Není nad zlato - aspoň ve zlých časech

Není nad zlato - aspoň ve zlých časech
Zlato, stříbro a drahé kameny jsou již po mnoho staletí považovány za nejjistější způsob uložení majetku. Nerezaví, nepodléhají inflaci, moli je nežerou. Jenže...

Zatímco ještě před sto lety jste se mohli s drahými kovy setkávat denně při placení - ve formě mincí totiž obíhaly jako zákonná platidla - dnes je potkáte pouze ve formě šperků či v mikroskopických množstvích i ve výrobcích elektrotechnického průmyslu. Množství zlata před lety přestalo dostačovat požadavkům ekonomiky na zajištění platebního styku a přešlo se tak k dnešní formě papírových peněz. Ty byly zpočátku směnitelné za zlato (a to tudíž mělo pevný kurz vůči těmto měnám), postupně však od tohoto principu většina zemí ustoupila. Proto nemá zlato (ani ostatní drahé kovy) pevný kurz k penězům. Jednotlivé kovy se staly zbožím, které lze běžně kupovat a prodávat.

Uložit peníze do zlata či podobných komodit můžete několika způsoby. Na velké investice jsou vhodné zlaté cihly a velké kameny. Ti, kdo mají zájem investovat relativně málo, mohou zvolit mince. Na trhu je k dispozici mnoho druhů zlatých mincí, které nejsou raženy jako běžný platební prostředek, ale jejich prostřednictvím lze investovat do zlata. Ty nejznámější je možno nakupovat u specializovaných přepážek bank v zahraničí, v některých zemích najdete jejich kurzy i ve větších směnárnách. Nejrozšířenější mincí tohoto druhu je jihoafrický krugerrand. Obsahuje přesně jednu trojskou unci (standardní množství, v kterém se zlato a další drahé kovy obchodují) zlata a jeho prodejní cena představuje pouze několik procent nad cenu zlatého obsahu. To znamená, že minci je možno koupit za aktuální cenu zlata plus několik procent, její prodej se většinou uskutečňuje s mírnou srážkou z aktuální hodnoty zlatého obsahu. Hodnota této mince se v současnosti pohybuje okolo tří set dolarů a byla by dostupná i pro české zájemce. Přesto u nás neexistuje subjekt, který by se věnoval kotaci nákupních a prodejních cen na ni. Ostatní drahé kovy nejsou pro investování v malém příliš vhodné. Ceny stříbra, platiny, paladia a dalších drahých kovů závisí především na aktuálním vývoji jejich těžby a průmyslové poptávky po nich. Spekulace s nimi tak vyžaduje jak dostatek aktuálních informací, tak možnost je okamžitě nakupovat a prodávat, což je činí nevhodnými pro drobné investory.

Vývoj ceny zlata a ostatních drahých kovů není pro dlouhodobé investory příliš příznivý. Nedávné události v USA sice vedly k růstu cen zlata (přes 10 procent) a podobný vývoj zaznamenalo i stříbro, přesto tyto ceny nejsou za poslední rok nejvyšší. V současnosti mírně rostou a vývoj na termínových trzích naznačuje, že by růst mohl pokračovat.

Považujete zlato za zajímavou investici? Zkoušeli jste do něj někdy vložit peníze? O své názory a zkušenosti se můžete podělit s ostatními.

Psáno pro časopis Redhot.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.