O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 14. 12. 2022
O dávky v hmotné nouzi už nepřijdete, když si dítě přivydělá
Změna se týká i přivýdělků z praktické výuky.
Zdroj: Shutterstock

Přivýdělky středoškoláků už nebudou rodinám snižovat dávky v hmotné nouzi nebo šanci získat přídavek na dítě. Změnu dnes schválil Senát, platit bude od ledna.

Spolu se zvýšením přídavků na dítě a novými pravidly a zvýšením příspěvků na bydlení projednal Senát také nenápadnou změnu zákona o životním a existenčním minimu. Ta podle předkládajícího ministerstva práce a sociálních věcí zabrání, aby sociálně slabé rodiny, které jsou adresátem dávek pomoci v hmotné nouzi, o dávky přišly, když si jejich dítě začne vedle školy, ve škole v rámci praktické výuky nebo o prázdninách přivydělávat.

Existenční a životní minimum se používá při výpočtu řady dávek hmotné nouze a státní sociální podpory nebo nároku na ně.

Konkrétně jde o tyto dávky:

Při stanovování životního minima rodiny nebo domácnosti se vychází z počtu jejích členů a z výše jejích příjmů. Schválená změna vylučuje při výpočtu životního minima ze započitatelných příjmů společně posuzované rodiny právě výdělky nezaopatřených dětí, které jsou zaměstnány a navštěvují přitom střední školu („příjmy ze závislé činnosti, jedná-li se o příjmy nezaopatřeného dítěte, které se soustavně připravuje na budoucí povolání na střední škole“), prázdninové přivýdělky studentů („příjmy ze samostatné výdělečné činnosti nezaopatřených dětí v průběhu prázdninových měsíců, a to července a srpna“) a příjmy související přímo se studiem nebo učením („příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy“).

Novela by měla rodiny motivovat k tomu, aby děti neukončovaly studia předčasně a aby si legálně přivydělávaly o prázdninách. Podobně se takové příjmy nezapočítávají při výpočtu sociálních dávek a nepoužily se ani při výpočtu jednorázového příspěvku 5000 korun na dítě.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

14. 12. 2022 | Petr Kučera

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima schválila vláda. Tady je tabulka, kalkulačka a další podrobnosti.

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

22. 9. 2022 | Petr Kučera, Gabriel Pleska

Životní minimum a přídavky na děti stoupnou

Životní a existenční minimum se od 1. ledna 2023 opět zvýší. Stoupne také výše přídavků na děti. Na tiskové konferenci – shodou okolností těsně před komunálními a senátními volbami... celý článek

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

2. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Od životního minima se odvíjí například nárok na porodné, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo limity pro srážky ze mzdy.

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.