Pozor, jde po vás pomeranč!

Pozor, jde po vás pomeranč!
Nová oranžová strategie nizozemské banky ING by jí měla pomoci proniknout na český retailový bankovní trh. Její spořící Oranžové konto může svými parametry (bez výpovědní lhůty, bez poplatků, úroková sazba 4,2 procenta) pěkně zamíchat kartami v českém drobném bankovnictví.

Nízké úrokové sazby posledních dvou let učinily ze spoření na termínovaných vkladech nepříliš atraktivní záležitost. Ještě než vám banky připsaly úroky, ukrojil si z nich svůj díl stát a poté jste ještě o část výnosu mohli přijít na bankovních poplatcích. I přesto mají obyvatelé ČR na těchto účtech uloženo necelých šest set miliard korun. Možná právě to jsou důvody, proč se přes trh spořících účtů hodlá zapojit do boje o české retailové klienty i holandská ING.

Sním či bdím?

Oranžové konto (profil, názory) se snaží naplnit představy o ideálním spořícím účtu. Vysoká úroková sazba (4,2 procenta hrubého, což představuje 3,6 procenta po zdanění), žádná výpovědní lhůta (ano, čtete správně, peníze můžete vybrat kdykoliv) a žádné poplatky. Jedinými omezeními je povinnost zasílat částku z jiného bankovního účtu bezhotovostně, přičemž na stejný (či jiný) účet vám budou peníze poté také zaslány. Celá bezhotovostní konstrukce má však kromě výhod jak pro banku, tak pro klienty i nevýhody. Převod do jiné banky totiž neproběhne okamžitě, takže budete muset až tři dny čekat, než peníze dorazí do vaší banky. Pro získání nabízeného úroku je třeba splnit ještě jednu podmínku, zůstatek na účtu musí činit alespoň deset tisíc korun. 

Proč to dělají

Z parametrů účtu je jasné, že především zpočátku bude tento produkt ze strany banky dotován. Úroková sazba z něj se pohybuje nepatrně pod mezibankovní overnight sazbou PRIBID (aktuálně okolo 4,30%), vezmeme-li však v úvahu například týdenní sazbu (aktuálně okolo 5,20%), má banka k dobru už celé jedno procento. Pokud se naplní plán ING (profil, názory) získat do konce tohoto roku deset tisíc retailových klientů a do konce roku 2002 sto tisíc klientů banky mohlo by už jít o produkt s pozitivním přínosem do výsledků hospodaření banky. Náklady na jeho existenci budou nízké především díky jeho bezhotovostní podobě. Výdaje spojené se zpracováním hotovosti tak ponese konkurence z jejíchž (a na jejichž) účty budou peníze zasílány převodem. Možnost ovládání telefonem a internetem zase nebude klást vysoké nároky na výstavbu klientských center.

Další nespornou výhodou je jednoduchost produktu, spořící účet zná každý a na mnoho nových klientů přitáhnou atraktivní podmínky Oranžového konta. Podle očekávání ING bude sice velká část klientů pocházet od sesterských společností (penzijního fondu a pojišťovny), ale okolo čtyřiceti procent klientů by mělo být úplně "nových". To může skupině ING přinést další potenciál prodeje pro ostatní produkty a tím i vyrovnat náklady na případnou počáteční dotaci.

A co dál?

Oranžové konto bylo představeno současně s konceptem tzv. Orange housu - klientského centra pro zákazníky společností ze skupiny ING (podílové fondy, penzijní fond, pojišťovna a nyní i banka). Během následujících tří let by těchto center mělo ve velkých českých městech vyrůst patnáct (zatím je jediné v Praze). V každém z nich budou "přepážky" pro osobní komunikaci s pracovníky centra, telefony pro volání do call centra ING a internetové přípojky pro provádění operací na internetu. Krom toho v nich bude ještě dětský koutek a malý Orange bar. Produkty české bankovní divize ING by měly být během několika měsíců rozšířeny o kreditní kartu, spotřebitelské úvěry, běžné účty a další retailové produkty.

Zde se můžete podívat na úrokové sazby spořících účtů u ostatních českých bank.

Myslíte si, že je pro ING Bank v českém retailu ještě prostor? Pořídíte si Oranžové konto? O své názory se můžete podělit s ostatními.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 88 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 1. 2002 12:41, Ivana

Dá se z uvedeného článku smlouvy usuzovat, že ING nedá k dispozici moje soukromá data třeba uklízečce ve své holandské centrále nebo komukoliv jinému, kdo poskytne ING výhodnou protihodnotu?
"1.1.5. Klient podpisem Smlouvy projevuje svůj souhlas, aby informace, které jsou předmětem bankovního tajemství, včetně osobních údajů, byly zpracovávány v informačním systému a poskytovány třetím osobám, včetně osob v zahraničí, které Banka využívá při poskytováni služeb Klientovi anebo jakýmkoli třetím osobám, které jsou kontrolovány Bankou anebo jsou s Bankou pod společnou kontrolou třetí osobou. "

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 1. 2002 14:23, Ivana

A to včetně informací o klientových účtech u jiných bank, tzv. registrovaných účtech, neboť ING může u těchto účtů "... zadávat telefonické či písemné dotazy a ověřovat jakékoli údaje včetně osobních údajů týkajících se Klienta v souladu s § 38a Zákona o bankách.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (88 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.