Kam s českým trhem akcií?

Kam s českým trhem akcií?
Český kapitálový trh rychle ztratil vše, co za poslední rok získal. Deseti a více procentní roční přírůstky kurzů vzaly za své. Má trh perspektivu, nebo se pozitivní očekávání definitivně rozplynuly?

Necelé dva roky po vánočním úklidu, který Komise pro cenné papíry provedla v řadách tuzemských účastníků finančních trhů, se zdá, že se pověst kapitálového trhu v České republice zvolna zlepšuje. Zásluhu na tom určitě mají i tradiční termínované vklady, jejichž výnosy poklesly na historické minimum. Zvykli jsme si na základní ekonomickou terminologii, naučili jsme se využívat řadu dříve nezvyklých finančních instrumentů, nebo o nich alespoň začínáme něco tušit. Při našich investičních rozhodnutích se možná častěji než dříve uplatňuje rozum. Zůstává otázkou, co je důsledkem čeho a zdali má někdo na zlepšení obrazu (některých) finančních institucí v očích veřejnosti rozhodující podíl. Naštěstí je tato otázka spíš akademická, takže se jí teď nemusíme zabývat.

Místo toho můžeme zkusit odhadnout, co se bude dít dál. Trh dluhopisů funguje dobře už dlouho, ale to drobného investora moc nezajímá, snad s výjimkou případu, kdy chce spolehlivě investovat do konzervativního dluhopisového fondu. Je jich na trhu dostatek, stejně jako fondů investujících v zahraničí. Trh derivátů funguje také dobře, dokonce se mu prý má dostat i požehnání od Komise pro cenné papíry, zato o domácích akciích slyšíme stále méně. Příčina je samozřejmě stejná jako dříve, kdy jsme se divili nezájmu zahraničních investorů: české akcie (ACMAPA) nejsou zajímavé.

Ne že by se podnikům nedařilo, ale odraz jejich úspěchů ve výnosech akcionářů je v řadě případů velmi diskutabilní. Dividendy se moc nevyplácejí, majoritní nebo rozhodující vlastníci k tomu vlastně nemají žádný důvod, cena akcií na veřejných trzích je nemusí zajímat. Nelze se ani divit, že likvidita řady titulů je opravdu nízká, kromě obchodů v rámci SPAD se příliš neobchoduje a funkce burzy se často redukuje jen na vypořádání přímých obchodů. Přímé investice silných zahraničních koncernů nemají na burzu vliv. Doporučovaná váha českých akcií v reportech zahraničních investičních bank klesá a náš občan je vystaven masivní podpoře prodeje desítek fondů důvěryhodných institucí stejně jako v ostatních zemích s tržním hospodářstvím. Není divu, že se už objevily dohady, existují-li pro další činnost naší burzy vážnější důvody než pouhá setrvačnost.

Myslím, že existují. Především pro malé a střední podniky je přístup ke kapitálu klíčovou podmínkou rozvoje. A vždycky pro ně bude levnější a jednodušší jít s novým projektem na burzu do Prahy, než do Vídně nebo do Frankfurtu. Totiž – mělo by to být levnější a jednodušší. Pokud ještě i dnes platí, že pro řadu podniků představuje veřejná obchodovatelnost jejich akcií spíš zátěž než užitek, těžko od nich můžeme očekávat, že se jejich přístup (a atraktivita jejich akcií) změní zavedením nebo novelizací nějakého požadavku, který na ně zákon, burza či KCP kladou. Pravděpodobnější je, že o své akcionáře bude pečovat někdo, kdo podniká právě díky nim, resp. díky veřejnému trhu, který mu umožnil získání potřebného kapitálu. Něco takového ovšem zatím moc firem říci nemůže.

Jako závěr tedy pro budoucnost českého trhu akcií můžeme odhadnout dvě možné alternativy: Pokud se (zjednodušením přístupu, snížením nákladů, zjednodušením a zrychlením administrativy, jednoznačností právních norem, patřičným marketingem, prostě jakýmkoli způsobem) podaří oživit zájem emitentů o obchodování jejich akcií na našem trhu, protože to pro ně bude mít smysl, můžeme také očekávat, že bude mít smysl do těchto akcií investovat a že to někdo skutečně udělá. Pak se může dostavit rozvoj domácího kapitálového trhu a jeho růst. Pokud se zájem emitentů vzbudit nepodaří, žádná katastrofa samozřejmě nenastane. Ale ani žádná změna k lepšímu. Nenastane nejspíš vůbec nic.


Jaroslav Rozehnal
portfolio manager Commerz Asset Management (CZ) a.s.


V krátké době na analýzu naváže profil fondu Sporotrend (OFSISSPT) investujícího především na českém trhu. Podělte se o svůj názor na vývoj tuzemského akciového trhu a vyhlídky podobných fondů jako Sporotrend. Plánujete sami investovat do českých akcií nebo akciových fondů?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2000 18:59, letal

S Vaším názorem se také ztotožňuji, pouze podotýkám, že v dnešní globalizované ekonomické situaci začíná nabývat na významu spíše sektorové(odvětvové) členění, než pouhá geografická diverzifikace. Tím ji však také nezatracuji.

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 10. 2000 9:35

Pokud vedle sebe oddelene stavite Český Telekom a telekom německý nebo britský, Komerční banku a velké americké banky, tak se zrejme nedivate moc do budoucnosti. Nema se nahodou v blizke dobe stat, ze Cesky Telecom = nemecky, britsky nebo proste zahranicni, a KB = take zahranicni ??? Myslim, ze se tomu rika privatizace ...

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více jak dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Koruna je k dolaru nejsilnější za více jak dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 26 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.