Vydá se euro konečně vzhůru?

Vydá se euro konečně vzhůru?
Euro pokleslo vůči dolaru za tři roky své existence zhruba o dvacet procent. Analytici a ekonomové od té doby takřka pravidelně přicházejí s novými argumenty, že je euro podhodnocené a musí posílit. Ale je to pravda?

Mezi oblíbené argumenty pro posílení eura patřil v minulosti zejména relativně nižší růst cenové hladiny v eurozóně a rekordní deficit běžného účtu USA. Mezi novější argumenty patří vyšší úrokové sazby na peněžním trhu v eurozóně a zavedení fyzického eura do oběhu. Euro se však doposud zdaleka nevrátilo k původní paritě 1:1, natožpak ke své hodnotě z počátku roku 1999. Kurs dolaru a eura bývá dnes často diskutován až s lehkým nádechem mystičnosti a o dolaru se obrazně říká, že "odolává zákonům gravitace" (ostatně podívejte se na grafy kurzu koruny k dolaru a k euru a uvidíte sami).

Na výkonnosti dolaru vůči euru však není nic neobvyklého a nepochopitelného - jenom je potřeba na chvíli opustit svět ekonomických modelů a necht se poučit z historie. Euro totiž postrádá fundamentální faktor, který v historii působil jako jazýček na vahách určující, která měna poroste a která oslabí. Evropská unie a její klíčové ekonomické instituce jako Ecofin (pravidelné měsíční setkání ekonomických ministrů EU, koordinující kursovou politiku) a ECB nemají explicitní konzistentní kursovou politiku. Jenže právě postoj oficiální autority, která má pravomoc k provádění intervencí, je zodpovědná za kursovou politiku a ovlivňuje vnímání tohoto postoje trhem, se v historii ukázalo jako kritický faktor ovlivňující dlouhodobě měnový kurs. Jako příklad nám může posloužit dopad oficiální politiky USA na měnový kurs dolaru vůči jenu.

srpen 1971 - červenec 1973 Politika slabého dolaru: ukončení konvertibility na zlato, devalvace. Dolar oslabil vůči jenu o 25 %.
červenec 1973 - prosinec 1976 Snaha o stabilizaci dolaru: na žádost Fedu jsou prováděny intervence na podporu dolaru. Dolar posílil vůči jenu o 11 %.
leden 1977 - listopad 1978 Politika slabého dolaru: ministr financí M. Blumenthal naznačuje nutnost oslabení dolaru. Dolar oslabil vůči jenu o 33 %.
listopad 1978 - leden 1981 Snaha o stabilizaci dolaru: v listopadu 78 především z obav ze zrychlení inflace začínají masivní intervence na podporu dolaru. Dolar posílil vůči jenu o 5 %.
leden 1981 - leden 1985 Politika silného dolaru: prezident Reagan a ministr financí vyjadřují podporu dolaru a silný dolar vítají jako ekonomicky žádoucí. Dolar posílil vůči jenu o 13 %.
leden 1985 - leden 1989 Politika slabého dolaru: ministr financí J. A. Baker III. naznačuje nutnost oslabení dolaru vůči jenu, intervence proti dolaru. Dolar oslabil vůči jenu o 49 %.
leden 1989 - leden 1993 Bushova administrativa nemá jednoznačnou a konzistentní kursovou politiku. Kurs je ve vleku sekundárních faktorů a japonské oficiální politiky. Od léta 1989 do léta 1990 dolar vůči jenu posílil, poté se vrátil zhruba na úroveň z ledna 1989.
leden 1993 - leden 1995 Politika slabého dolaru: ministr financí naznačuje nutnost oslabení dolaru vůči jenu. Dolar proti jenu oslabil o 20 %.
leden 1995 - červen 1998 Politika silného dolaru: ministr financí R. Rubin slovně vyjadřuje podporu silného dolaru, intervence na podporu dolaru. Dolar posílil vůči jenu o 40 %.
červen 1998 - srpen 1999 Politika slabého dolaru: Rubin hovoří o nutnosti oslabení dolaru vůči jenu, intervence proti dolaru. Dolar oslabil vůči jenu o 19 %.
srpen 1999 – současnost: Politika silného dolaru a slabého jenu: Po opakovaných neúspěších fiskální stimulace poptávky a nízkých úrokových sazeb Japonsko zkouší "quantitative easing": Bank of Japan kupuje dluhopisy a postupně oslabuje jen. Dolar posílil vůči jenu o 17 %.

"Nemít kursovou politiku, a my ji nemáme, neznamená, že jde o přehlížení s pozitivními či negativními úmysly. Prozatím jde o zkrátka o přehlížení," pravil v dubnu 1999 Wim Duisenberg, hlavní evropský bankéř. Jinak řečeno, cílem Evropsé centrální banky (ECB) je cenová stabilita a její postoj k měnovému kursu je "ruce pryč", dokud neohrožuje cenovu stabilitu. ECB zareagovala na pád eura až po jedenadvaceti měsících jeho téměř soustavného poklesu. Proč tak pozdě? Částečně proto, že po určitou dobu nepovažovala depreciaci eura za hrozbu pro cenovou stabilitu, částečně také z důvodu očekávání, že euro se stabilizuje "samo" s tím, jak ve prospěch eura začnou pracovat fundamentální ekonomické hodnoty jako relativně nižší míra inflace vůči USA.

Inflace však nedeterminuje měnový kurs, ale naopak měnový kurs determinuje budoucí inflaci a jak říká David Ranson (H. C. Wainwright Economics), teorie parity kupní síly nefunguje nazpět, ale kupředu. Proč se také růst úrokových sazeb ukázal vzhledem k zastavení depreciace eura jako neúčinný? Růst úrokových sazeb většinou snižuje budoucí výnosy z akcií a obligací a celkově působí negativně na ekonomickou aktivitu, čímž stlačuje poptávku po penězích a eliminuje tak pro měnový kurs jinak pozitivní efekt plynoucí z přílivu kapitálu motivovaného snahou využít vyšších úrokových sazeb pro uložení peněz.

Od zavedení eura v 1999 byl postoj ECB lákadlem pro obchodníky s měnou. ECB a ekonomičtí ministři EU v následujících měsících sice občas zmiňovali, že kurs eura je v rozporu s fundamentálními ekonomickými hodnotami a někdy dokonce vyjadřovali přání mít silnější euro (např. německý ministr financí Hans Eichel, 2. 3. 2000). Absence konkrétních kroků na posílení eura, tedy intervencí, však neinspirovala důvěru trhu v takováto prohlášení. Růst úrokových sazeb ani relativně nižší míra inflace nedokázaly pád eura zastavit. Euro našlo své dno až po intervencích z podzimu 2000. Od té doby se euro nedotklo své rekordně nízké hodnoty z 26. října (0,8234 USD) a jeho průměrná hodnota za posledních šest měsíců činí zhruba 0,89 USD. Znamená to, že se euro vrátí k paritě nebo dokonce k hodnotám z prvního čtvrtletí 1999? Někteří ekonomové poukazují na relativně vyšší úrokové sazby na peněžním trhu v eurozóně a vyrovnání dlouhodobých úrokových sazeb vůči USA jako další indikátor budoucí apreciace eura. Vyšší úrokové sazby však nejsou příčinou silné měny. Jak ukazují zkušenosti ze zemí, jejichž měny devalvovaly, vysoké úrokové sazby jsou důsledkem nedůvěry trhu v danou měnu.

Jak se tedy kurz eura bude vyvíjet do budoucna? Domnívám se, že euro se bude prozatím obchodovat v rozmezí 0,8 - 0,9 USD. Mezi faktory, které by mohly euro výrazně posílit až k paritě, by patřilo zejména případné podlehnutí Bushovy administrativy protekcionistickým tlakům ze strany amerických vývozců. Jinak podle mého názoru ekonomy a investory očekávající výrazné posílení eura vůči dolaru čekat jen zklamání.

A co si o kurzu eura myslíte vy? Má evropská ekonomika vůbec šanci konkurovat americkému motoru? Podělte se s námi o své názory!

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 2. 2002 10:55, Vavřinec Kryzánek

Omlouvám se všem čtenářům za pravopisné chyby, už se příště nebudou opakovat.

+34
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 7 komentářů

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 2 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

Bydlení v Česku nezlevní, říká David Bureš, který vyhledává, kupuje a spravuje investiční byty. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč je to podle něj výhodnější než třeba investice... celý článek

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

4. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

Zonky mění poplatky u své služby Rentiér. Pro nové smlouvy uzavřené od dneška ruší vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak zvyšuje poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %. Podmínky pro stávající... celý článek

Investown startuje drobné investice do bytů

30. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investown startuje drobné investice do bytů

Investiční služba Investown zahájila ostrý provoz. Zájemci zatím mohou investovat do dvou pražských bytů. První slibuje aktuální roční výnos 4,2 %, druhý 4,64 %. Lidé už do nich investovali... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.