Autorské honoráře v roce 2018. Daně a odvody

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 5. 2. 2018 | 1 komentář
Vyděláváte formou autorských honorářů? Máme pro vás přehled všeho důležitého pro rok 2018.
Autorské honoráře v roce 2018. Daně a odvody

Autorskými honoráři se odměňují literární, umělecká nebo vědecká díla, která jsou výsledkem tvůrčí činnosti a jsou vyjádřená nějakou objektivně vnímatelnou formou – například písemně, hudebně, fotograficky choreograficky, pantomimicky.

Příspěvky do médií

Zvláštní pravidla platí pro autorské honoráře za příspěvky do médií, tedy televize, rozhlasu, tištěných nebo internetových novin. Když odměna od jednoho plátce za příspěvky do médií nepřevýší deset tisíc měsíčně, odečte se z ní před výplatou patnáctiprocentní srážková daň; sociální pojištění a zdravotní pojištění se neplatí. Stejně je to, když máte v jednom měsíci autorské příjmy do deseti tisíc od více plátců. Pokud ale máte několik autorských příjmů od stejného plátce (například jedné redakce), vztahuje se limit deset tisíc na jejich součet.

Srážková daň je finální, příjem se už nikde nevykazuje, ani se kvůli němu nepodává daňové přiznání. Na rozdíl od příjmů z DPP a DPČ se příjmy z autorských honorářů zdaněné srážkovou daní do daňového přiznání zanášet ani nesmějí, sraženou daň tedy nemůžete získat zpět.

Pravidla si můžete porovnat:

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jestli si autorským honorářem za příspěvky do médií od jednoho plátce nevyděláte víc než deset tisíc měsíčně, nemusíte se nikde registrovat a hlásit. Pohlídejte si jen zdravotní pojištění. Když máte pouze příjmy, ze kterých se neodvádí zdravotní pojištění a neplatí ho za vás ani stát (seznam situaci, kdy to stát dělá, najdete v boxu), musíte se do osmi dnů přihlásit své zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a zdravotní pojištění začít platit.

Zdravotní pojištění je u OBZP 13,5 procenta z minimální mzdy (v roce 2018 z částky 12 200 korun), dělá tedy 1647 korun měsíčně. Zdravotní pojištění musíte zaplatit vždy do osmého dne následujícího měsíce, tedy třeba za únor do osmého března.

Zdravotní pojištění na státní útraty

Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:

  • Nezaopatřené děti
  • Poživatelé starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích důchodů
  • Na mateřské nebo rodičovské dovolené, respektive pobíráte peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek  
  • Uchazeči o zaměstnání v evidenci úřadu práce
  • Osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, a to za podmínky, že nejsou podle potvrzení plátce dávky pomoci v hmotné nouzi v pracovním ani obdobném vztahu ani nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost, nejsou v evidenci uchazečů o zaměstnání a nejde o poživatele starobního důchodu, invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, vdovského nebo vdoveckého důchodu, ani o poživatele rodičovského příspěvku nebo o nezaopatřené dítě
  • Osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
  • Osoby pečující o osoby závislé na péči jiné osoby ve stupni II, III anebo stupni IV a osoby pečující o osoby mladší deset let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I
  • Osoby celodenně, osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku

Ostatní autorské příjmy

Pokud autorské honoráře za příspěvky do médií od jednoho plátce přesáhnou limit deset tisíc měsíčně nebo máte jakékoli jiné autorské příjmy bez ohledu na jejich výši, nepotřebujete sice živnostenské oprávnění, ale musíte oznámit okresní správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu zahájení samostatné výdělečné činnosti.

Autorský honorář se pak vyplácí v plné výši, daň se z něj nesráží. Po konci zdaňovacího období, tedy začátkem dalšího kalendářního roku, podáte daňové přiznání, do kterého příjmy z autorských činností zanesete a ve kterém vyúčtujete daň z příjmů. Výdaje uplatníte buď prostřednictvím čtyřicetiprocentního paušálu, nebo daňovou evidencí.

Když si během jednoho zdaňovacího období v rámci autorských honorářů nevyděláte víc než patnáct tisíc a jiné zdanitelné příjmy nemáte, nemusíte daňové přiznání vůbec podávat, daň z příjmů neplatíte. Stejně je to, když se do limitu patnácti tisíc ročně vejdete v součtu autorských příjmů a jiných příjmů podléhajících dani z příjmů. Uvedená hranice platí pro příjmy, ne pro čistý zisk. Příjmy osvobozené od daně z příjmů a příjmy zdaněné srážkovou daní se do patnáctitisícového limitu nepočítají.

Pozor, limit příležitostných příjmů do 30 tisíc ročně, které se nemusejí danit ani přiznávat, se autorských honorářů netýká.

Zdravotní pojištění a sociální pojištění se z autorských honorářů za příspěvky do médií nad deset tisíc měsíčně od jednoho plátce a za všechny ostatní autorské příjmy bez ohledu na jejich výši platí stejně jako z jiné samostatně výdělečné činnosti. Jak na odvody se dozvíte v článcích:

Vysvětlujeme v nich i rozdíly v pravidlech pro hlavní a vedlejší činnost. Autorské příjmy jsou vedlejší činností, když sociální pojištění a zdravotní pojištění platíte ve své hlavní činnosti, typicky v zaměstnání. Nebo berete starobní důchod, mateřskou či rodičovský příspěvek, případně studujete.

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Další kalkulačky

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

31. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivyděláváte si pronájmem přes platformy? Finančák už vás vidí

Od letošního roku musí ubytovací platformy hlásit finančnímu úřadu všechny klienty, kteří přes ně nabízejí krátkodobý pronájem. Týká se to nejen bytu, domu, chalupy či karavanu, ale... celý článek

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

10. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak na zdanění přivýdělku a letních brigád. Co byste měli vědět

V létě si přivydělávají nejenom studenti. Širší nabídku brigád rádi využijí i zaměstnanci a zajistí si tak další příjem ke své mzdě. Poradíme, jakou pracovní smlouvu ideálně uzavřít... celý článek

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

28. 6. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Škrty ve vaší peněžence. Balíček má zelenou, rozbalte si ho

Vláda dnes podpořila návrhy desítky novel, které mají snížit zadlužení státu. Projděte si přehled změn, o nichž v létě definitivně rozhodnou poslanci.

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

5. 6. 2023 | Jáchym Stolička | 4 komentáře

Konec benefitů pro zaměstnance? Bez podpory se vrátíme o sto let zpátky

Multisport karty, příspěvky na dovolenou, zdravotní péči, vitamíny – to je jen část z nepeněžních benefitů, u nichž chce vláda škrtnout daňové zvýhodnění. Zaměstnavatelé tak nebudou... celý článek

Partners Financial Services