Zázraky neumí ani dluhopis

Zázraky neumí ani dluhopis
Již za úvodních šest týdnů letošního roku vložili lidé do tuzemských podílových fondů své úspory v sumě několika miliard korun. Jako kdyby jim někdo poradil, aby konečně začali počítat, a tak týdně investují 500 až 800 milionů. Ale vědí, kam vlastně peníze dávají?

S obrovským náskokem dominují trhu dvě investiční společnosti: IKS Komerční banky (profil, názory), spravující ve fondech 18 miliard korun a Investiční společnost České spořitelny (profil, názory), která obhospodařuje 26 miliard korun. Je pochopitelné, že se zájem našich velmi konzervativních střadatelů plně soustředí na konzervativní trhy - peněžní a dluhopisový. Fondy peněžního již hospodaří s 30 miliardami, majetku v dluhopisových fondech je kolem 10 miliard korun.

Dochází však k zajímavému vývoji, který jistě o mnohém vypovídá. Zatímco nejkonzervativnější fondy peněžního trhu se letos mohou chlubit již 2,5 miliardami, do dluhopisových přiteklo jen 1,8 miliardy. Něco tu však nehraje, protože oba lídři prodejů vykazují větší prodeje u dluhopisových fondů. Až při bližším zkoumání zjistíme, kdo je to ten "černý vzadu": ČSOB Výnosový (profil, názory) totiž inkasoval od začátku roku také téměř miliardičku. Není to sice "pravý" fond peněžního trhu pro obyčejné smrtelníky, ale u nás zatím speciální versus veřejné (UCITS) fondy nerozlišujeme. Do Výnosového tak nenosí peníze lidé, ale institucionálové.

Naši střádalové od začátku roku rozdávají karty (tedy miliony) ve zkratce takto:

IKS KB ISČS 1.IN ŽB-Trust celkem
celkem 1678 1454 100 160 3392
z toho:
peněžní trh
704 685 40 160 1589
dluhopisové 974 769 60 - 1803

Je zřejmé, jakou mají dva první hráči převahu, a protože celý segment akciových fondů stále skomírá na úbytě (kromě 177 milionů v druhém lednovém týdnu), lze abstrahovat i od něj. AKAT sice vykázal za leden v odvětví fondů "obrat" ve výši 484 milionů korun, ale jde-li o prodej + odkupy, pak jde skutečně a doslova o nicneříkající údaj.

Dluhopisy tedy "vedou"

Zdá se na první pohled, že jde o "první vlaštovku pokroku" mezi většinou našich, přiznejme, poněkud zabedněnych střádalů. Například klienti České spořitelny uložili do dluhopisových fondů od začátku roku 3 miliardy, zatímco do našeho největšího fondu peněžního trhu Sporoinvest (profil, názory) "jen" 685 milionů. V Komerční bance je tomu obdobně. Jde však o to, zda jde o pokrok či jen novou vlnu zabedněnosti?

Rozhodující totiž může být nejen rostoucí zkušenost klientů i lepší kvalifikace či erudice bankovních poradců, ale jistě zejména vyšší výnosy. Ty se nyní za uplynulé šestiměsíční období pohybují u fondů peněžního trhu jen kolem dvou procent, zatímco dluhopisové většinou nyní dosahují půlroční zhodnocení nad pět procent. Jde jistě o vyjimečnou výkonnost, danou velmi příznivým obdobím loňského podzimu, kdy měly tuzemské dluhopisové trhy doslova žně. Kde však loňské sedmi až desetiprocentní sněhy jsou?

Tučné a hubené

Jako biblické roky - jen ne tak pravidelně a nikoli roky - střídají se taková období na každém trhu. Podívejme se jen na uplynulý dluhopisový rok ilustrovaný Sporobondem, největším obligačním fondem: pět hubenych měsíců bylo vystřídáno až koncem srpna pěti tučnými.

Co však přijde, až se inflace i sazby opět začnou tlačit vzhůru? A kdy že k tomu dojde? Podle odhadů společnosti Patria bude inflace ještě celé první pololetí klesat až ke dvěma procentům a pak zase vystoupá ke čtyřem na konci roku. Co udělají naši střádalové, až pocítí první zakolísání svých penízků? Utečou zpátky na peněžní trh, nebo již tuší, za co inkasují prémii? A že pro dlouhodobější úspory je volba dluhopisového fondu jasně racionálnější?

Co si o investicích do dluhopisů myslíte vy? Jde u většiny lidí jen o módní vlnu nebo je to znak lepšího přístupu bankéřů na pobočkách? Podělte se s námi o své názory!

Autor je zaměstnancem Investiční společnosti České spořitelny

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

24. 7. 2024 | Hynek Just

Dostupnost a rychlost úvěru bývá pro podnikatele rozhodující

Pro podnikatele bývá stěžejní, jak rychle peníze dostane. „Potřebuje například využít včas obchodní příležitost nebo překlenout dočasný výpadek v cash-flow. Neřeší desetiny nebo setiny... celý článek

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

21. 7. 2024 | Tomáš Krause

Etherová ETF startují. Zisky z těžby bitcoinů jsou rekordně nízké. Týden v kryptu

Šéf BlackRocku je fanouškem bitcoinu. Němci prodali bitcoin nejhůře jak mohli. Trump prý prohlásí bitcoin za rezervní aktivum a worldcoin míří do zapomnění. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Partners Financial Services