Zázraky neumí ani dluhopis

Zázraky neumí ani dluhopis
Již za úvodních šest týdnů letošního roku vložili lidé do tuzemských podílových fondů své úspory v sumě několika miliard korun. Jako kdyby jim někdo poradil, aby konečně začali počítat, a tak týdně investují 500 až 800 milionů. Ale vědí, kam vlastně peníze dávají?

S obrovským náskokem dominují trhu dvě investiční společnosti: IKS Komerční banky (profil, názory), spravující ve fondech 18 miliard korun a Investiční společnost České spořitelny (profil, názory), která obhospodařuje 26 miliard korun. Je pochopitelné, že se zájem našich velmi konzervativních střadatelů plně soustředí na konzervativní trhy - peněžní a dluhopisový. Fondy peněžního již hospodaří s 30 miliardami, majetku v dluhopisových fondech je kolem 10 miliard korun.

Dochází však k zajímavému vývoji, který jistě o mnohém vypovídá. Zatímco nejkonzervativnější fondy peněžního trhu se letos mohou chlubit již 2,5 miliardami, do dluhopisových přiteklo jen 1,8 miliardy. Něco tu však nehraje, protože oba lídři prodejů vykazují větší prodeje u dluhopisových fondů. Až při bližším zkoumání zjistíme, kdo je to ten "černý vzadu": ČSOB Výnosový (profil, názory) totiž inkasoval od začátku roku také téměř miliardičku. Není to sice "pravý" fond peněžního trhu pro obyčejné smrtelníky, ale u nás zatím speciální versus veřejné (UCITS) fondy nerozlišujeme. Do Výnosového tak nenosí peníze lidé, ale institucionálové.

Naši střádalové od začátku roku rozdávají karty (tedy miliony) ve zkratce takto:

IKS KB ISČS 1.IN ŽB-Trust celkem
celkem 1678 1454 100 160 3392
z toho:
peněžní trh
704 685 40 160 1589
dluhopisové 974 769 60 - 1803

Je zřejmé, jakou mají dva první hráči převahu, a protože celý segment akciových fondů stále skomírá na úbytě (kromě 177 milionů v druhém lednovém týdnu), lze abstrahovat i od něj. AKAT sice vykázal za leden v odvětví fondů "obrat" ve výši 484 milionů korun, ale jde-li o prodej + odkupy, pak jde skutečně a doslova o nicneříkající údaj.

Dluhopisy tedy "vedou"

Zdá se na první pohled, že jde o "první vlaštovku pokroku" mezi většinou našich, přiznejme, poněkud zabedněnych střádalů. Například klienti České spořitelny uložili do dluhopisových fondů od začátku roku 3 miliardy, zatímco do našeho největšího fondu peněžního trhu Sporoinvest (profil, názory) "jen" 685 milionů. V Komerční bance je tomu obdobně. Jde však o to, zda jde o pokrok či jen novou vlnu zabedněnosti?

Rozhodující totiž může být nejen rostoucí zkušenost klientů i lepší kvalifikace či erudice bankovních poradců, ale jistě zejména vyšší výnosy. Ty se nyní za uplynulé šestiměsíční období pohybují u fondů peněžního trhu jen kolem dvou procent, zatímco dluhopisové většinou nyní dosahují půlroční zhodnocení nad pět procent. Jde jistě o vyjimečnou výkonnost, danou velmi příznivým obdobím loňského podzimu, kdy měly tuzemské dluhopisové trhy doslova žně. Kde však loňské sedmi až desetiprocentní sněhy jsou?

Tučné a hubené

Jako biblické roky - jen ne tak pravidelně a nikoli roky - střídají se taková období na každém trhu. Podívejme se jen na uplynulý dluhopisový rok ilustrovaný Sporobondem, největším obligačním fondem: pět hubenych měsíců bylo vystřídáno až koncem srpna pěti tučnými.

Co však přijde, až se inflace i sazby opět začnou tlačit vzhůru? A kdy že k tomu dojde? Podle odhadů společnosti Patria bude inflace ještě celé první pololetí klesat až ke dvěma procentům a pak zase vystoupá ke čtyřem na konci roku. Co udělají naši střádalové, až pocítí první zakolísání svých penízků? Utečou zpátky na peněžní trh, nebo již tuší, za co inkasují prémii? A že pro dlouhodobější úspory je volba dluhopisového fondu jasně racionálnější?

Co si o investicích do dluhopisů myslíte vy? Jde u většiny lidí jen o módní vlnu nebo je to znak lepšího přístupu bankéřů na pobočkách? Podělte se s námi o své názory!

Autor je zaměstnancem Investiční společnosti České spořitelny

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.