Banky chtějí mít studenty rády

Banky chtějí mít studenty rády
Odchytit již dnes budoucí zajímavé klienty - studenty - chtějí banky nabídkou atraktivních služeb a nižšími cenami. Skutečnost ale není až tak růžová. Výhody jsou spíše lákadlo bez praktického užitku, personál je navíc všechny nezná.

Doby, kdy jste při zřizování studentského účtu v České spořitelně způsobili srocení všech zaměstnanců pobočky, jsou už naštěstí za námi. Na přepážkách již o studentských produktech ví téměř vše, zelené linky ještě tak dobré nejsou. Šance získat pravdivé informace jsou zatím velmi nízké v ČSOB (profil, názory), kde Studentský program spustili teprve nedávno a kde zájemce často obdrží mnoho navzájem si odporujících odpovědí. Čím vším tedy může mladý člověk při zakládání studentského účtu projít?

Jděte na to chytře

Několik zbytečných návštěv vámi vybrané banky si můžete ušetřit, když si zjistíte informace o vybraném produktu předem. Jejich zdrojem mohou být rady starších spolužáků, internetové stránky či infolinky bank.

Rady starších spolužáků bývají pro prvňáky nejčastějším, ale také nejzkreslenějším zdrojem informací. Při letmém průzkumu se totiž dovíte, že hodně spolužáků používá Sporostudent České spořitelny. Důvod je prostý: i když na účtě není ani koruna, dostanete každý rok k vánocům čtyři stovky jako prémii. A pro ty, kteří mají hluboko do kapsy, má ještě jednu výhodu: ihned po založení je vám poskytnut kontokorent (možnost jít do mínusu) ve výši deset tisíc korun. Pokud ale chcete hodně cestovat do zahraničí, je Sporostudent pořádnou trefou vedle. Získání mezinárodní platební karty vůbec není snadné, zatímco v jiných bankách ji dostanete automaticky.

Účet můžete předzaložit přes internet

Internet je mezi studenty velmi oblíbený prostředek vyhledávání informací, většina bank na to však zatím nepřišla. Jediná IPB (profil, názory) má přímo na své hlavní stránce odkaz k informacím o Studentském kontu a navíc tam můžete najít animaci, která vám stručně předvede všechny výhody, které banka se lvem studentům poskytuje. Příjemnou výhodou je možnost přes internet účet předzaložit. Na webové stránce banky vyplníte formulář s osobními údaji a pak se ve smluveném termínu dostavíte na vybranou pobočku a vyřídíte zbytek. Obdobnou službu nabízí také Komerční banka, nalezení odkazů je ale sysifovská práce. Podobně obtížné je i hledání informací o nabídkách pro studenty na stránkách ostatních bank.
Kromě bankovních webů může být dobrým zdrojem informací o studentských účtech i náš server. V sekci Život/Vzdělání/Studentská konta najdete srovnání základních parametrů všech dostupných studentských účtů.

Zelené linky jsou zadarmo, ale moc se nedovíte

Pokud už musíte pro informace někam telefonovat, je lepší, když je to zadarmo. Do všech bank poskytujících účty pro studenty zdarma volat lze. Problémem bývá nalezení telefonního čísla začínajícího kouzelným 0800. Banky se asi obávají, že by je příliš mnoho klientů telefonujících zdarma mohlo přivést ke krachu a tak čísla záměrně "schovávají". Na webu a obvykle i ve Zlatých stránkách najdete pouze telefon na centrálu banky, zelená linka tam uvedena není. I když nad tímto problémem zvítězíte, zjistíte, že to bylo vítězství Pyrrhovo.

Na infolince ČSOB se dozvíte pouze velmi základní informace a pro detaily "si zavolejte na pobočku". Na pobočce mne pak dlouho přesvědčovala (tentokrát jsem již telefon platil já), že ke studentskému kontu nemám na mezinárodní kartu zdarma nárok (není to pravda, můžete si dokonce vybrat mezi Visou Electron a Maestrem). Pracovnice infolinky České spořitelny (profil, názory) se klientů snaží co nejrychleji zbavit nepříjemným tónem hlasu a úsečnými odpovědmi. Připadal jsem si jako nezvaný host. Na infolince IPB (profil, názory) opakovaně nikdo nebere telefon. Nejkompetentnější jsou zaměstnanci v Komerční bance, kteří jsou schopni i po telefonu zodpovědět všechny otázky.

Není všechno zlato, co se třpytí

Některé bankami často vyzdvihované výhody až tak skvělé nejsou. Cestování s mezinárodní kartou vydávanou ke studentskému účtu zdarma neznamená, že si s sebou nemusíte vzít hotovost. U karty Styl vydávané ke studentskému účtu v Komerční bance (profil, názory) je limit na všechny transakce tři tisíce korun týdně, z toho platby za zboží a služby nesmí činit více než dva tisíce korun neboli 50 dolarů. IPB má limit, který závisí na výši vkladu při zřizování účtu a nemůže přesáhnout deset tisíc korun měsíčně. Podobně jsou limity nastaveny i v ČSOB a tak je otázkou, zda při výši poplatků za výběr z bankomatů v zahraničí (sto a více korun) není lepší si koupit hotovost ve směnárně a kartu si vzít jenom pro strýčka Příhodu.

Jiným "sporným bodem" je často propagované vedení účtu zdarma. Toto "plus" již některé banky nabízí i "běžným smrtelníkům" a tak jako student žádnou výhodu nezískáte. Poplatky za transakce jsou většinou stejné jako na normálních účtech. Jedinou významnou výhodou na poli poplatků a úroků mohou být vyšší úroky. Ty však mají smysl pouze v situaci, kdy máte na účtě vyšší kladné zůstatky, což je studentů věc spíše neobvyklá. Významnou výhodou tak zůstává pouze kontokorent bez jakéhokoli ručení.

Přestože se vám při pohledu drobnohledem nemusí zdát studentské účty až tak zajímavé, máte-li na něj nárok, určitě si aspoň jeden založte. Banka vám dá prémii, kontokorent, platební kartu zadarmo a vyšší úrok. Pokud budete chtít lepší kartu, můžete si ji pořídit za podmínek pro běžné klienty. Přitom vás může hřát pomyšlení, že máte na svém studentském účtu vyšší úrokovou sazbu, než váš otec na termínovaném vkladu (Komerční banka i IPB nabízí studentům tříprocentní úročení, termínovaný vklad do 30 tisíc korun na 7 dní v KB však přináší pouhých 2,85 procenta).

Líbil se Vám tento článek? Co si myslíte o studentských kontech? Založili byste si jedno, kdybyste byli studenti? Jaké jsou Vaše zkušenosti s těmito účty? Napište nám.

Test byl proveden v týdnu od 9. do 13. října. Uskutečnili jsme pět návštěv bank a patnáct telefonátů na infolinky.

Líbil se vám článek?

-18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 10. 2000 13:01

Až na to, že úrok je šílený. Žádné výhody moc nevidím. Přesto mám také Sporostudent. Jediné plus je vánoční prémie 400 Kč

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 10. 2000 20:51

Doporučuji Gaudeamus od KB: 333 Kč zdarma a nemusite platit ani za vydani nove karty (mimochodem - většinou vám banka vydá zadarmo jen první kartu). Jinak stoji KB za prd. Používám Sporostudent i IPB: každá má nějakou tu výhodu za minimium nákladů.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

2. 8. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Můžeme kritizovat bitcoin? Jak to vidí Vávra, Stroukal a Pilař

Jaká jsou největší úskalí investice do kryptoměn? Co by se stalo, kdyby bitcoin stál milion dolarů? Budeme s ním opravdu někdy platit? Poslechněte si záznam debaty.

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.