Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kam s českým trhem akcií?

Kam s českým trhem akcií?
Český kapitálový trh rychle ztratil vše, co za poslední rok získal. Deseti a více procentní roční přírůstky kurzů vzaly za své. Má trh perspektivu, nebo se pozitivní očekávání definitivně rozplynuly?

Necelé dva roky po vánočním úklidu, který Komise pro cenné papíry provedla v řadách tuzemských účastníků finančních trhů, se zdá, že se pověst kapitálového trhu v České republice zvolna zlepšuje. Zásluhu na tom určitě mají i tradiční termínované vklady, jejichž výnosy poklesly na historické minimum. Zvykli jsme si na základní ekonomickou terminologii, naučili jsme se využívat řadu dříve nezvyklých finančních instrumentů, nebo o nich alespoň začínáme něco tušit. Při našich investičních rozhodnutích se možná častěji než dříve uplatňuje rozum. Zůstává otázkou, co je důsledkem čeho a zdali má někdo na zlepšení obrazu (některých) finančních institucí v očích veřejnosti rozhodující podíl. Naštěstí je tato otázka spíš akademická, takže se jí teď nemusíme zabývat.

Místo toho můžeme zkusit odhadnout, co se bude dít dál. Trh dluhopisů funguje dobře už dlouho, ale to drobného investora moc nezajímá, snad s výjimkou případu, kdy chce spolehlivě investovat do konzervativního dluhopisového fondu. Je jich na trhu dostatek, stejně jako fondů investujících v zahraničí. Trh derivátů funguje také dobře, dokonce se mu prý má dostat i požehnání od Komise pro cenné papíry, zato o domácích akciích slyšíme stále méně. Příčina je samozřejmě stejná jako dříve, kdy jsme se divili nezájmu zahraničních investorů: české akcie (ACMAPA) nejsou zajímavé.

Ne že by se podnikům nedařilo, ale odraz jejich úspěchů ve výnosech akcionářů je v řadě případů velmi diskutabilní. Dividendy se moc nevyplácejí, majoritní nebo rozhodující vlastníci k tomu vlastně nemají žádný důvod, cena akcií na veřejných trzích je nemusí zajímat. Nelze se ani divit, že likvidita řady titulů je opravdu nízká, kromě obchodů v rámci SPAD se příliš neobchoduje a funkce burzy se často redukuje jen na vypořádání přímých obchodů. Přímé investice silných zahraničních koncernů nemají na burzu vliv. Doporučovaná váha českých akcií v reportech zahraničních investičních bank klesá a náš občan je vystaven masivní podpoře prodeje desítek fondů důvěryhodných institucí stejně jako v ostatních zemích s tržním hospodářstvím. Není divu, že se už objevily dohady, existují-li pro další činnost naší burzy vážnější důvody než pouhá setrvačnost.

Myslím, že existují. Především pro malé a střední podniky je přístup ke kapitálu klíčovou podmínkou rozvoje. A vždycky pro ně bude levnější a jednodušší jít s novým projektem na burzu do Prahy, než do Vídně nebo do Frankfurtu. Totiž – mělo by to být levnější a jednodušší. Pokud ještě i dnes platí, že pro řadu podniků představuje veřejná obchodovatelnost jejich akcií spíš zátěž než užitek, těžko od nich můžeme očekávat, že se jejich přístup (a atraktivita jejich akcií) změní zavedením nebo novelizací nějakého požadavku, který na ně zákon, burza či KCP kladou. Pravděpodobnější je, že o své akcionáře bude pečovat někdo, kdo podniká právě díky nim, resp. díky veřejnému trhu, který mu umožnil získání potřebného kapitálu. Něco takového ovšem zatím moc firem říci nemůže.

Jako závěr tedy pro budoucnost českého trhu akcií můžeme odhadnout dvě možné alternativy: Pokud se (zjednodušením přístupu, snížením nákladů, zjednodušením a zrychlením administrativy, jednoznačností právních norem, patřičným marketingem, prostě jakýmkoli způsobem) podaří oživit zájem emitentů o obchodování jejich akcií na našem trhu, protože to pro ně bude mít smysl, můžeme také očekávat, že bude mít smysl do těchto akcií investovat a že to někdo skutečně udělá. Pak se může dostavit rozvoj domácího kapitálového trhu a jeho růst. Pokud se zájem emitentů vzbudit nepodaří, žádná katastrofa samozřejmě nenastane. Ale ani žádná změna k lepšímu. Nenastane nejspíš vůbec nic.


Jaroslav Rozehnal
portfolio manager Commerz Asset Management (CZ) a.s.


V krátké době na analýzu naváže profil fondu Sporotrend (OFSISSPT) investujícího především na českém trhu. Podělte se o svůj názor na vývoj tuzemského akciového trhu a vyhlídky podobných fondů jako Sporotrend. Plánujete sami investovat do českých akcií nebo akciových fondů?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2000 18:59, letal

S Vaším názorem se také ztotožňuji, pouze podotýkám, že v dnešní globalizované ekonomické situaci začíná nabývat na významu spíše sektorové(odvětvové) členění, než pouhá geografická diverzifikace. Tím ji však také nezatracuji.

Reagovat

 

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 18. 10. 2000 08:17)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 10. 2000 9:35

Pokud vedle sebe oddelene stavite Český Telekom a telekom německý nebo britský, Komerční banku a velké americké banky, tak se zrejme nedivate moc do budoucnosti. Nema se nahodou v blizke dobe stat, ze Cesky Telecom = nemecky, britsky nebo proste zahranicni, a KB = take zahranicni ??? Myslim, ze se tomu rika privatizace ...

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 18. 10. 2000 07:58)

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

4. 11. 2000 | 23:40

Kam s českým trhem akcií, ptáte se? No přece do ... Proč raději nezrušit burzu, nechat ještě chvíli RM Systém a potom těch deset zajímavých akcií neobchodovat ve Vídni nebo Frankfurtu? Žádné nové tituly stejně na burzu nepřijdou,...více

22. 10. 2000 | 21:54 | urbanjan

Ach jo, myslel jsem si, že na tomto serveru budu čist jenom solidní a kvalifikované názory a ne nářky ublíženého chlapečka, kterému zřejmě nevyšla krátkodobá spekulace. více

22. 10. 2000 | 0:31

O těch dvojích poplatcích se ve světě neuvažuje, to již reálně funguje více

22. 10. 2000 | 0:27

Na jak dlouho tam ty peníze máte? Jestli je to na několik let, tak bych raději volil smíšený fond. více

21. 10. 2000 | 15:21 | Tomas_Prouza

To sice ano, ale český telecom bude pořád operovat v Čechách, což je výrazně menší trh s výrazně menší kupní silou než Anglie nebo Německo. Takže růsty, moderní technologie, globální aliance - to vše sem přijde jenom zprostředkovaně...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK