Přivýdělky středoškoláků už nebudou rodinám snižovat dávky v hmotné nouzi nebo šanci získat přídavek na dítě. Změnu dnes schválil Senát, platit bude od ledna.
Spolu se zvýšením přídavků na dítě a novými pravidly a zvýšením příspěvků na bydlení projednal Senát také nenápadnou změnu zákona o životním a existenčním minimu. Ta podle předkládajícího ministerstva práce a sociálních věcí zabrání, aby sociálně slabé rodiny, které jsou adresátem dávek pomoci v hmotné nouzi, o dávky přišly, když si jejich dítě začne vedle školy, ve škole v rámci praktické výuky nebo o prázdninách přivydělávat.
Existenční a životní minimum se používá při výpočtu řady dávek hmotné nouze a státní sociální podpory nebo nároku na ně.
Konkrétně jde o tyto dávky:
Při stanovování životního minima rodiny nebo domácnosti se vychází z počtu jejích členů a z výše jejích příjmů. Schválená změna vylučuje při výpočtu životního minima ze započitatelných příjmů společně posuzované rodiny právě výdělky nezaopatřených dětí, které jsou zaměstnány a navštěvují přitom střední školu („příjmy ze závislé činnosti, jedná-li se o příjmy nezaopatřeného dítěte, které se soustavně připravuje na budoucí povolání na střední škole“), prázdninové přivýdělky studentů („příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nezaopatřených dětí v průběhu prázdninových měsíců, a to července a srpna“) a příjmy související přímo se studiem nebo učením („příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy“).
Novela by měla rodiny motivovat k tomu, aby děti neukončovaly studia předčasně a aby si legálně přivydělávaly o prázdninách. Podobně se takové příjmy nezapočítávají při výpočtu sociálních dávek a nepoužily se ani při výpočtu jednorázového příspěvku 5000 korun na dítě.
Gabriel Pleska
Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem