Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Není nad zlato - aspoň ve zlých časech

Není nad zlato - aspoň ve zlých časech
Zlato, stříbro a drahé kameny jsou již po mnoho staletí považovány za nejjistější způsob uložení majetku. Nerezaví, nepodléhají inflaci, moli je nežerou. Jenže...

Zatímco ještě před sto lety jste se mohli s drahými kovy setkávat denně při placení - ve formě mincí totiž obíhaly jako zákonná platidla - dnes je potkáte pouze ve formě šperků či v mikroskopických množstvích i ve výrobcích elektrotechnického průmyslu. Množství zlata před lety přestalo dostačovat požadavkům ekonomiky na zajištění platebního styku a přešlo se tak k dnešní formě papírových peněz. Ty byly zpočátku směnitelné za zlato (a to tudíž mělo pevný kurz vůči těmto měnám), postupně však od tohoto principu většina zemí ustoupila. Proto nemá zlato (ani ostatní drahé kovy) pevný kurz k penězům. Jednotlivé kovy se staly zbožím, které lze běžně kupovat a prodávat.

Uložit peníze do zlata či podobných komodit můžete několika způsoby. Na velké investice jsou vhodné zlaté cihly a velké kameny. Ti, kdo mají zájem investovat relativně málo, mohou zvolit mince. Na trhu je k dispozici mnoho druhů zlatých mincí, které nejsou raženy jako běžný platební prostředek, ale jejich prostřednictvím lze investovat do zlata. Ty nejznámější je možno nakupovat u specializovaných přepážek bank v zahraničí, v některých zemích najdete jejich kurzy i ve větších směnárnách. Nejrozšířenější mincí tohoto druhu je jihoafrický krugerrand. Obsahuje přesně jednu trojskou unci (standardní množství, v kterém se zlato a další drahé kovy obchodují) zlata a jeho prodejní cena představuje pouze několik procent nad cenu zlatého obsahu. To znamená, že minci je možno koupit za aktuální cenu zlata plus několik procent, její prodej se většinou uskutečňuje s mírnou srážkou z aktuální hodnoty zlatého obsahu. Hodnota této mince se v současnosti pohybuje okolo tří set dolarů a byla by dostupná i pro české zájemce. Přesto u nás neexistuje subjekt, který by se věnoval kotaci nákupních a prodejních cen na ni. Ostatní drahé kovy nejsou pro investování v malém příliš vhodné. Ceny stříbra, platiny, paladia a dalších drahých kovů závisí především na aktuálním vývoji jejich těžby a průmyslové poptávky po nich. Spekulace s nimi tak vyžaduje jak dostatek aktuálních informací, tak možnost je okamžitě nakupovat a prodávat, což je činí nevhodnými pro drobné investory.

Vývoj ceny zlata a ostatních drahých kovů není pro dlouhodobé investory příliš příznivý. Nedávné události v USA sice vedly k růstu cen zlata (přes 10 procent) a podobný vývoj zaznamenalo i stříbro, přesto tyto ceny nejsou za poslední rok nejvyšší. V současnosti mírně rostou a vývoj na termínových trzích naznačuje, že by růst mohl pokračovat.

Považujete zlato za zajímavou investici? Zkoušeli jste do něj někdy vložit peníze? O své názory a zkušenosti se můžete podělit s ostatními.

Psáno pro časopis Redhot.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

30. 7. 2010 | 9:05 | Čech

Tak to vidítě, jakou jste udělali chybu že jste nekoupili zlato. více

16. 10. 2001 | 10:53 | Sysel

Pokud je mi známo, zlato lze koupit jako šperk, minci nebo obecný kov. Jako investice je vhodná asi pouze mince, a to zmíněný jihoafrický krugerrand (ale i jiné mince, které jsou vydávány pouze pro uložení zlata ). Tyto mince...více

16. 10. 2001 | 10:43

Zlato je sice cool, ale: 1.Světové centrální banky již dlouhou dobu likvidují své zlaté rezervy a jdou do instrumentů, se kterými se jim lépe pracuje. 2.Technologické i další praktické uplatnění zlata se taktéž dlouhodobě...více

16. 10. 2001 | 10:03 | Eric

No, já nevim, ale takový skvělý téma a takhle ho odbýt. Pokud příště, tak více. Díky. více

16. 10. 2001 | 8:43 | TGP

Existují třeba nějaké zlaté fondy, přes které by šlo zlato nakoupit? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK