké kolísání se dá očekávat tam a jak riziková investice to může být? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK