Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pátek třináctého

Pátek třináctého
Pohled na výsledky podílových fondů v minulém týdnu ukazuje přesně to, co se dá od pátku třináctého čekat - záplavu červených čísel a pokračující útěk investorů.

Je nepříjemné se neustále opakovat, ale nelze začít jinak než následující větou: I v minulém týdnu si investoři z českých podílových fondů vybrali více, než do nich investovali a opět byla výkonnost většiny fondů negativní. Přesněji řečeno, saldo čistých prodejů za minulý týden činilo mínus 153 milionů korun a zápornou týdenní výkonnost vykázalo 46 ze 62 sledovaných fondů. Rekordmanem se stala společnost Akro (profil, názory), která má mezi desítkou fondů s nejhorší týdenní výkonností plných šest fondů v čele s Akro Eurotech (profil, názory) (mínus 9,8 procent) a Akro mezinárodní balancovaný (profil, názory) (mínus 9,1 procent).

Ve světle těchto čísel a dlouhodobého poklesu akciových trhů je potřeba složit poklonu prodejcům Pioneer Trustu (profil, názory). I když výkonnost fondu je za týden, měsíc, půl roku i rok negativní, do fondu přitékají stále nové peníze a portfolio manažer tak není nucen na rozdíl od některých jiných fondů vyprodávat portfolio v nejméně šťastné době. Čisté prodeje (rozdíl mezi objemem investovaných a vybraných peněz) Pioneeru minulý týden činily 17 milionů korun. Na druhém místě se ocitl necelý měsíc prodávaný IKS Fond světových indexů (profil, názory) s plus 15 miliony korun, následovaný akciovým Sporotrendem (OFSISSPT) s plus 10 miliony korun (investoři zřejmě předpokládají, že české akcie, do kterých fond investuje, již nemají v podstatě kam klesnout, případně spekulují na krátkodobý skok vzhůru). Čtvrté a páté místo obsadily dva nové fondy SIS, akciový Eurotrend (OFSISEUR) s plus 9,6 milionu korun a fond fondů Globaltrend (OFSISFF) s přírůstkem 6,3 milionu korun.

Čelní místa nových fondů SIS i IKS bezpochyby potvrzují, že někteří investoři byli na nové fondy připraveni a oceňují, že mohou (navíc s nízkými poplatky) investovat na zahraniční trhy. Vzhledem k negativnímu vývoji akciových trhů ale do nových fondů plyne méně peněz, než se zřejmě očekávalo (v průměru deset až patnáct milionů korun týdně), což omezuje možnost portfolio manažerů do fondů nakoupit dostatečně široké spektrum titulů (nebo tak činit za neúměrně vysoké transakční náklady).

Nejnižší čisté prodeje i minulý týden vykázaly již tradičně fondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) v čele s dluhopisovým Sporobondem (OFSISSPB), který investorům vyplatil o 49 milionů korun více, než si do něj minulý týden uložili. Na druhém místě je největší fond peněžního trhu v ČR, Sporoinvest (OFSISSPI) s mínus 40 miliony korun, následovaný SIS Výnosovým (OFSISVYN) s mínus 37 miliony korun, fondem IKS Peněžní trh s mínus 23 miliony korun a SIS 2. OPF s mínus 15 miliony korun.

Tabulka nejvyšších prodejů vypadá podobně již několik týdnů. V čele je s velkým náskokem Sporoinvest (především díky prodeji na všech přepážkách České spořitelny plus 144 milionů korun), následovaný Sporotrendem (32 milionů korun), Pioneer Trustem (27 milionů korun), IKS Peněžní trh (19 milionů korun) a IKS fondem světových indexů (15 milionů korun).

Tři z těchto pěti fondů najdeme také v tabulce fondů s největšími týdenními odkupy - a často tak jde u těchto fondů nikoliv o akumulaci nových peněz, ale v lepším případě o princip "vylej nalej". Jde především o Sporoinvest s odkupy ve výši 184 milionů korun, třetí IKS Peněžní trh s mínus 42 miliony korun a pátý Sporotrend s mínus 22 miliony korun. U Sporobondu, fondu s druhými nejvyššími odkupy (mínus 54 milionů korun), je poměr nově investovaných a vybraných peněz 1:10 a u čtvrtého fondu v tabulce, SIS Výnosového, odkupy u bývalého investičního fondu dominují ještě výrazněji.

Podle všech předpokladů a zkušeností ze zahraničních trhů měly již alespoň měsíc do fondů plynout velké objemy nových peněz. Zatím se tak ale neděje a nezdá se, že k tomu dojde. Kam podle vás lidé ukládají volné prostředky? Které fondy mají před sebou nejlepší budoucnost? Řekněte dalším uživatelům, co si myslíte!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2000 8:58

Obrat neurcite. Pokud budete cekat na nejvyhodnejsi okamzik, s velkou pravdepodobnosti nastoupite tesne pred vrcholem. Nakupovat pri poklesu je ta nejlepsi strategie. Take porad operujete s dvema roky. To je prece zatracene kratka doba na akciove strategie.

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomas_Prouza 17. 10. 2000 19:14)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

9. 11. 2000 | 22:55

Kdyby byli všichni jako Vy, to by bylo na světe krásně. Nebo, že bychom byli všichni děti? více

19. 10. 2000 | 11:16

Plně souhlasím, měl jsem na mysli nákup při poklesu a horizont zhodnocování minimálně 5 let, což je u akciových fondů samozřejmostí. Typicky český přístup je nakupovat na velmi výrazném vzestupu. Já osobně považuji investování...více

19. 10. 2000 | 8:58

Obrat neurcite. Pokud budete cekat na nejvyhodnejsi okamzik, s velkou pravdepodobnosti nastoupite tesne pred vrcholem. Nakupovat pri poklesu je ta nejlepsi strategie. Take porad operujete s dvema roky. To je prece zatracene...více

17. 10. 2000 | 19:14 | Tomas_Prouza

To ano, ale co když bude pokles pokračovat? Nechci investovat někam, co ještě další rok půjde dolů a pak čekat dva roky, než se vyšolhám na původní sumu. To raději počkám na výraznější obrat. Přijdu sice o pár procent, ale...více

17. 10. 2000 | 12:48

Jestliže je zaznamenán nějaký výraznější pokles jako v současné době, a fond již nějaké rozumné výsledky má, proč nenakoupit? Je naprostá hloupost investovat do fondu, který má měsíční zhodnocení 20 % a pod. Raději nakoupím...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK