Doby, kdy jste při zřizování studentského účtu v České spořitelně způsobili srocení všech zaměstnanců pobočky, jsou už naštěstí za námi. Na přepážkách již o studentských produktech ví téměř vše, zelené linky ještě tak dobré nejsou. Šance získat pravdivé informace jsou zatím velmi nízké v ČSOB (profil, názory), kde Studentský program spustili teprve nedávno a kde zájemce často obdrží mnoho navzájem si odporujících odpovědí. Čím vším tedy může mladý člověk při zakládání studentského účtu projít?
Jděte na to chytře
Několik zbytečných návštěv vámi vybrané banky si můžete ušetřit, když si zjistíte informace o vybraném produktu předem. Jejich zdrojem mohou být rady starších spolužáků, internetové stránky či infolinky bank.
Rady starších spolužáků bývají pro prvňáky nejčastějším, ale také nejzkreslenějším zdrojem informací. Při letmém průzkumu se totiž dovíte, že hodně spolužáků používá Sporostudent České spořitelny. Důvod je prostý: i když na účtě není ani koruna, dostanete každý rok k vánocům čtyři stovky jako prémii. A pro ty, kteří mají hluboko do kapsy, má ještě jednu výhodu: ihned po založení je vám poskytnut kontokorent (možnost jít do mínusu) ve výši deset tisíc korun. Pokud ale chcete hodně cestovat do zahraničí, je Sporostudent pořádnou trefou vedle. Získání mezinárodní platební karty vůbec není snadné, zatímco v jiných bankách ji dostanete automaticky.
Účet můžete předzaložit přes internet
Internet je mezi studenty velmi oblíbený prostředek vyhledávání informací, většina bank na to však zatím nepřišla. Jediná IPB (profil, názory) má přímo na své hlavní stránce odkaz k informacím o Studentském kontu a navíc tam můžete najít animaci, která vám stručně předvede všechny výhody, které banka se lvem studentům poskytuje. Příjemnou výhodou je možnost přes internet účet předzaložit. Na webové stránce banky vyplníte formulář s osobními údaji a pak se ve smluveném termínu dostavíte na vybranou pobočku a vyřídíte zbytek. Obdobnou službu nabízí také Komerční banka, nalezení odkazů je ale sysifovská práce. Podobně obtížné je i hledání informací o nabídkách pro studenty na stránkách ostatních bank.
Kromě bankovních webů může být dobrým zdrojem informací o studentských účtech i náš server. V sekci Život/Vzdělání/Studentská konta najdete srovnání základních parametrů všech dostupných studentských účtů.
Zelené linky jsou zadarmo, ale moc se nedovíte
Pokud už musíte pro informace někam telefonovat, je lepší, když je to zadarmo. Do všech bank poskytujících účty pro studenty zdarma volat lze. Problémem bývá nalezení telefonního čísla začínajícího kouzelným 0800. Banky se asi obávají, že by je příliš mnoho klientů telefonujících zdarma mohlo přivést ke krachu a tak čísla záměrně "schovávají". Na webu a obvykle i ve Zlatých stránkách najdete pouze telefon na centrálu banky, zelená linka tam uvedena není. I když nad tímto problémem zvítězíte, zjistíte, že to bylo vítězství Pyrrhovo.
Na infolince ČSOB se dozvíte pouze velmi základní informace a pro detaily "si zavolejte na pobočku". Na pobočce mne pak dlouho přesvědčovala (tentokrát jsem již telefon platil já), že ke studentskému kontu nemám na mezinárodní kartu zdarma nárok (není to pravda, můžete si dokonce vybrat mezi Visou Electron a Maestrem). Pracovnice infolinky České spořitelny (profil, názory) se klientů snaží co nejrychleji zbavit nepříjemným tónem hlasu a úsečnými odpovědmi. Připadal jsem si jako nezvaný host. Na infolince IPB (profil, názory) opakovaně nikdo nebere telefon. Nejkompetentnější jsou zaměstnanci v Komerční bance, kteří jsou schopni i po telefonu zodpovědět všechny otázky.
Není všechno zlato, co se třpytí
Některé bankami často vyzdvihované výhody až tak skvělé nejsou. Cestování s mezinárodní kartou vydávanou ke studentskému účtu zdarma neznamená, že si s sebou nemusíte vzít hotovost. U karty Styl vydávané ke studentskému účtu v Komerční bance (profil, názory) je limit na všechny transakce tři tisíce korun týdně, z toho platby za zboží a služby nesmí činit více než dva tisíce korun neboli 50 dolarů. IPB má limit, který závisí na výši vkladu při zřizování účtu a nemůže přesáhnout deset tisíc korun měsíčně. Podobně jsou limity nastaveny i v ČSOB a tak je otázkou, zda při výši poplatků za výběr z bankomatů v zahraničí (sto a více korun) není lepší si koupit hotovost ve směnárně a kartu si vzít jenom pro strýčka Příhodu.
Jiným "sporným bodem" je často propagované vedení účtu zdarma. Toto "plus" již některé banky nabízí i "běžným smrtelníkům" a tak jako student žádnou výhodu nezískáte. Poplatky za transakce jsou většinou stejné jako na normálních účtech. Jedinou významnou výhodou na poli poplatků a úroků mohou být vyšší úroky. Ty však mají smysl pouze v situaci, kdy máte na účtě vyšší kladné zůstatky, což je studentů věc spíše neobvyklá. Významnou výhodou tak zůstává pouze kontokorent bez jakéhokoli ručení.
Přestože se vám při pohledu drobnohledem nemusí zdát studentské účty až tak zajímavé, máte-li na něj nárok, určitě si aspoň jeden založte. Banka vám dá prémii, kontokorent, platební kartu zadarmo a vyšší úrok. Pokud budete chtít lepší kartu, můžete si ji pořídit za podmínek pro běžné klienty. Přitom vás může hřát pomyšlení, že máte na svém studentském účtu vyšší úrokovou sazbu, než váš otec na termínovaném vkladu (Komerční banka i IPB nabízí studentům tříprocentní úročení, termínovaný vklad do 30 tisíc korun na 7 dní v KB však přináší pouhých 2,85 procenta).
Líbil se Vám tento článek? Co si myslíte o studentských kontech? Založili byste si jedno, kdybyste byli studenti?
Jaké jsou Vaše zkušenosti s těmito účty? Napište nám.
Test byl proveden v týdnu od 9. do 13. října. Uskutečnili jsme pět návštěv bank a patnáct telefonátů na infolinky.
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
17. 10. 2000 13:01
Až na to, že úrok je šílený. Žádné výhody moc nevidím. Přesto mám také Sporostudent. Jediné plus je vánoční prémie 400 Kč
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
23. 10. 2000 20:51
Doporučuji Gaudeamus od KB: 333 Kč zdarma a nemusite platit ani za vydani nove karty (mimochodem - většinou vám banka vydá zadarmo jen první kartu). Jinak stoji KB za prd. Používám Sporostudent i IPB: každá má nějakou tu výhodu za minimium nákladů.
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.